ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: F.Bahçe Malatya'da kayıp! Müthiş seri bitti
Manset Alti Haberleri
Beden Eğitimi Dersime Dokunma
Beden eğitimi öğretmenleri dernekleri federasyonu çarşamba günü tüm illerde basın açıklaması yapacak.
Google+   Kategori: Özel Haber
  Tarih: 08.02.2014
- Bu haber 309 kez okundu.

Kamuoyuna Duyurudur.
Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 2013-2014 yarıyıl tatilinde Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü nün 28.01.2014 tarih ve 59917357/101.03/390264 sayılı kararı ile bir sürpriz yaparak Teknik Lise, Anadolu Teknik Lisesi, Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, ve Anadolu Sağlık Meslek Liselerinden Beden Eğitimi Dersleri kaldırılmıştır.
Benzer bir uygulama 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı başında tüm liselerde uygulanmış, öğrencilerden velilerden ve öğretmenlerden, üniversitelerimizin beden eğitimi bölümlerinden ve de birçok sivil toplum örgütlerinden gelen tepkiler üzerine bir yıl sonra geri çekilmek zorunda kalınmıştır. Ne var ki bu geri çekilme kademeli olarak yapılmış, 2009-2010 Eğitim öğretim yılında liseye başlayan gençler hiç beden eğitimi dersi almadan mezun olmuşlardır. Çünkü öğrenciler Resim, Müzik, Beden Eğitimi derslerinden birini seçmek zorunda bırakılmış ve bu da haftada sadece 1 saatle sınırlandırılmıştı. Bir dönem nesli bir çırpıda böylece harcanmıştı.
Aradan geçen üç yılın sonunda 2012-2013 yılından itibaren liselerde tüm sınıflar 2 saat Beden Eğitimi dersi alabilme noktasına gelmişken, bu sene tekrar sistem darmadağın edilmiş, mesleki eğitimde beden eğitimi dersi tekrar tırpanlanmıştır. Bunun öncesinde 4+4+4 sistemi ile İlköğretimde beden eğitimi dersi zaten yok edilmiş, çocuklarımız daha ilköğretimde beden eğitimi dersinden ve spordan mahrum kalmıştır. 
Tabi beden eğitimi dersinden mahrum kalan sadece çocuklar değil, onları okutacak olan beden eğitimi öğretmenleri de darmadağın olmuş, yerinden yurdundan okullarından ayrılmak zorunda bırakılmıştır. 
Bu da yetmezmiş gibi 4+4+4 sisteminin bir başka garibesi de sınıf öğretmenlerine “yan alan” düzmecesi altında beden eğitimi, resim, müzik öğretmenliği ve hatta Türkçe öğretmenliği yapma hakkı verilmiş, beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki niteliklerine ve atama bekleyen on binlerce beden eğitimi öğretmeninin de geleceklerine ve çalışma haklarına darbe vurulmuştur. 4+4+4 sistemi sonucu açıkta kalan sınıf öğretmenlerini kurtarmak adına başta beden eğitimi öğretmenleri olmak üzere resim, müzik ve Türkçe öğretmenleri harcanmıştır.
10 yılı aşkın bir süredir Türk Milli Eğitim sistemi bir türlü rayına oturmamış, yaz boz tahtasına dönüşmüştür. Okula girdiği sistemle mezun olan bir öğrenci nesli dahi yoktur. Ne var ki değişen her sistemle de mağdur olan hep beden eğitimi derslerini alması gereken öğrencilerimiz olmaktadır. Ders çizelgelerinde değişiklik yapılırken üzeri çizilecek ders olarak ilk akla gelen her zaman beden eğitimi dersi olmaktadır. Meslek liselerinde son yapılan değişiklikte de bu durum değişmemiş, beden eğitimi dersi kökten kaldırılmıştır. 
İlköğretimden lise son sınıfa kadar beden eğitimi dersi yaparak yaşayarak işlenen son derece önemlidir ve dokunulmaması gereken en önemli alandır. Ancak Meslek liselerinde beden eğitimi derslerin kaldırılması hepsinden öte ayrı bir cinayettir.
Meslek liseleri aynı zamanda fabrikadır. Meslek liseleri aynı zamanda işyeridir. Meslek liseleri aynı zamanda hizmet üretim yerleridir. Buradaki öğrenciler aynı zamanda ülkenin üreten ve hizmet veren işçileri gibidir. Haftanın her günü çalışan ve üreten bu öğrencilere haftada 2 saat beden eğitimi dersi ile deşarj olmayı, oynamayı, sportif kültür kazanmayı, sağlığını korumayı, spor yoluyla kendini ifade etmeyi çok gören bir anlayışın, 19. Yüzyılda madenlere girmesi kolay olur diye çalıştırılan çocuklara yapılan muameleden ne farkı vardır?
Meslek lisesi öğrencileri toplumun genellikle dar gelirli ailelerinin çocuklarıdır. Eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamamış, maddi imkansızlıklar nedeni ile daha iyi orta öğretim kurumlarına hazırlanma olanağı bulamamış ve ailelerinin bir an önce eve kazanç getirecek bireyler olarak gördükleri öğrenciler bu okullara gitmektedir. Esasen en çok itibar görmesi gereken okulların meslek liseleri olması gerekmez mi.
Bu nedenlerle meslek lisesi öğrencilerinin sosyalleşeceği, spor kültürünü geliştirecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri, sağlığını koruyabileceği alanlar çok sınırlıdır ya da hiç yoktur. Haftada 2 saat de olsa beden eğitimi dersi ile meslek lisesi öğrencileri deşarj oluyor, sosyalleşiyor, kendilerini fiziksel anlamda ifade edebiliyor (ki bu ergenlik çağında çok önemlidir), sportif bilgi ve beceri öğreniyor yani beden eğitimi dersinin hedeflediği tüm kazanımlara erişme olanağı buluyordu. Ayrıca okul spor takımlarına girerek okullarını yarışmalarda temsil eden meslek liseleri en başarılı liselerdir. Okul takımlarına başvuru oranları en yüksek liselerdir. Çünkü gerek eğitim sistemi içinde gördükleri üvey evlat muamelesi gerekse toplumsal yaşamdaki sosyal adaletsizlik sonucu bulundukları yer nedeni ile kendilerini gösterebilme, sosyalleşebilme, saygı görebilme ihtiyacını ifade edebilecekleri yer olarak sporu ve sportif mücadeleyi görmektedir. 
Şimdi meslek lisesi öğrencilerinin elindeki tek eğlencesi ve oyunu olan beden eğitimi dersini ve dolayısıyla sporu alarak bu çocukları isyankarlığa, sigara ve alkol gibi madde bağımlılığına, kötü alışkanlıklara, internet cafelere, kahvehanelere itilmiş olmuyor da ne oluyor? 
Haftada iki saat beden eğitimi dersini meslek lisesi öğrencilerine çok görenler bu gerçeği göremiyor mu? Milyonlarca lira harcayarak “Meslek Lisesi Meselesi Memleket Meselesi” diye projelerle büyük holdinglerle işbirliği yapılarak çocukların mesleki yeterlikleri ve iş olanakları artırılmaya çalışılırken onların sağlıkları neden göz ardı ediliyor? 
Sağlık bakanlığı “obezite ile mücadele” adı altında kaynak ayırıp reklam filmlerine binlerce lira para harcarken, madde bağımlılığı ilk okullara kadar inmişken, sporda şiddet her alanda giderek yaygınlaşırken, hastaneler 40 yaşında insanların eklem, bel fıtığı, omurga kayması ve hareketsiz yaşamın tüm rahatsızlıklarını yaşamaya terk edilmişken, spor kültürünün bir türlü yerleştirilemediği, sportif başarının dibe vurduğu ülkemizde çocuklarımızın ve gençlerimizin beden eğitimi ve sporu öğrenmekten dolayısı ile sağlıklarını koruma eğitiminden mahrum bırakılarak mı bu sorunlarla mücadele edilecek?
Olimpiyatları alabilmek için Gençlik ve Spor Bakanlığı milyonlarca lira para harcayıp kampanya ve yatırım yaparken, sportif başarısı en yüksek olan meslek liselerinde beden eğitimi dersi kaldırılarak ve de potansiyel sporcular daha işin başında adeta toprağa gömülerek mi olimpiyatlara ev sahipliği yapılacak?
Sağlıklı bir nesil için Bedensel gelişimin en az ruhsal gelişim kadar önemli olduğu ne zaman anlaşılacak? Kaldı ki beden eğitimi dersi içinde fiziksel gelişim olduğu gibi en az onun kadar da ruhsal ve ahlaki gelişim vardır.
Sonuç olarak; Çoklu zeka kuramı içerisinde bütün zeka kuramları ile ilişkisi olan beden eğitimi dersi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitimden başlayarak lise 12. Sınıfın sonuna kadar zorunlu ortak dersler kapsamında olması gereken bir disiplindir. Hiçbir okul türü bu dersten muaf ve mahrum bırakılamaz. Meslek liseleri ve kısmi olarak sosyal bilimler liselerinde kaldırılan zorunlu 2 saat beden eğitimi dersi tüm sınıflara tekrar konulmalıdır. 
Beden Eğitimi Dernekleri Federasyonu olarak ve bu federasyona bağlı dernekler olarak bu işin takipçisi olacağımızı ve mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna ve Milli Eğitim Bakanlığına duyururuz.
BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ FEDERASYONU 
YÖNETİM KURULU 

19 Agustos 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 UYUŞTURUCU KULLANMA YAŞİ 14 DE DÜŞTÜ!  yasin evliyaoğlu   /    2014-02-11
 SAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİNE GÖRE; UYUŞTURUYA BAŞLAMA YAŞI 15 YAŞI ALTINA, SİGARAYA BAŞLAMA YAŞI İSE 7 VEYA 8 YAŞLARINA KADAR DÜŞMÜŞTÜR... NE YAZIKKİ SADE BİR EĞİTİM BUNLARI ENGELLEMEKTE ACİZ VE YETERSİZ KALMIŞTIR... ANCAK BU OLUMSUZ ŞARTLAR SPOR VASITASI İLE KALKAR VE BAŞKA YOLU YOK... SPORSUZ EĞİTİM KEMİKSİZ ETE BENZER!!! SPORA DAHA FAZLA ÖNEM VERİLMESİ GEREKİRKEN VE SPOR ORTAMLARINININ İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKİRKEN; BİR AKIL TUTULMASI SONUCU SPORUN GÖZ GÖRE GÖRE YOK EDİLMEYE ÇALIŞILMASI MÜTHİŞ BİR KAYIPTIR... ÇOK ACI BİR TABLO!!! KALDIKİ SPOR ALT YAPIMIZ VE BAŞARILARIMIZ AVRUPA ÜLKELERİNİN ÇOK ALTINDA... GÜREŞ İN DIŞINDA ÜLKEMİZE FAZLA MADALYA KAZANDIRAN BİR SPOR YOK! OLİMPİYATLAR DA Kİ
100 MADALYADAN 71 SADECE GÜREŞE AİT.

GÜREŞE BİLE GEREKLİ EHEMMİYET VERİLMEMEKTE...AMA SON YILLAR DA
FEDARASYON BAŞKANIMİZ VE AVRUPA DÜNYA OLİMPİYAT ŞAMPİYONUMUZ
Hamza Yerlikaya NİN BÜYÜK ATILIMLARI İLE GÜREŞTE TEKRAR BİR ATİLİM GELDİ.

EZ CÜMLE
BEDEN EĞİTİM DERSİNİN KALKMASI FACİA VE İNSAN SAGLİGİNA BİR DARBE!
KINIYORUM!

BİMERE
ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZIN !!!

 Beden eğitimine dokunmayın  Serkan   /    2014-02-09
 Yazıklar olsun arkadaş bu kadar mı kötülüğü düşünülüyor bu milletin insanların haftada 1 yada 2 ders vucutlarındaki stresi atacakları bir ders var bunada mani olunuyor gerçekten çok yazıkk tüm öğretmenleri sonuna kadar destekliyoruz . !!!
 Amaca uygun olmadıktan sonra gereksiz dir.  mustafa Yiğit   /    2014-02-08
 Valla bence az bile benim kız geçenlerde derste öğretmenin sorumsuzluğundan bacağını az daha kırıyordu.Hatta yüzü gözü kafası dağıldı 10 gün doğru dürüst yemek yiyemedi. Hala sıkıntı çekiyor . Neymiş engelli koşacakmış. Öğretmeni Çocuğun problemi varmı bakmış mı? yeterli önlem alınmış mı? hele bu tesislerde olur mu ? bakmamış. Bir de verilen notları görsen! Çocuklar eşofman malzeme getirdi mi sağlık için iki hareket yaptı mı tamam 100 senin notun diyene kadar bu ders engeldir gereksizdir zaman kaybıdır amacının dışındadır. Benim çocuğum Süreyya ayhan olmasın istemiyorum . Bu kafalara girmelidir. Aykırı davranışlardan dolayı bu ders isteğe bağlı seçmeli olmalıdır. Ah bir de yazılısı çıktı pentatlonun bilmem neresi kaç süreymiş! Biz fen öğretimi basamaklamasını yapamazken matematik zihinlere sokamazken bedencilerin yazılıları çıktı! Bu dersler kaldırılmalı ve başka bir şekilde ders dışı alanda amacına uygun olmalı.Hiç kimseye zoraki yetenek gerektiren ders dayatılarak notları düşürülemez. Beden Eğitimi dersi not olarak değerlendirilmemelidir. Hatta Anadolu liselerinde notun 100 den aşağı sınıflandırılması çocukların not değerlerini düşüreceğinden bu uygulamadan not verilmesi çıkartılmalı uygun olan öğrenciler takımlara bölünmeli diğerleri fiziksel yapılarına uygun eğitim almalıdır. İçinizdeki bu komplekse sahip kişiler tutumlarını değiştirmediği sürece yara devam edecektir. BİR ÇIBAN GİBİ .
 insan önce aynaya bakmalı!!!  kenan   /    2014-02-08
 Bırakın artık şu yan alandan geçenleri,bizde şimdi insanların beden bölümüne nasıl torpillerle,sporla uzaktan yakından alakası olmayan insanların...vs... bunlarımı tartışalım,kusura bakmayında yan alana itiraz edecek en son kişiler beden eğitimi öğretmenleridir...
 Sosyal bilgiler de mağdur  sosyal bilgiler ogretmeni   /    2014-02-08
 Alanına geçilen sadece bu 4 branş değil, Sosyal bilgiler de dahil olmak üzere 50 bransın kadroları sinifcilara verilca Sosyal vbilgiler ders saati azaltildi vatandaşlık dersi Sosyal bilgiler ogretmenlerinden alınarak sinifcilara verildi.adaletini mumla aradigim Türkiyemde!!!

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Galatasaray'ın konuğu Göztepe
    Milliler, Japonya'ya kaybetti
    Phillip Cocu, ayrılığı açıkladı
    6 bininci gol Messi'den
    Galatasaray'da toplu imza töreni
    Antalya'da nefes kesen düello! 6 gol...
    WhatsApp'tan gelen BİM mesajına dikkat!
    Millilerden bronz madalya
    F.Bahçe Malatya'da kayıp! Müthiş seri bitti
    Süper Lig'de çay fiyatına bilet!
    Milliler, uzatmada kaybetti
    Emre Akbaba sağlık kontrolünden geçirildi
    Badmintonda gümüş madalya
    Beşiktaş, Erzurum deplasmanında
    A Milli Erkek Basketbol Takımı, Slovenya yolcusu
    Salih Uçan, Empoli'ye imzayı attı
    Emre Akbaba İstanbul'da
    Milliler, galibiyetle başladı
    Türkiye, İspanya'ya kaybetti
    Çağlar Söyüncü, formayı giydi

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır