ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'ne veda etti
Manset Alti Haberleri
Beden eğitimi öğretmenleri bugün eylem yaptı
Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 2013-2014 yarıyıl tatilinde aldığı karar ile teknik ve meslek liselerinde beden eğitimi dersinin kaldırılmasını protesto etti.
Google+   Kategori: Özel Haber
  Tarih: 12.02.2014
- Bu haber 253 kez okundu.

Adana Valiliği önünde toplanan Adana Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği ve eğitim sendikalarına bağlı yaklaşık 200 öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü nün, meslek liselerinin 10 ve 11 inci sınıflarında beden eğitim dersini kaldırmasını protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Öğrencilerin beden eğitim dersinden muaf tutulamayacağını belirten Adana Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği Başkanı Kemal Kırım, bunun Anayasa ya da aykırı olduğunu belirtti. Kırım, "Beden eğitim dersi, ilkokuldan, lise son sınıfa kadar yaşayarak işlenen ve dokunulmaması gereken önemli bir alandır. Meslek lisesi öğrencileri için ise beden eğitimi dersi çok daha özel bir yere sahiptir. Haftanın her günü çalışan ve üreten bu öğrencilere, 2 saat beden eğitimi dersi ile deşarj olmayı oynamayı çok gören bu anlayışın biran önce bu yanlıştan dönmesini istiyoruz" dedi. Yapılan basın açıklamasının ardından öğretmenler yanlarında getirdikleri fileyi, Nuri Sabuncu Bulvarı na çekerek yolu trafiğe kapatıp bir süre voleybol oynadı. Öğretmenler daha sonra boyunlarına astıkları düdükleri çalarak fileyi toplayıp dağıldı.


AYDIN
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 2013-2014 yarıyıl tatilinde aldığı karar ile teknik ve meslek liselerinde kaldırılan beden eğitimi dersine yönelik olarak Aydın Beden Eğitimi Öğretmenleri Spor Kulübü Derneği basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Teknik ve meslek liseleriden beden eğitimi dersinin kaldırılması üzerine öğrencilerin ve öğretmenlerin bu durumdan kötü etkileneceğini öne süren Aydın Beden Eğitimi Öğretmenleri Spor Kulübü Derneği Başkanı Ayhan Afşar, lise öğrencilerinin deşarj olmalarının engellendiğini ve gençlerde kötü alışkanlıklarının artacağına dikkat çekti.

Olimpiyatlarda başarılı olmak adına çok paraların döküldüğünü fakat liselerden beden eğitimi dersinin kaldırılarak bu yatırımların toprağa gömülmeye çalışıldığı beyan eden Afşar, "Türk Milli Eğitim sistemi bir türlü rayına oturmamış, yaz boz tahtasına dönüşmüştür. Okula girdiği sistemle mezun olan bir öğrenci nesli daha yoktur. Ne var ki değişen her sistemle de mağdur olan hep beden eğitimi derslerini alması gereken öğrencilerimiz olmaktadır. Ders çizelgelerinde değişiklik yapılırken üzeri çizilecek ders olarak ilk akla gelen her zaman beden eğitimi dersi olmaktadır. Meslek liselerinde son yapılan değişiklikte de bu durum değişmemiş, beden eğitimi dersi kökten kaldırılmıştır. Anaokuldan lise son sınıfa kadar beden eğitimi dersi yaparak yaşayarak işlenen son derece önemlidir ve dokunulmaması gereken en önemli alandır. Ancak meslek liselerinde beden eğitimi derslerin kaldırılması hepsinden öte ayrı bir cinayettir" dedi.

Meslek liselerinin her alanda üretken bir anlayış içerinde eğitimlerini devam ettirdiğini anımsatan Afşar, "Meslek liseleri aynı zamansa fabrikadır, meslek liseleri aynı zamanda işyeridir, meslek liseleri aynı zamanda hizmet üretim yerleridir. Buradaki öğrenciler aynı zamanda ülkenin üretken ve hizmet veren işçileri gibidir. Haftanın her günü çalışan ve üreten bu öğrencilere haftada iki saat beden eğitimi dersi ile deşarj olmayı, oynamayı, sportif kültür kazanmayı, sağlığını korumayı, spor yoluyla kendini ifade etmeyi çok görmüşlerdir" diye konuştu.

BOLU
BOLU da, beden eğitimi öğretmenleri raketlerini, düdüklerini ve toplarını bırakarak beden eğitimi derslerinin meslek liselerinden kaldırılmasını protesto etti.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu nda görevli öğretim üyeleri, okullarda görevli beden eğitimi öğretmenleri ve sendika temsilcilerinin bulunduğu yaklaşık 200 eğitimci öğle tatili sırasında Hükümet Meydanı nda toplandı. Meslek liselerinden beden eğitimi derslerinin kaldırılmasını protesto eden eğitimciler, Obez gençlik istemiyoruz , Dersimizi geri istiyoruz , Beden eğitimi haktır alınamaz yazılı dövizler taşıyıp, Yaşasın branş dayanışmamız sloganları atarak yürüdü. Tenis filesi taşıyıp düdükler çalarak Bankalar Meydanı na kadar yürüyen eğitimciler raketlerini, düdüklerini ve toplarını bırakıp beden eğitimi derslerinin kaldırılmasını protesto etti.

Ders çizelgelerinde değişiklik yapılacağı zaman ilk akla gelenin beden eğitimi dersleri olduğunu belirten Beden Eğitimi Öğretmenleri Spor Kulübü Derneği Başkanı Zafer Doğru, "Meslek liselerinde son yapılan değişiklikle de bu durum değişmemiş, beden eğitimi dersi kökten kaldırılmıştır. Meslek liselerinde beden eğitimi derslerinin kaldırılması hepsinden öte ayrı bir cinayettir. Meslek lisesi öğrencilerinin tek eğlencesi ve oyunu olan beden eğitimi dersini ve dolayısıyla sporu alarak bu çocukları isyankarlığa, sigara ve alkol gibi madde bağımlılığına, kötü alışkanlıklara, internet kafelere, kahvehanelere itilmiş olmuyor mu?" dedi.


TOKAT
Tokat ta, meslek liselerinden beden eğitimi dersinin kaldırılması protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanı nda beden eğitimi öğretmenlerinin katılımı ile düzenlenen eylemde Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya basın açıklaması yaptı. Teknik Lise, Anadolu Teknik Lisesi, Meslek Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde beden eğitimi dersinin kaldırıldığını ifade eden Akkaya, eğitimde fırsat eşitliğine dikkat çekti. Meslek liselerinde kaldırılan 2 saatlik beden eğitimi dersinin tüm sınıflara tekrar konulması gerektiğini belirten Akkaya, "Çoklu zeka kuramı içerisinde bütün zeka kuramları ile ilişkisi olan beden eğitimi dersi Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı okul öncesi eğitimlerden başlayarak lise 12. sınıf sonuna kadar zorunlu ortak dersler kapsamında olması gereken bir disiplindir. Hiçbir okul bu dersten muaf ve mahrum bırakılmaz" diye konuştu.


SİNOP
SİNOP Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği, teknik ve meslek liselerinde kaldırılan beden eğitimi dersine yönelik basın açıklaması yaparak karara tepki gösterdi.

Sinop un İskele Meydanı ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 2013-14 yarı yıl tatilinde aldığı karar ile teknik ve meslek liselerinde beden eğitimi dersinin kaldırılmasını protesto etti. Grup adına basın açıklaması yapan Sinop Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği Başkanı İbrahim Tortop, benzer uygulamanın 2009-2010 eğitim öğretim yılı başında tüm liselerde uygulandığını, öğrenci, veli, öğretmenlerden, üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri nden ve de birçok sivil toplum örgütlerinden gelen tepkiler üzerine bir yıl sonra çekilmek zorunda kalındığını belirtti. İlköğretimden lise son sınıfa kadar beden eğitimi dersinin son derece önemli ve dokunulmaması gereken bir alan olduğunu ifade eden Dernek Başkanı İbrahim Tortop, şöyle dedi:

"10 yılı aşkın süredir Türk Milli Eğitim sistemi bir türlü rayına oturmamış, yaz boz tahtasına dönüşmüştür. Okula girdiği sistemle mezun olan bir öğrenci nesli daha yoktur. Ne var ki değişen her sistemle de mağdur olan hep beden eğitimi derslerini alması gereken öğrencilerimiz olmaktadır. Ders çizelgelerinde değişiklik yapılırken üzeri çizilecek ders olarak ilk akla gelen her zaman beden eğitimi dersi olmaktadır. Meslek liselerinde son yapılan değişiklikte de bu durum değişmemiş, beden eğitimi dersi kökten kaldırılmıştır. İlköğretimden lise son sınıfa kadar beden eğitimi dersi yaparak, yaşayarak işlenen son derece önemlidir ve dokunulmaması gereken en önemli alandır. Ancak meslek liselerinde beden eğitimi derslerin kaldırılması hepsinden öte ayrı bir cinayettir."

UŞAK
UŞAK Beden Eğitimi Öğretmenleri Dayanışma Derneği (UBEDER) üyeleri, teknik ve meslek liselerinde beden eğitimi dersinin kaldırılmasını protesto etti. Eyleme CHP Uşak Belediye Başkan Adayı Bülent Yazgan, CHP İl Başkanı Bülent Horasan ve çok sayıda CHP li de destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan yaklaşık 100 beden eğitimi öğretmeni düdük çalarak beden eğitimi derslerinin kaldırılmasına tepki gösterdi. Grup adına basın açıklaması yapan UBEDER Başkanı Teoman Dümen, "Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu, 2013-2014 eğitim öğretim yarıyıl tatilinde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü nün 28 Ocak 2014 tarihli kararıyla teknik ve meslek liselerinde beden eğitimi derslerini kaldırdı. Meslek liseleri bir fabrika, bir işyeri ve üretim yerleridir. Haftanın her günü çalışan ve üreten öğrenciler haftada 2 saat beden eğitimi dersiyle spor yaparak stres atıyordu. Beden eğitimi dersi tekrar konulmalıdır. Konunun takipçisi olacağız" dedi.

Eylemlarini düdük çalarak sürdüren beden eğitimi öğretmenleri, daha sonra olaysız dağıldı.

memurlar.net15 Agustos 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 öğretmenler  hülya   /    2014-02-13
 İSTANBULDA NEZAMAN HEPİMİZİN BU KONUDA DUYARLI OLMASI GEREKİYOR.
 Bu haksızlığa bir son verin!!!!!!  Atom GÜLSEREN   /    2014-02-12
 Bu uygulamanın durdurulması lazım..Lütfen en kısa sürede düzeltin..Öğrencilerimize çifte standartlı davranmayın.Neye binayen bu uygulamayı başlattınız..Bu öğrencilere bu dersi çok görmeyin..beden eğitimi dersi birleştiricidir, en amatör en güzel duygular yarışmalar bu derslerde öğrencilere kazandırılır..En kısa sürede bu yanlışlıktan dönüleceğine inanıyorum..sayılarımla


Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Milli tekvandocudan 'devam' kararı
    Rakibine insanlık dışı faul!
    UEFA'dan Göçek ve Meler'e görev
    9 takım, galibiyet primini kaptı
    PFDK'dan Galatasaray'a para cezası
    Pistlerde Ramil Guliyev rüzgarı
    1. ve 2. Kademe Karate Antrenör Kursları
    Süper Kupa'da Madrid derbisi
    Süper Lig'de görünüm
    İbrahim Çolak, söke söke madalyayı aldı
    Spor Toto 1. Lig'de görünüm
    9 maçın 8'inde VAR'a başvuruldu
    Karpuzu soğuk yemeyin
    Haydi Fenerbahçe bitir şu işi!
    Trabzonspor’un son bombası!
    NBA'de dengeleri değiştirecek transfer!
    Atletizm Milli Takımı yurda döndü
    İspanya'da milli takımında yaprak dökümü
    Galatasaray'dan orta sahaya transfer
    Başakşehir'e Rumen hakem

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır