ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Makaralı Yay Erkek Milli Takımımız gümüş madalya kazandı
Manset Alti Haberleri
Beden eğitimi öğretmenlerinin ek dersi kesilemez
Eksen Eğitim Sen Sendikası beden eğitimi öğretmenlerinin sosyal faaliyetlerde ek dersinin kesilmemesi gerektiğini yazılı basın açıklaması ile duyurdu.
Google+   Kategori: Özel Haber
  Tarih: 21.11.2016
- Bu haber 253 kez okundu.

Günümüzde eğitim sistemimizin bir açmaza girdiği herkes tarafından malumdur. Milli Eğitim Bakanlığı da bu açmazdan çıkmak için çareler aramaktadır. Dünyada zorunlu eğitimde akademik eğitimden uzaklaşmanın yolları bulunmaya çalışılmaktadır. Bu durumda sosyal faaliyetlerin ve bireysel gelişim etkinliklerinin zorunlu eğitimin merkezinde olması önemli bir araç olarak bir çok araştırmanın sonuçları arasında yer almaktadır.

Hal böyleyken MEB, sosyal faaliyetleri ve bireysel gelişim faaliyetlerini özendirmek yerine engellemeye yönelik bir uygulamaya imza atmıştır. 

Beden eğitimi öğretmenlerinin spor yarışmalarına ve diğer sportif etkinliklere öğrencileriyle birlikte katıldıkları günler için ödenen ek ders ücreti artık ödenmemektedir. Aynı şekilde öğretmenlerin öğretmenlerimizin o gün için okullarından aldıkları ek ders ücreti de kesilmektedir. 

MEB’in bir beden öğretmeninin konuyla ilgili yaptığı başvuruya verdiği cevap şu şekildedir:
“İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü > İdari İşler ve Sosyal Ortaklar Daire Başkanlığı Başvuru Cevap Tarihi: 09.11.2016 Başvuru Cevabı: Bilindiği gibi Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine Karara,09.10.2012 tarihli ve 28436 sayılı Resmî Gazete de yayımlanan 24.09.2012 tarihli ve2012/3773 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile eklenen geçici 5 inci maddede; “(1) Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçi olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ekders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 (üç) saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenir. Alınacak onayda görevlendirilen personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti, görev süresi ve diğer hususlar belirtilir. (2) Birinci fıkra hükmü bu Karar ın Resmi Gazetede yayımlandığı tarihi takip eden iki öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanır ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmez." hükmüne yer verilmiştir. Görüleceği üzere söz konusu hükmün uygulanması, 2015-2016 öğretim yılının başladığı28.09.2015 tarihi itibarıyla sona ermiş bulunmaktadır. Bu itibarla, söz konusu spor etkinliklerinde 28.09.2015 tarihinden sonra görev alanlara, bu görevlerine bağlı olarak Bakanlığımızca ek ders ücreti ödenmesinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir. BİLGİLERİNİZE”
Bu durum beden eğitimi öğretmenlerine açıkça “hiçbir etkinlik yapmayın, sadece okullarınızda derslerinize girin” anlamına gelmektedir.

MEB’den talebimiz  “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar”ın 16. Maddesinin her türlü sosyal, kültürel, sportif etkinlikleri de kapsayacak şekilde düzenlemesidir. 

Beden eğitimi, resim ve müzik gibi derslere ve bu derslerin öğretmenlerine daha çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki “sınava bağımlı” eğitim sistemimizde çocuklarımızın beden ve ruh sağlığı gelişimlerinde ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Elbette yukarıdaki bahsettiğimiz ek ders sorunu tek başına bu sorunların çözümü değildir. Ancak bir nebze de olsa beden eğitimi öğretmenlerinin sportif faaliyetlerden soğutulmaması gerekmektedir.

EKSEN Eğitim Sen 
Genel Merkezi

17 Agustos 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 Tebrikler  Ahmet Bahadır    /    2016-11-22
 Eksen Eğitim Sen'i takip ediyorum. Kimsenin görmediği konulara dikkat çekiyorlar.

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için atama takvimi belirlendi
    Doumbia tamam, sırada Morioka ve Chedjou var
    Albayrak'tan Emre Akbaba ve Mustafa Pektemek açıklaması
    Galatasaray'da ayrılık
    Atıcılıkta Dünya Şampiyonası heyecanı
    Gaziantep Basketbol'da gündem altyapı
    Doping testinden kaçan atlete ceza
    Aydınspor 1923'te ilginç protesto
    Fenerbahçe, Malatya deplasmanında
    Para Okçuluk Avrupa Şampiyonası başladı
    Beşiktaş'ın rakibi Partizan'ı tanıyalım
    Tarihi zaferde giyilen formaların tasarımı Jak Ali'den
    Eto'o'dan Türkiye'ye veda mesajı
    Genç millilerin aday kadrosu belli oldu
    Başakşehir Avrupa'ya erken veda etti
    Okullara Basketbol Sahası Projesi
    Beşiktaş'ın rakibi Partizan
    UEFA Avrupa Ligi'nde tarihi geri dönüş! 4-0'dan
    Avusturya'da kabustan uyandık!
    Gazişehir Gaziantep'e Brezilyalı oyuncu

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır