ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Hırvatistan, Arjantin'i yıktı
Manset Alti Haberleri
Okul Spor Müsbakalarına Katılmıyoruz!
Beden eğitimi öğretmenleri sosyal medyada birlik olup yaşadıkları sorunların yetkililer tarafından görülmesi için okul sporlarına katılmama kararı aldı.
Google+   Kategori: Beden Eğitimi
  Tarih: 23.10.2015
- Bu haber 115 kez okundu.

Sosyal medyada seslerini dile getiren beden eğitimi öğretmenleri:

"Yıllardır beden eğitimi dersinin hep geri planda kalmasından, boş bir ders olarak görülmesinden bıktık artık. Gün geçtikçe sorunlarımız artmaktadır. Beden eğitimi dersinin ve öğretmenlerinin sorunlarına muhatap bulamıyoruz. Artık bu duruma birileri dur diyene kadar beden eğitimi öğretmenleri adına okul spor müsabakalarına katılmayacaklarını bildirdiler."

İşte yaşadığımız sıkıntılar ve çözümü:

1- Okullara spor ödeneği istiyoruz.
Spor malzemesi alamıyoruz. Okul yönetimleri spor malzemesi almıyor. Müsabakalar için servis ücreti, yemek ücretleri vs. gibi ihtiyaçlar karşılanmıyor. Okullara ücretsiz tablet, süt ve kitap dağıtılırken neden spor malzemesi düşülmedi. Spor malzemesinin çözümü için; Okullara spor ödeneği istiyoruz.

2- MEB de Okul Sporları Birimi İstiyoruz.
Beden eğitimi ve spor dersi MEB de Din Hizmetlerine bağlıdır. Beden eğitimi dersinin ve öğretmenlerinin sıkıntılarını için MEB de birim bulamıyoruz. Herkes birilerine yönlendiriyor. Sorunlarımızla ilgili muhatap bulamıyoruz. Beden eğitimi dersinin ve öğretmenlerinin sıkıntılarına muhatap olacak bir birim istiyoruz. Sorunlarımızın en kısa sürede çözüm için MEB de okul sporlarına bağlanmak istiyoruz.

3- Egzersiz ücretlerinin 2 katına çıkmasını istiyoruz.
Egzersiz çalışmalarının destekleme ve yetiştirme kurslarından ne farkı var. Ders dışı egzersiz çalışmaları ücretlerinin destekleme ve yetiştirme kurslarındaki gibi ücretlendirilmesini istiyoruz.

4- İl dışına ödenen harcırahların arttırılmasını istiyoruz.  
Mahalli yarışmalarda birinci olan takımlar illerini temsil etmek için il dışına gidiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı vermiş olduğu harcırahlar anca konaklama ücretine gitmektedir. Okul yönetimleri de desteklememektedir. Bu yüzden il dışına verilen harcırahların arttırılmasını istiyoruz.

5- Beden eğitimi dersi 1 saat olan okullarda ders sayısının arttırılmasını istiyoruz. 
Beden eğitimi dersi 1 saat olan okullarda (İmam hatip okulları, Sosyal Bilimler Liseleri vs.) derslerin en az 2 saate çıkarılmasını istiyoruz.

6- Egzersizlerin onaylanması şahıslara bırakılmamalıdır.
Ders dışı egzersizlerin onaylanmasında sürekli sıkıntılar yaşıyoruz. Egzersizlerin açabilmek için şunun yada bunun onayının olmasına gerek duymadan direkt açılabilmesini istiyoruz.

7- Okul spor müsabakalarına giden öğretmenlerin ek derslerin kesilmemesi gereklidir.
Gençlik ve spor bakanlığı ile yapılan protokol gereği müsabakalara takım götüren öğretmenlerin ek ders işine çözüm bulmak için geçici -5 madde getirildi. Fakat bu madde 2 yıllık olduğu için geçerliliğini yitirmiştir. Artık okul sporlarına katılan öğretmenlerin müsabaka günü ek dersleri kesilecektir. Bu durumun düzeltilmesi için geçici madde değil, kesin maddelerin yerleştirilmesi gerekmektedir.


8- 2010/49 Nolu Genelgenin değiştirilmesi gereklidir.
Ders dışı egzersizlerde hangi branşların yapılacağı 2010/49 Nolu genelgede belirtilmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığı okul müsabakalarını 47 branşa çıkarmışken, 2010/49 nolu genelgede branş sayısı 17 dir. Bu genelgenin bir an önce değiştirilmesi gereklidir.

Not: Çocuklarımızı müsabaka heyecanından mağdur etmemek için illerde ve okullarda müsabakalar düzenleyerek çocuklarımızın heyecanlarının giderilmesi için elinizden geleni yapacağımızı bildiririz.

İnternet üzerinden seslerinin duyulmasını isteyen beden eğitimi öğretmenleri bu sorunların bir an önce düzeltilmesi gerektiğini sosyal medya üzerinden vurguladılar.

Bizlerde bedenegitimi.gen.tr olarak bu kararı sonuna kadar destekliyoruz. Amacımız Beden Eğitimi ve Spora gereken önemin verilmesidir. Şu unutulmamalıdır ki; "Diğer dersler eğitime-öğretime hazırlarken, beden eğitimi dersi hayata hazırlar".

İşte sosyal medyadaki sesleri:

https://twitter.com/bedenegitimi

https://www.facebook.com/bedenegitimi.gen.tr

https://www.facebook.com/groups/bedenegitimi/

https://www.facebook.com/groups/bedenegitimiogretmeni/

https://www.facebook.com/groups/bedenegitimiogretmenleri/

https://www.facebook.com/groups/239788286122784/

https://www.facebook.com/groups/120659401698/

http://www.bedenegitimi.gen.tr/Beden-Egitimi/Beden-egitimi-ogretmenleri-isyanda-16840.htm


22 Haziran 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 boş arkadaş sesleniyorum:))  sinan   /    2015-11-06
 Herkes hakketiği gibi yönetilir diyorsun. devlet şimdiye kadar spor dersine ne önem verdiki ne bekliyor.okul takımı çıkarmak için .sınıf ögretmenleriyle tartış aile ile uğraş ıvır zıvır saçma sapan evraklar. müsabakaya gitmek için araç istersin meb sıkıntı çıkarır.ülkece spor dersine ne değer verdikki ne istiyoruz.
 Boş hepsi boş  Antrenör   /    2015-10-25
 Ben öğretmenlik mezunu Spor il müdürlüğünde çalışan antrenörüm okul takımlarını antrenör çalıştırır egzersiz parasını öğretmen alır sonrada egzersiz iki kat olsun ama yetmez şimdide dersanalerin kapatılası için açılan okul kurslarından kurs açılır müsabakaya 30 beden eğitimli ilde 2takım katılır hani ve 30 kişide egzersiz alır bir söz vardır insanlar hak ettiği gibi yönetilir beden eğitimi camiası ne yaptı ki ne istiyor
 okul müsabakalarına katılmıyoruz  Saylan   /    2015-10-25
 hocam benim size bir sorum olacak? okullar arası müsabakalara katılmayalım.ama illerde bu birlikteliği nasıl sağlayacaksınız? bir çok okul katılım formunu onayladı.bizim ki gibi okulların durumu daha karışık, ilk ve ortaokulları sözde birbirinden ayırdılar ve biz daha kendi işlerimizi doğru düzgün yoluna koyamadık. her şeyden önemlisi birliktelik nasıl sağlanacak? netten demeyin bu sayfalara girmeyen çok öğretmen arkadaş var. eskiden lig heyetleri vardı. sene bir kez herkes birbirini görüyordu. şimdi o da yok. kimse kimseyi görmüyor.nasıl olacak merak ediyorum
 Herhangi bir sorun olmaz  Editör   /    2015-10-24
 Bununla ilgili herhangi bir ceza yönetmeliği bulunmamaktadır.
 okul sporları  MUSTAFA YAZICI   /    2015-10-23
 hocam bize ilden yazı geldi takım musabakalarına hangi branşlarda katılacağımıza dair bir form göndermiştiler bunu doldurup onlara gönderdim ama sizin paylaştıklarınızı gördüm şimdi yarışmalara katılmamayı düşünüyorum bir sıkıntı olur mu

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    VakıfBank'ta 4 yabancı oyuncunun sözleşmesi yenilendi
    Diyarbakır, 300 milyonluk spor tesisine kavuşturuldu
    Emre Can imzayı attı
    Ali Koç'un yoğun transfer mesaisi
    Gol 'VAR' kazanan yok
    Emre Can, Juventus'a transfer oluyor
    Fenerbahçe'de hedef Kevin N'Koudou
    Ordu Stadı eylülde açılıyor
    Mental atlet hedef büyüttü
    Gazişehir Gaziantep'te ayrılık
    2018 Akdeniz Oyunları başlıyor
    Pastore'den Beşiktaş'a kötü haber
    Danimarka - Avustralya maçı TRT 1'de
    Avrupa Futbol Şampiyonası’na hazırız
    Fransa ile Peru kozlarını paylaşacak
    Messi mi, Modric mi?
    Trabzonspor dev bir adıma imza atıyor
    Kupada 8. günün programı
    Galatasaray'da transfer
    Uruguay, Suudi Arabistan'ı kupa dışında bıraktı

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır