ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Avusturya'da kabustan uyandık!
Manset Alti Haberleri
Beden Eğitimi Dersi Müfredat Taslağı Değerlendirme Raporu
Ortaokul ve Lise için Beden Eğitimi Dersi Müfredat Taslağı Değerlendirme Raporumuz.
Google+   Kategori: Beden Eğitimi
  Tarih: 18.01.2017
- Bu haber 1372 kez okundu.

 BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR DERSİ YENİ MÜFREDAT TASLAĞI DEĞERLENDİRME RAPORU

- İlkokulda beden eğitimi dersinin olmadığından dolayı öğrencilerin sinir kas gruplarının gelişmediği ve dersin kazanımlarının eksikliğinden dolayı ortaokul müfredatına uyum sağlamayamadığı gözlenmiştir. Bundan kaynaklı doğuştan kaynaklanan özelliklerin ve yeteneklerin kaybolmasına neden olmaktadır. 

- Konular ve kazanımlar hazırlanırken ülkemizdeki okulların durumları göz önünde bulundurulmadan hazırlanmış. Malum ülkemizde kış aylarının uzun sürmesi ve derslerin içeride işlenmesine sebebiyet vermiştir. Kazanımlarda bu durum göz ardı edilmiştir. Kazanımların ülke şartları özününde bulundurularak hazırlanması gerekmektedir. Sınıfta işlenecek konulara ağırlık verilmesi gerekmektedir.

- Kazanımlar gayet iyi fakat beden eğitimi ve spor ders saatiyle orantılı değildir. Haftada 2 saat beden eğitimi dersi olan bir okulda bu kadar kazanımın işlenmesi mümkün değildir. Bu kadar kazanım bu kadar ders saatinde verilemez. Kazanım sayısının azaltılması gerekmektedir.

- Beslenme, sporcu beslenmesi, obezite, uyuşturucu, zamanın hastalığı teknoloji, olimpiyatlar vs. gibi çağın gerektirdiği konulara yer verilmesi gerekir.

Bunlara ek olarak ortaokul kısmındaki arkadaşlar bunları ekleyebilir:

- Lise de olduğu gibi ortaokul kısmında düzen alıştırmalarına muhakkak yer verilmesi gerekmektedir.  Düzen alıştırmaları ile ilgili kazanımın eklenmesi gerekmektedir. Cimnastik konusuna eklenebilir.

- 5. Sınıftan branş öğretimi yapılması gerekmektedir. Branş öğretiminin yapılmasının gerektiği kazanımlarda pek anlaşılamamaktadır. Bu yüzden kazanımların açık ve net yazılması gerekir.

Örneğin: BE.5.1.1.3. Nesne kontrolü gerektiren hareketleri vücut farkındalığı ve hareket ilişkilerini göstererek uygular.

Bunun yerine BE.5.1.1.3. spor dalına özgü nesne kontrolü gerektiren hareketleri vücut farkındalığı ve hareket ilişkilerini göstererek uygular.

- Lise deki gibi ortaokulda da çocukların serbest etkinlik kazanımı olması gerekmektedir. Öğrencilerin kendilerini ifade edebildiği sporları serbest etkinliklerde yapması için bu şarttır.

- Spor Ahlakı konusuna yer verilmesi gereklidir.

Bunlara ek olarak lise kısmındaki arkadaşlar bunları ekleyebilir:

- Eski müfredatla yeni müfredat arasında pek fazla bir değişiklik olmamış. Bazı kazanımlara açıklamalar getirilmiş olması gayet güzel. Tüm kazanımlara açıklamalar getirilmesi gereklidir. Böylelikle kılavuz kitap daha iyi anlaşılır.

Örneğin: 9.1.2.1.4. Seçili spor dalına özgü hareketleri açıklar.
(Futbolda top kontrolünün açıklaması gibi)

- Hareket stratejileri ve taktikleri konusu tek kazanım altında toplanmış. Bunu iki kazanım şeklinde yazılabilir. Böylelikle daha ayrıntılı ders işlenmiş olunur.

9.1.3.1.1. Seçili spor dalına özgü savunma hareketlerini uygular.

9.1.3.1.2. Seçili spor dalına özgü hücum hareketlerini uygular.

- Yıllık planda konun adı net ve açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Konular ya tema şeklinde olmalı ya da açık ve net bir şekilde belirtmelidir.

Örneğin: 9.1.2.1. Bireysel Mücadele, Alan Mücadele, File-Raket, Doğa, Zeka Sporları ve Halk  Dansları Konu adı olarak geçmektedir. Bu konu adına bakan ve mevzuatçı olan birisi konuyu direkt bu şekilde yazar ama bu konu adının altına örnek bir açıklama verilirse daha net açıklanır.

Yeni şekli:

9.1.2.1. Bireysel Mücadele, Alan Mücadele, File-Raket, Doğa, Zeka Sporları ve Halk Dansları (Futbolda paslaşma, cirit atıyorum, voleybolda manşet pas, badmintonda vuruşlar vb.)

- 9.2.1.1. Hayat Boyu Egzersiz başlığı yaşam boyu spor olarak değiştirilirse daha güzel ve geniş bir başlık olur. Kazanımlarda ona göre düzenlenmelidir.

 - Aktif ve sağlıklı hayat öğrenme alanına günümüzün önemli sorunu obezite konusu ve kazanımı getirilmesi gerekmektedir.

- Ayrıca bu alana uyuşturucu ile mücadele konusu getirilmelidir. Böylece sporla uyuşturucu kullanımının önüne geçileceği vurgulanmalıdır.

- Spor sakatlıkları konusuna neredeyse hiç değinilmemiş. Bu başlık ayrı bir konu olarak verilmesi gereklidir.

- Olimpiyatlar konusu yüzeysel geçilmiştir. Ülkemizin bu konuda başarısızlığı ortadadır. Bu konuya daha fazla yer verilmesi gerekmektedir. 


Milli Eğitim Bakanlığı Beden Eğitimi ve Spor Dersi için Yeni Öğretim programı hazırladı. Taslak programları indirmek için üstüne tıklayınız...
Sizlerde müfredat programlarına katkıda bulunabilirsiniz. Görüşlerinizi aşağıdaki linklere belirtebilirsiniz. 

İlkokul oyun ve fiziki etkinlikler dersi müfredatına görüş bildirmek için tıklayınız... 

Ortaokul beden eğitimi ve spor dersi müfredatına görüş bildirmek için tıklayınız... 

Lise beden eğitimi ve spor dersi müfredatına görüş bildirmek için tıklayınız... 


Kerem BALYEMEZ / www.bedenegitimi.gen.tr

Bu haberin kaynak gösterilmeden yayınlanması kesinlikle yasaktır. 17 Agustos 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 Değerlendirme beden eğitimi  Nazan KARAARSLAN   /    2017-01-24
 Yeni müfredatın, çocukların gelişimi için daha faydalı olacağını düşünüyorum.
 TEOG  Merih Öztürk   /    2017-01-21
 TEOG oldugu surece spordan bahsetmek biraz zor.Ortaokullarda ya sporculara teog ta ek puan verilmeli yada teog ta beden eğitiminden de soru sorulmali. Bu soylediklerim oldugu zaman velilerin ve ogrencilerin gozunde beden eğitimi dersi onemli bi ders haline gelebilir.
 İmam Hatip Ortaokullarinda 1 saat  Funda YILDIZ   /    2017-01-20
 M sabri serdar hocamin yorumunu destekliyorum. imam hatipte 2 saat olmali cunku gercekten verim alamiyoruz.Saygilar
 Spor  İibrahim başaran   /    2017-01-20
 Spor her yaşta yapılsın imkanlar hazırlansın.
Hastaneler değil spor salonlarö dolsun.
Sporu imkansızlıklardan kurtaralım.
Anne babaya bırakmadan devletin imkanlarıyla ehil ellerde bu imkan sağlansın.

 ders yeterliliği  OSMAN ÇAMURLU   /    2017-01-19
 Haftada bir gün ders verim diğer derslerde olduğu gibi bir hafta sonra hatırlanması isteniyor ama burada sadece hafıza değil vücudun hatırlaması zor oluyor. Oysa bilimsel olarak vücudun geri dönüşü olduktan sonra tekrar yapılmadan geçiliyor. sonrası malum beden eğitimi dersi verilmiyor oluyor
 Dersimi önemse  Meryem Arslan    /    2017-01-19
 Bir ülkenin insanının kalkınma bilmesi için o ülke insanının sanat küıtürrl ve spor alanlarının her hangi bir dalıyla ilgilenmedi şarttır .Beden Eğitimi dersinin hala çocuklar gençler üzerinde ki olumlu etkileri göz ardı edilmekte ve gereken önem ve desteği görememektedir bir çocugun kişilik gelişimi öz güveni çözüm odaklı hareket etmesi zaman kavramı sorumluluk duygusunun gelişmesi ve vb.sosyalleşmesigibi olguların varolması Beden Eğitimi dersi ile mümkündür sağlam kafa sdğlam vücutta bulunur ....
 İmam Hatip Liselerinde i Ders Saati 1 saat  Ramazan AVCI   /    2017-01-18
 Hocam çok güzel bir değerlendirme yapmışsınız. Emeğinize sağlık. Ancak kazanımların ülke şartlarına uygun hazırlanmasına değinmişsiniz. Okullar bazında değerlendirme yapılarak kazanımların bölge, bölge hatta okullar düzeyine indirgenerek hazırlanması gerekiyor.İmam hatip liselerinde ders saati sayısının 1 saat olması da kazanımların yetiştirilememesine neden oluyor. Okul sporlarında başarıyı yakalamayı engelliyor. Okullarda spor malzemelerinin temini konusunda da destek olunması gerektiğinde değerlendirme raporlarında ek olarak not düşülmesi gerekiyor.Raporlar okunduğu zaman belki sesimiz dinlenir .
 Hafta sonu kursu  Kayhan ERYILMAZ    /    2017-01-18
 Hocam ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Haftaya sonu kurslariyla ilgili bir konuya değinmek istiyorum.Ögrenciler kurs başvurusu yaparken beden eğitimi üst başlığının altında yangın branştan kursa katilmalarini sağlayacak bir alt başlık olmalı. Yani beden eğitimi ve sonrasında basketbol,voleybol vb.Hem bu sayede okul takımlarına öğrenci kazandırılması da sağlanacaktır. Ayrıca sınıf ayrımı yerine bu şekilde branş ayrımı yapılmalıdır. 9.10.11. Ve 12 sınıflardaki aynı branşı isteyen tüm öğrenciler aynı anda kursa katılarak daha fazla verim elde edilecektir.
 Yeni müfredat  Mehmet ÇALIŞAN   /    2017-01-18
 Elinize yureginize saglik hocam beden eğitimi derslerin sıkıntılarına iyi deginmissiniz saygilar..
 yeni müfredat  EROL BULUT   /    2017-01-18
 Kerem hocam çok iyi noktalara değinmişsiniz. Elinize dilinize sağlık çalışma için teşekkürler.
 Yeni Müfredat  Seyhan sukenarı    /    2017-01-18
 Durumu çok güzel dile getirmişsin Kerem Hocam tüm camia adına teşekkür ediyorum. Umarım uygulamaya geçer.
 Imam hatip ortaokullarinda 1 saat  M Sabri Serdaroğlu    /    2017-01-18
 Hocam imam hatip ortaokullarinda beden eğitimi dersi 1 saat bu büyük bi sorun. Dersler verimli olmuyor. Ayrica 2 saat olmasi hem verimi artirir hemde beden eğitimi ogretmeni gereksinimini artirir. Bu sayede yeni öğretmen alımı da olur. Bu konu yeterince bilinmiyor yada ihmal.ediliyor.
 Yenı müdredat  Celil kızılkaya   /    2017-01-18
 Hocam elinize dilinize saglık bu çalışma için teşekkürler saolun hocam
 Yeni müfredat  Mustafa şentürk    /    2017-01-18
 Uygulanırsa daha başarılı öğrenciler yetisecegini umuyorum

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Gazişehir Gaziantep'e Brezilyalı oyuncu
    Bahar Çağlar Beşiktaş'ta
    Çağla Akın'dan 3 yıllık imza
    Spor camiasından taziye mesajları
    Tahkim Kurulu'ndan Galatasaray'a ret
    Kupada 1. tur maçlarının programı açıklandı
    Slimani imzayı attı
    Fenerbahçe'de Malatyaspor hazırlıkları başladı
    Fenerbahçe'den flaş transfer hamlesi
    La Liga'da heyecan başlıyor
    Talisca Çin'deki gollerine devam ediyor
    Slimani, imzayı atıyor
    Beşiktaş, tur peşinde
    Süper Lig'de 2. haftanın perdesi açılıyor
    Mete ve Yasemin'in gözü olimpiyat madalyasında
    Trabzonspor ile Sivasspor 25. randevuda
    Atletizm de inşallah futbol gibi olur
    Futbolda Müsabakaları Yönetecek Hakemler Belli Oldu
    Süper Kupa nefes kesti! Ronaldo'suz Real dağıldı
    Özkan Sümer, görevinde istifa etti

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır