ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Emre Akbaba İstanbul'da
Manset Alti Haberleri
Meslek liselerinde beden dersi kaldırıldı
MEB’de her geçen gün sanat ve spor dersleri yok sayılıyor ya da azaltılıyor. Şimdi de Meslek Liselerinde Beden Eğitimi Dersleri kaldırılıyor.
Google+   Kategori: Beden Eğitimi
  Tarih: 31.01.2014
- Bu haber 308 kez okundu.

MEB haftalık ders çizelgelerinde değişiklik yapmış ve "genel liselerde 37 olan haftalık saat 35 e indirildi" şeklinde basına yansımıştı. Genel Liselerin tamamının kapatıldığı bir dönemde bu ancak ve ancak tek tük de olsa Çok Programlı Liselerde Genel Lise programı uygulayan okullara yarar ki aslında yaramaz. Çünkü bu okullarda 37 saat ders yapan da 40 saat ders yapan da hatta ve hatta aşağıda yazacağımız üzere 45 saat ders yapan da olacağından hiçbir yarar söz konusu değil.

MEB in yaptığı bu değişikliği ayrıntılı olarak sizinle paylaşmıştık.
Genel liselerde haftalık ders saati 35 e indi Ders çizelgeleri yine değişti

O yazımızda;

"Bu noktada TTKB ye bir tavsiyemiz de Meslek Liselerinin Haftalık Ders Çizelgelerine yönelik bir açıklama yapması ve son yapılan düzenlemeler doğrultusunda uyarlama yapıp yapmayacağını duyurması yerinde olacaktır."

Cümlelerine yer vermiştik. Burada yanılmışız TTKB ya da Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM)kendi sitelerinde yayımlamasalar da Meslek Liseleri ile ilgili tedbirler de alınmış... Büyüklerimiz her şeyi düşünmüşler. Biz geri kaldık bu sefer. Bu noktada özür dileyelim(!) ve çözüm ne ona bakalım:

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün yayımladığı aşağıdaki yazıya göre örneğin Anadolu Meslek Liselerini ele alalım:

Bu okullarımızda haftada 40 saat ders yapılmaktadır.

Bu derslerin 10.sınıfta 7 saati seçmeli ders:

MEB, MTEGM diyor ki siz de 10.sınıfta;

Kimya 2 saat

Fizik 2 Saat

Biyoloji 3 saat

Matematik 6 saat

Toplam 13 saat zorunlu ders ekleyin çizelgenize.

Bunun için 7 saat seçmeli ders saatini kullanın ayrıca Beden Eğitimi Dersini de kaldırın ve buradan artacak 2 saati de kullanın.

9 saat bulunduğuna göre kalan 4 saat de her güne eklenecektir. Yani haftalık ders saati 40 iken 44 e çıkacaktır.

Basında bir kural vardır köpek insanı ısırırsa haber olmaz ama insan köpeği ısırırsa haber olur.

Şimdi de ders saati 37 den 35 e düştüğü haber olur ama 40 dan 44 e çıktığında haber olur mu göreceğiz...

MEB çözümü yine Sanat ve Spor Derslerinde buldu. Öğrenciye sürekli derse gir, sen deşarj olma, spor yapma, sanatla uğraşma deniliyor. Geçmişten günümüze (özellikle son yıllarda) Beden Eğitimi, Resim,Müzik gibi dersler hep ikinci plana atılmıştır.

Aynı örneği şimdi de görüyoruz.

Bu arada bu düzenleme yapılırken bu öğrenciler çokça konuşulan;

Temel Dini Bilgiler, Kur an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı Derslerini de 9.sınıfta görecekler fakat 10.sınıfta göremeyeceklerdir. Çünkü 10.sınıfta ders seçme otomatikman kaldırılmaktadır.

Bu konularda yani ders saatinin 40 dan 44 e çıkarılması ve Beden Eğitimi Dersinin kaldırılması ile ilgili biz yorum yapmayacağız yorumu size, ilgilileri de Allah a havale ediyorum...

Meslek Liselerinde gelecek yıldan itibaren Anadolu olup olmamaya ve alanlara göre değişecek şekilde 10.sınıfta haftada 42-46 saat arası ders yapacaklardır.

Maksut BALMUK

Eğitimci Danışman

Resmi yazı için tıklayınız.

http://www.memurlar.net/common/news/documents/453250/haftalik_ders_cizelgelerinde_yapilan_duzenlemeler.pdf

18 Agustos 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 biraz vijdan artık  murat   /    2014-03-06
 arkadaş bi ders bukadar aşalanmaz ekmek götürüyoruz evimize ekmeğimizle oynuyolar çocuk oyuncağı yaptılar bizi bu norm fazlası olacak öğretmenler neolcak vijdan
 Dersimizi istiyoruz  Esra   /    2014-02-16
 Beden Eğitimini sevmeyen bir öğrenci düşünemiyorum. Öğrencilerin düşünceleri sorulmalı.
 yeter artıkkkk  Atom gülseren   /    2014-02-10
 Bende tepkimi duyurmak,meslek lisesinde ders yapmaya çalışan bir Beden Eğitimi Öğretmeni olarak yapılan haksızlığa YETER ARTIKKK diyorum..Kimse bizim ekmeğimizle aşımızla oynamasın..Hergün yeni bir haksızlıkla karşılaşıyoruz..amaç ne anlayamıyorummm.Meslek lisesi öğrenci profili belli.Beden Eğitimi dersi olmazsa bu öğrenciler nasıl deşarj olacaklar..bu değişiklikler neye göre yapılıyor..başımıza gerçekten eğitimden spordan anlayan birileri gelsin LÜTFEENNN

 SESSİZ KALMA  TEPKİNİ GÖSTER   /    2014-02-10
 ARKADAŞLAR BU KADEMELİ OLARAK GELDİ 2009 DA TAMAMEN KALDIRMAK ISTEDILER AMA SESIMIZI CIKARIP ITIRAZ EDINCE GERI ADIM ATILDI BU ZIHNIYETI KINIYORUM TEPKIMIZI GOSTERMEZ SESSIZ KALIRSAK BU DERS TAMAMEN ORTADAN KALKACAK LUTFEN FACEBOOKTAN TWİTER DAN TEPKIMIZI DILE GETIRELIM
 Dersimize sahip çıkmalıyız!!!  fatma gül   /    2014-02-07
 Dersimiz kaldırılıyor ve biz doğru dürüst tepkimizi bile veremiyoruz.Bugünler bizim birlik olma günümüz,ortak hareket etme günümüz..Biz biraraya gelip bu haksızlığa uslubunca karşı çıkmalıyız.Bizler salonsuz okullarda buz gibi soğuk havalarda tesislerin olmadığı,malzemenin olmadığı şartlarda ders yapmış fedekar insanlarız..Hakettiğimiz değer bu olmamalı.Biz Beden Eğitimciler ve Derneklerimiz ve dersimizi seven değerli öğrencilerimizle beraber bizler bişeyleri başarabiliriz..
 haklılık payları var..  beden eğitimci   /    2014-02-07
 ben çpl de çalışıyorum ..okulumuzun mevcudu 2000..bu okullarda öğrencilikte zor öğretmenlikte...ne kadar az derse girersem o kadar iyi.....seçmeli olsun
 beden dersi  murat   /    2014-02-06
 Branşım adına üzüldüm.

 beden dersi  murat   /    2014-02-06
 Eğitim de ileri gitdiği ni sanırken geriye gitmek bu olsa gerek. Sadece derslerle olsa ne yazık ki okullar mükemmel olurdu.Öğrencilerde eğitim yönünden çok eksiklikler var davranış yönünden.İnsan seviyesi davranışları geliştiği sürece gelişir.
 beden dersi  murat   /    2014-02-06
 Artık Beden Eğitimi dersiyle uğraşmayın.Okullar da bir takım ücreti alırken 2-3 takım çalıştıran,ders yapan,istiklal marşı okuturken okul mevcuduna göre 500-1000-1500-2000 kişiyi susturmak zorunda kalan ,soğukta ders işleyen,turnuva yaparken tüm okuldaki öğrencilere hakim olaması gereken bu insanlara artık gereken değeri verin.
 haram olsun.  mert ozkan   /    2014-02-06
 20 binden fazla beden egitimi ogretmeni atama bekliyor ve cogyda benim gibi evli. Hakkimiz haram olsun. Eger boyle bisey yapilirsa oy falan yok
 Yazık değil mi bu gençlere!!  metin özkan   /    2014-02-06
 akıllara durgunluk verecek bir olay.Bu haberden önce devlet 2020 olimpiyatlarına katacak paralı 4000 sporcu ararken ilkokullardan beden eğitimi derslerine branş öğretmenlerinin girmesini engelleyerek,(inanın ilkokuldaki öğrencilerimi ziyarete gittiğimde bacaklarıma sarılıp öğretmenim bizi neden bıraktınız? öğretmenim yaşasın gerimi döndünüz? siz gittikten sonra beden eğitimi yapmıyoruz öğretmenlerimiz bizleri dışarıya çıkarmıyor siz bizi dışarıya çıkarıp ders yaptırıp oyun oynatıyordunuz ne olur geri dönün.gibi )samimi ve içten duygularını dile getiriyorlar,Bu yetmıyormuş gibi şimdide liselerden beden eğitimi dersini hangi akıla ve mantığa uyarak kaldırıyorlar anlamak mümkün değil.Ama işin kolayına kaçarak devşirme sporcular ithal ederek günü kurtarma yoluna giden çok saygıdeğer büyüklerimiz bu ülkenin gençlerine ne zaman gereken önemi verecek bilemiyorum.Allah akıl fikir versin.
 SESSİZ KALINMAMALI  kemal   /    2014-02-06
 ARKADASLAR BU DURUMA SESSİZ KALINMAMAMLI.İLKİN İMAM H.LERİNDE 1 SAAT SİMDİDE MESLEK LİSELERİNDEN KADIRILDI .ZANNEDİMESİNKİ BU ORTA OKULLARA DA YANSINILMAYACAK.
 TÖBE TÖBE  İSAS   /    2014-02-04
 adamlar dalga geçiyorlar akıllarına estiklerinde ders saati ekleyip çıkarabiliyorlar madem bunu yapacaktın neden alan değişikliklerinde özür guruplarında meslek liselerini açtın o okullarda 1 er öğretmen norm fazlası oldu. bunu hesaplayamayacak kadarsan...
 İlkokullarda Bile olmalı  idare   /    2014-02-04
 Bence ilkokullara da branş arkadaşlar girmeli ve liselerde ders saati sayısı arttırılmalıyken tam tersi uygulanıyor çok şaşırtıcı
 SENDİKALAR NE YAPIYORLAR  ismail aydın   /    2014-02-04
 İYİ GÜNLER TÜRKİYEDEKİ BED.EGT.ÖGRT.ÇEŞİTLİ SENDİKALARA ÜYELERDİR VE BURALARDA FALİYET GÖSTERİYORLARDIR BEN DERİMKİ ACABA BU KONU İLE İLGİLİ BİR GİRİŞİMLERİ VARMIDIR SENDİKALARIN DÜŞÜNCELERİ NELERDİR.BU SAYGILARIMLA.
 beden eğitimi  hulusi   /    2014-02-02
 bu nasıl olur aklım almıyor.
 yazık  özer   /    2014-02-01
 Beden egitimi dersinin faydalarını buraya sıgdıramam ama büyüklerimiz hangi düşünceyle bu kararı aldılar çok merak ettim dogrusu bu resmen cinayettir.

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Fenerbahçe, Malatya deplasmanında
    Emre Akbaba İstanbul'da
    Milliler, galibiyetle başladı
    Türkiye, İspanya'ya kaybetti
    Çağlar Söyüncü, formayı giydi
    Karadeniz'de Trabzonspor fırtınası
    Makaralı Yay Erkek Milli Takımımız gümüş madalya
    Sırp sporcudan Türk lirasına destek
    Milan'dan 39 milyon avroluk çifte transfer
    Navarro basketbolu bıraktı
    TPFD'den Gomis'e Altın Top ödülü
    20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için atama takvimi belirlendi
    Doumbia tamam, sırada Morioka ve Chedjou var
    Albayrak'tan Emre Akbaba ve Mustafa Pektemek açıklaması
    Galatasaray'da ayrılık
    Atıcılıkta Dünya Şampiyonası heyecanı
    Gaziantep Basketbol'da gündem altyapı
    Doping testinden kaçan atlete ceza
    Aydınspor 1923'te ilginç protesto
    Fenerbahçe, Malatya deplasmanında

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır