ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Çağla, Fransa Açık'a veda etti
Manset Alti Haberleri
Dünya duydu... Türkiye duymadı!
Fikret Kadıoğlu... Türkiye de çok az kişi onun adını ve neler başardığını biliyor... Hatta sınırlarımız dışında bilinirliği daha fazla...
Google+   Kategori: Eğitim
  Tarih: 20.09.2015
- Bu haber 3 kez okundu.

Fikret Kadıoğlu... Türkiye de çok az kişi onun adını ve neler başardığını biliyor... Hatta sınırlarımız dışında bilinirliği daha fazla...

Fikret Kadıoğlu Artvin in şirin ilçesi Arhavi deki Hacılar İlköğretim Okulunda beden eğitimi öğretmenliği yapıyor. Ancak Arhavi den binlerce kilometre ötedeki Norveç e kadar uzanan bir başarı öyküsünün baş aktörü.

Kadıoğlu, Serie B de yeni uygulanmaya geçen "Yeşil Kart" projesini bundan 8 yıl önce Arhavi de hayata geçirmiş.

"Centilmenliğin kartla ödüllendirilmesi" düşüncesini, dünya İtalyanlardan duymadan yıllar evvel Fikret Kadıoğlu, Arhavi li küçük çocuklara yaşatmış. Ve yaptıklarıyla UEFA dan "En İyi Grassroots Lideri" ödülü almış.

Biz de tüm bunları kendisinden dinlemek istedik ve mikrofonu Fikret Hoca ya uzattık. İşte küçük yaştaki çocuklara kızlı - erkekli karma maç yaptıran, okulları tatil ettirip onları şenliklerde bir araya getiren, centilmenlik yapan minik futbolcu adaylarını ödüllendiren; kısacası temiz zihinlere futbolun temiz yönünü aşılayan bu eğitim ve futbol sevdalısı ile yaptığımız röportaj:

* Fikret Hocam, İtalya Serie B de "yeşil kart" adında yeni bir uygulama hayata geçti. Futbolcular ve teknik direktörlerin sahadaki centilmen davranışları yeşil kart ile ödüllendirilecek. Ancak siz 2015 te duyulan bu fikri bundan yıllar önce buldunuz değil mi?

+++ 2006 da yapılan futbol il koordinatörleri seminerlerinde, UEFA nın Grassroots futbol felsefesine göre yapacağımız futbol etkinliklerinde, Fair-Play çalışmalarının da çok önemli olduğu söylenmişti. Ben de özellikle küçük yaştaki çocukların sarı ve kırmızı kartla cezalandırılması yerine, centilmen hareketlerinin ödüllendirilmesini esas alan bu fikri geliştirdim.

* Peki nasıl hayata geçirdiniz?

+++ 2007 - 2008 eğitim - öğretim yılında Artvin Arhavi de Grassroots (Herkes İçin Futbol) futbol şenliklerinde ve okullar arası maçlarda mavi kart uygulamasına başladık.

* Projenin amacı nedir?

+++ Projenin amacı çocukları küçük yaştan eğitmek ve centilmence hareket etmeyi benimsemelerini sağlamak. O yüzden mavi kartın üst liglerden ziyade küçük yaş gruplarında uygulanması bana göre çok daha önemli. Ayrıca bu eğitimle öğrencilerin, futbolcu olmasalar da dürüst, hoşgörülü, saygılı birer seyirci, antrenör, hakem, yönetici veya spor yazarı olmaları da projenin asıl amaçlarından bir diğeri.

* Sizden birkaç yıl sonra İtalyanlar hemen hemen aynısı bir proje ile UEFA dan ödül aldı değil mi?

+++ Tam olarak öyle olmadı aslında. İtalya ve İsrail, 2011 de "yeşil kart" adı altında benzer bir proje hazırladı. Projenin bizimkinden farkı şu: Onların uygulamasına göre maçlarda centilmence davranış gösteren oyuncular, saha içinde değil de sahanın dışından gözlemlenerek tespit edilmekte ve etkinliğin sonunda yeşil renkli fair play kartı ile ödüllendirilmekte. Benim projemde ise oyunculara saha içinde hakem tarafından, davranışın hemen ardından mavi kart gösteriliyor.

* Ödüllendirmenin saha içinde veya dışında olmasıyla ne değişiyor peki size göre?

+++ Eğitimde ödül ve cezanın, davranışın hemen ardından verilmesi, bireyin neyin ödüllendirilip neyin cezalandırıldığını anlamasını sağlar. Bu yüzden ben kartın davranışın ardından verilmesi gerektiğini savunuyorum. Bizim projede ayrıca şenlik sonunda en çok mavi kart alan ilk üç kişiye madalya veriliyor. Bunun yanında bu sene yeni bir uygulama olarak ilk üçe kalamayıp da mavi kart alan diğer öğrencilere de teşekkür belgesi sunduk.

* Peki İtalya ve İsrail yetkilileri ile konuşma şansınız oldu mu?

+++ 2013 de Norveç Oslo da ödül almak için katıldığım Grassroots Day Award da projeyi bize anlattılar. Biz de kendi projemizi 2007 den beri Artvin Arhavi de uyguladığımızı anlattık. Şunu da belirtmek isterim; bu yeşil kart projesi UEFA destekli olup diğer ülkelerde uygulanmak üzere tavsiye niteliğinde bir çalışma olarak sunulmuştur ve ödül almamıştır.

* Yeri gelmişken siz de 2013 te UEFA dan çok değerli bir ödül aldınız. Projenin içinde mavi kart da vardı ancak bununla sınırlı değildi. Bize ödül alan projenizi kısaca anlatır mısınız? O çocukları bir şenlikte toplamanızdaki amaç ne? "Özgür Futbol"dan kastedilen nedir?

+++ "Özgür Futbol"la sokak futbolunun yeniden hayata geçirilmesini kast ediyorum. Maradona, Pele gibi oyuncular sokak futboluyla yetişmiştir. Çünkü sokak futbolunda neyi nasıl yaptığınız konusunda bir baskı yoktur, kişi yaratıcılığını ortaya koyarak özgür bir oyun sergiler. Günümüz futbolunda ise öncelikli hedef kazanmaktır. Bu fikir özellikle okullardaki beden eğitimi öğretmenleri ve kulüp antrenörleri tarafından küçük yaşta öğrencilere empoze edilip, onların baskı altında oyun oynamasına yol açarak yeteneklerinin ortaya çıkmasını engellemektedir.

* Peki neler yapıyorsunuz?

+++ "Özgür Futbol"da çeşitli yaş gruplarından öğrenciler, kimi zaman kız - erkek karışık takımlarla da oynuyor. Şenliklerde okullar tatil ediliyor, bütün öğrencilerin futbolla buluşmaları sağlanıyor. Amacımız çocuklarımızı öncelikle mutlu etmek, eğlendirmek ve futbolu sevdirmek. Daha da önemlisi onların baskı altında kalmadan özgürce futbol oynamalarına ve yeteneklerini sergilemelerine yardımcı olmak. Bu vesileyle yetenekli çocukların tespit edilmesi ve kulüplere yönlendirilmesi de hedeflenmekte.

* UEFA da bunu ödüllendirdi...

+++ UEFA, futbol maçlarının yenme - yenilme kaygısı olmadan bir festival edasında yapılmasını, ailelerin bu maçları desteklemesini, kız öğrencilerin de heyecanla maçlara katılmasını, ayrıca kız - erkek birlikte oynanması ve bu şenliklerin yıllardır istikrarla yapılmasını futbol adına önemli buldu. Hem mavi kart uygulaması hem de bu farklı çalışmalarım UEFA tarafından "En İyi Grassroots Lideri" ödülü verilerek takdir edildi.

* Bu projede size en çok destek veren isimlerden biri de Prof. Dr. Turgay Biçer diye biliyorum. Türkiye de sporcu psikolojisi ve mentörlük alanındaki en önemli isim olan Biçer bir bakıma size de mentörlük yapmış bu konuda. Bunu da dinlemek isteriz sizde.

+++ Prof. Dr. Turgay Biçer projeyi kendisine anlattığımda çok beğendiğini ve sonuna kadar destekleyeceğini dile getirdi. Kartın renginin mavi olmasında da hocamızın katkısı vardır. Kendisi mavi rengin dürüstlüğü sevgiyi, hoşgörüyü en iyi simgeleyen renk olduğunu belirtmiştir. Tabii ki katkısı sadece mavi kart projesi üzerine değil her anlamda bütün çalışmalarımı yakınen takip edip, desteklemiştir. Ayrıca gazeteciler Bülent Tuncay ve Metin Tükenmez ile birlikte Arhavi ye gelerek projeme destek paneli düzenlemiştir.

* Hocam son olarak söylemek istediğiniz başka şeyler varsa mikrofon sizin...

+++ Bu zamana kadarki yaptığım çalışmalarla gurur duydum ve hep daha iyisini yapmaya çalıştım. Futbolumuzun gelişmesi projenin temel hedefidir ancak bu; tribün terörünün yok olması, aşırı rekabetin ortadan kalması, yetenekli ve centilmen futbolcuların yetişmesi, maçı sadece sokra dayalı yorumlamayan spor yorumcuları ile gerçekleşebilir. Küçük yaşta verilen eğitimler bu hedefler için en temel araçtır. Son olarak da şunu söylemek isterim: Avrupa da ödül almam sevindirici ama Türkiye de hâlâ daha projenin uygulanmaması tek üzüntümdür. Bu konu ile ilgili göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim.

* Biz teşekkür ederiz.NTVSpor.Net Özel Röportaj - Cem Kurel
22 Mayis 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    PFDK'den Boluspor'a 3 maç ceza
    Milli mesai yarın başlıyor
    Çağla, Fransa Açık'a veda etti
    Süper Lig'den 5 takım PFDK'ya sevk edildi
    MHK'nin tercihi Ali Palabıyık
    En istikrarlısı De Souza!
    Avrupa'nın 'gol kraliçesi' Gaziantep'ten
    İstanbul'da milli hasret bitiyor
    Süper Lig'in 2017-2018 sezonunda büyük rekabet yaşandı
    'Devler Ligi' finali TRT1'de
    Potada çeyrek final heyecanı
    LeBron James böyle istedi!
    TFF 3. Lig play-off'ta final heyecanı
    Şampiyon Beşiktaş
    Fenerbahçe şampiyon!
    TFF, UEFA'dan lisans alan kulüpleri açıkladı
    Ailenizde tansiyon sorunu varsa dikkat!
    Türkiye-İran maçına Özbek hakem
    Voleybol Uluslar Ligi Ankara'da başlıyor
    Fenerbahçe-Yakın Doğu maçı TRTSPOR'da

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır