ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: F.Bahçe Malatya'da kayıp! Müthiş seri bitti
Manset Alti Haberleri
Beden Eğitimi, Resim ve Müzik ten Not Verilmeyecek!
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eğitim sisteminde dershaneye ve sınavlara olan ihtiyacın azalması yönünde bir çalışma başlattıklarını söyledi. Dinçer ayrıca, ders geçme sistemini de değişmeyi düşündüklerini ifade etti.
Google+   Kategori: Beden Eğitimi
  Tarih: 18.01.2012
- Bu haber 248 kez okundu.


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eğitim sisteminde dershaneye ve sınavlara olan ihtiyacın azalması yönünde bir çalışma başlattıklarını söyledi. Dinçer ayrıca, ders geçme sistemini de değişmeyi düşündüklerini ifade etti.


Küçükçekmece Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve `Küçük İstanbul Buluşmaları`nın bugünkü konuğu Milli Eğitim Bakını Ömer Dinçer oldu. Sefaköy Kültür Merkezinde gerçekleştirilen söyleşide Bakan Dinçer, bir öğrencinin Seviye Belirleme Sınavı (Sbs) ile ilgili sorusunu cevapladı.


Bakan Dinçer, mevcut durumda sınav odaklı bir sistemin normal olmadığını belirterek, sınavlara ve özellikle dershanelere olan ihtiyacın azalması için bir çalışma başlattıklarını belirtti. Öğrencilerin sınıflarda ve okullarda öğrenmesi gereken derslerin ve kazanımların kendi öğretmenlerinden alması gerektiğini vurgulayana Dinçer, "Şunu söylemem lazım; arkadaşlar sınava odaklı bir eğitim sistemi normal bir durum değildir. Bunu hep beraber kabul edelim. Bütün çocuklarımızın şöyle ya da böyle dershanelere yönelmeleri de normal değildir. Biz okulumuzda sınıfımızda öğrenmemiz gereken dersleri ve kazanımlarımızı kendi öğretmenimizden almalıyız. Bunun için eğitim sisteminin kendi içinde daha fazla disipline olması ve öğretmenlerimizin bu sorunlara daha fazla sahip çıkması gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında ben zaman içersinde sınavın ve özellikle dershaneye olan ihtiyacın azaldığı bir eğitim sistemi için hazırlık yapıyorum." şeklinde konuştu.


Söyleşide öğrencilerin eğitim sistemindeki aksaklıklarla ilgili sorularını cevaplayan Bakan Dinçer, ders geçme sisteminde de değişiklik yapılabileceğini belirtti. Konuşmasında sık sık kendi okul hayatından örnekler veren Dinçer, kendi zamanında derslerin iyi olması durumunda üst sınıftan da ders alabildiklerini belirterek, "Sınıf geçme sisteminde de bir değişiklik yapmak istiyoruz. Mesela 7. sınıftayken 8. sınıftan ders alabilirsiniz. Eskiden şöyle bir hakkımız vardı; ben size bu hakkı yine vermek istiyorum.

 

Ders geçme sisteminde eğer sizin okuduğunuz yıl ders ortalamanız belli bir notun üzerinde olursa bir üst sınıfın derslerini vererek bir sınıfı okumadan atlıyordunuz. ve sene kazanıyorsunuz. Bu sistemi tekrar sizlere vermeyi düşünüyorum ." ifadelerini kullandı.


Bazı derslerde not ölçümünün olmaması gerektiğini de belirten Bakan Dinçer, "Müziğin güzel sanatların sporun ve benzerlerinin notla ölçülmesinin gerekmediğini düşünüyorum. Şimdi mesela biz insanlar öğrencilerimize sporla ilgili veya güzel sanatlarla ilgili olarak bunları yapmaları konusunda gerekli zemini hazırlasak ve bu tarafa yönlendirsek her türlü fırsat versek. Kendi kabiliyetleri olanlar mutlaka bir yere geleceklerdir. Bir yerlere gelenleri ödüllendirelim. Ama kabiliyeti olmayanları da cezalandırmayalım." dedi.

http://www.dogruhaber.com.tr/Haber/Ders-Gecme-Sistemi-Degisiyor-21082.html19 Agustos 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 benim suçum ne ?  asiye   /    2013-01-15
 bende kaldırılması taraftarıyım her çocuğun resime bedene yeteneği olmayabilir şahsen benim tüm derslerim 5 bi tanesi 3 o da beden niye bu saçma ders benim ortalamamı düşürüyor ?
 iyi fikir  sessiz   /    2012-11-30
 notun kalkması iyi fikir cünkü her öğretmen notu aynı şekilde vermiyor ki bir öğrt. kafadan 100 alıyorsun diğerinde amuda kalksan bile 80-90 falan veriyor bence görsel,beden,müzik,.., gibi derslerin notları proje olarak isteyen öğrencilere verilmeli ayrıca bizim müzik öğretmeni sesin kötüyse 10 puan kırıyor en az...

 doğru tespit.  ilhan   /    2012-05-03
 sanatsal derslerde not sisteminin ilköğretim orta ve lisede olmaması gerekir . sebebi özel bir istidat gerektiren bu alanlarda ders bazında birçok öğrenci mağdur olabileceği için notun hiçbir anlam ve gereği yoktur . (gerçi gönül kırmama adına notlarımız yüksek)
 not verme sistemi  YUSUF   /    2012-02-15
 EĞİTİM-ÖĞRETİM SİSTEMİN DE YENİDEN YAPILANMA OLACAKSA EĞER ÖĞRENCİLERİN YETENEKLERİNE GÖRE DEĞERLENDİRMELER YAPILACAKSA ,SADECE NOT VERME ANLAMAINDA OLAYA BAKMAMAK LAZIM.ÖĞRENCİLERİN BECERİLERİBDEN EĞİTİMİ,MÜZİK ,RESİM GİBİ DERSLERDE DEĞİL,BÜTÜN BRANŞLARDA BU GEÇERLİDİR.MATEMATİK BECERİSİ OLMAYAN ,FEN BECERİSİ OLMAYAN,TARİH BECERİSİ OLMAYAN ÖĞRENCİLERE DE DÜŞÜK NOT VERMEK YANLIŞ,BU SİSİTEMDE HERKESİ MÜHENDİS YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ TAKDİRDE BİZ BU EĞİTİM İŞİNDE HER ZAMAN ÇUVALLARIZ.TABİATTA BİLE BÖYLE BİR DENGE YOK.
 yanlış karar  serkan   /    2012-02-11
 Zaten biz sadece yetnekli öğrenciye 5 vermiyoruz. çaba gösteren, azimli olan herkes 5 alıyor.. ne zannediyorlar bizi... bizde biliyoruz herkes yenekli olmak zorunda değil...yakında bu dersleri seçmeli hale getirirlerse şaşmayın...geleceği göremeyen enayiler günlük yaşarlar
 beden eğitiminde not vermenin kalkması  sezer   /    2012-01-29
 madem ki beden eğitiminde notlardan mağdur olan öğrenci var.tamam not verme kalksın.bari matematik ve fen bilgisinde de kalksınki öğrenciler biraz rahatlasın.çünkü bu derslerde daha çok mağdurlar.
 YERİNDE BİR KARAR  eda   /    2012-01-27
 zaten baskı ve zorlamalarla hep 5 vermek zorunda bırakılıyoruz bilen bilir. direncimi kaybettim.basıyorum 5i..kalksında en azından e-okula not girme derdinden kurtulalım,öğrencileri de sal gitsin.yetenekli ve istekli olanlar zaten kendini gösteriyo al ayrı bir kenarda onlarla ilgilen.
 çok yanlış buluyorum  emel   /    2012-01-20
 Sınıfta kalma olmadığı için sene sonunda tüm öğretmen arkadaşlar nasıl 45 düşürsemde bu öğrenci sınıfını geçse diye on takla atıyor. Öğretmenler öğrenciyi öğrenciden daha fazla düşünüyor. Diğer derslerde bu kadar sorumsuz olan öğrencilere birde beden eğitimi, müzik, görsel sanatlardan not vermezseniz disiplinsizlik had safhaya çıkar. Şımarık ve sorumsuz olan öğrencilerle ders işlemek kabusa döner.
 destekliyorum  ahmet gazi dursun   /    2012-01-20
 Bahsi geçen derslere gelen öğrenciler zaten severek , isteyerek geliyorlar ve yeteneklerini geliştiriyorlar.Bakanın dediğine katılıyorum yeteneği olmayanı not sistemi cezalandırıyor.Ama notla sınıfını idare etmeye kalkan notla korkutan öğretmenlerin vay haline :)
 çok yanlış  YASİN   /    2012-01-19
 Beden eğitimi,resim, müzik ,tek.tas., gibi derslerden notu kaldırırsanız ders çığırından çıkar laşkalaşır ve şu an olduğundan daha önemsiz 3. sınıf derse dönüşür.
 NOT VERME  celil   /    2012-01-19
 beden eğt resim,müzik derslerinden not sistemi kalkarsa okulda öğrencleri neye göre değerlendireceğiz,4 tane ana ders verelim diğerleri kalsın.bence bu işi liseye gelene kadar yapmaları gerek ilköğretimden sonra güzel sanatlar ve spor liselerine öğrencileri yönlendirmeli,liseye gelen bir öğrenciyede bu derslerden mutlaka not verilmeli erken mezun olma konusunda bu derslerde nota tabi tutulmalı.zaten bu derslerden kalan öğrenci görmedim ki bu öğrencileri cezalandıralım zaten amacımızda yetenekli olsun olmasın bir şekilde öğrencilerin sorumluluk almalarını sağlamak tşk
 ŞİMDİYE KADAR OLMAMASI HATA!  zeki   /    2012-01-18
 YERİNDE BİR DÜŞÜNCE VE UMARIM BİRAN ÖNCE UYGULAMAYA GEÇER. SPOR HER BİREYE KAZANDIRILMASI GEREKEN BİR ALIŞKANLIK OLMALI Kİ GELECEĞİMİZ OLAN GENÇLER DAHA SAĞLIKLI OLSUN.

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Galatasaray'ın konuğu Göztepe
    Milliler, Japonya'ya kaybetti
    Phillip Cocu, ayrılığı açıkladı
    6 bininci gol Messi'den
    Galatasaray'da toplu imza töreni
    Antalya'da nefes kesen düello! 6 gol...
    WhatsApp'tan gelen BİM mesajına dikkat!
    Millilerden bronz madalya
    F.Bahçe Malatya'da kayıp! Müthiş seri bitti
    Süper Lig'de çay fiyatına bilet!
    Milliler, uzatmada kaybetti
    Emre Akbaba sağlık kontrolünden geçirildi
    Badmintonda gümüş madalya
    Beşiktaş, Erzurum deplasmanında
    A Milli Erkek Basketbol Takımı, Slovenya yolcusu
    Salih Uçan, Empoli'ye imzayı attı
    Emre Akbaba İstanbul'da
    Milliler, galibiyetle başladı
    Türkiye, İspanya'ya kaybetti
    Çağlar Söyüncü, formayı giydi

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır