ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Ana Sayfa | Forum | Canlı Skorlar | BESYO | Haber Gönder | Künye | Spor ve Yaşam Dergisi | İletişim | Livescore
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Derbinin galibi Beşiktaş SJ
Manset Alti Haberleri
Beden eğitimi öğretmenlerinin ek dersi kesilemez
Eksen Eğitim Sen Sendikası beden eğitimi öğretmenlerinin sosyal faaliyetlerde ek dersinin kesilmemesi gerektiğini yazılı basın açıklaması ile duyurdu.
Google+   Kategori: Özel Haber
  Tarih: 21.11.2016
- Bu haber 66 kez okundu.

Günümüzde eğitim sistemimizin bir açmaza girdiği herkes tarafından malumdur. Milli Eğitim Bakanlığı da bu açmazdan çıkmak için çareler aramaktadır. Dünyada zorunlu eğitimde akademik eğitimden uzaklaşmanın yolları bulunmaya çalışılmaktadır. Bu durumda sosyal faaliyetlerin ve bireysel gelişim etkinliklerinin zorunlu eğitimin merkezinde olması önemli bir araç olarak bir çok araştırmanın sonuçları arasında yer almaktadır.

Hal böyleyken MEB, sosyal faaliyetleri ve bireysel gelişim faaliyetlerini özendirmek yerine engellemeye yönelik bir uygulamaya imza atmıştır. 

Beden eğitimi öğretmenlerinin spor yarışmalarına ve diğer sportif etkinliklere öğrencileriyle birlikte katıldıkları günler için ödenen ek ders ücreti artık ödenmemektedir. Aynı şekilde öğretmenlerin öğretmenlerimizin o gün için okullarından aldıkları ek ders ücreti de kesilmektedir. 

MEB’in bir beden öğretmeninin konuyla ilgili yaptığı başvuruya verdiği cevap şu şekildedir:
“İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü > İdari İşler ve Sosyal Ortaklar Daire Başkanlığı Başvuru Cevap Tarihi: 09.11.2016 Başvuru Cevabı: Bilindiği gibi Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine Karara,09.10.2012 tarihli ve 28436 sayılı Resmî Gazete de yayımlanan 24.09.2012 tarihli ve2012/3773 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile eklenen geçici 5 inci maddede; “(1) Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçi olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ekders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 (üç) saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenir. Alınacak onayda görevlendirilen personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti, görev süresi ve diğer hususlar belirtilir. (2) Birinci fıkra hükmü bu Karar ın Resmi Gazetede yayımlandığı tarihi takip eden iki öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanır ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmez." hükmüne yer verilmiştir. Görüleceği üzere söz konusu hükmün uygulanması, 2015-2016 öğretim yılının başladığı28.09.2015 tarihi itibarıyla sona ermiş bulunmaktadır. Bu itibarla, söz konusu spor etkinliklerinde 28.09.2015 tarihinden sonra görev alanlara, bu görevlerine bağlı olarak Bakanlığımızca ek ders ücreti ödenmesinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir. BİLGİLERİNİZE”
Bu durum beden eğitimi öğretmenlerine açıkça “hiçbir etkinlik yapmayın, sadece okullarınızda derslerinize girin” anlamına gelmektedir.

MEB’den talebimiz  “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar”ın 16. Maddesinin her türlü sosyal, kültürel, sportif etkinlikleri de kapsayacak şekilde düzenlemesidir. 

Beden eğitimi, resim ve müzik gibi derslere ve bu derslerin öğretmenlerine daha çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki “sınava bağımlı” eğitim sistemimizde çocuklarımızın beden ve ruh sağlığı gelişimlerinde ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Elbette yukarıdaki bahsettiğimiz ek ders sorunu tek başına bu sorunların çözümü değildir. Ancak bir nebze de olsa beden eğitimi öğretmenlerinin sportif faaliyetlerden soğutulmaması gerekmektedir.

EKSEN Eğitim Sen 
Genel Merkezi

16 Aralik 2017 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 Tebrikler  Ahmet Bahadır    /    2016-11-22
 Eksen Eğitim Sen'i takip ediyorum. Kimsenin görmediği konulara dikkat çekiyorlar.

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Futbol liglerinde toplu sonuçlar
    Haftanın MVP si Poirier
    Buz pateninde gümüş madalya
    Derbinin galibi Beşiktaş SJ
    Beşiktaş, galibiyet peşinde
    Anadolu Efes te Perasovic dönemi bitti
    Yeni Malatyaspor, lideri konuk ediyor
    Thunder ı Westbrook taşıdı
    Rockets seriyi 12 maça çıkardı
    CSKA Moskova liderliğini sürdürdü
    Bakan Yılmaz: Türkiye de öğretmenin algısı iyi durumdadır
    Öğretmen açığı 109 bin
    İspanya, 2018 Dünya Kupası na katılamayabilir!
    İstanbul Büyükşehir Belediye yarı finalde
    Balkes evinde kazandı
    Anadolu Efes sonunu getiremedi
    İnegöl belediyespor yarı finalde
    Maliye Piyango yarı finalde
    Cüneyt Çakır a özel davet
    Beşiktaş PFDK ya sevk edildi

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır