ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Ayşegül Çakın'dan altın madalya
Manset Alti Haberleri
Cep telefonu kısırlık yapıyor
Cep telefonunun cepte taşınmasının, özellikle erkekler için kısırlığa yol açan etkenlerden biri olduğu belirtildi.
Google+   Kategori: Sağlık
  Tarih: 28.09.2013
- Bu haber 53 kez okundu.

Antalya da düzenlenen 4. Üreme Tıbbi Derneği Kongresi nde açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Aile Planlaması-İnfertilite Uygulama ve Araştırma Merkezi Bilimsel Direktörü, E.Ü.T.F. Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Öğretim Üyesi ve Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof.Dr. Erol Tavmergen, yapılan istatistiklere göre kadın ya da erkeğin çocuksuzluk konusunda aşağı yukarı birbirine yakın oranlarda sorumlu olduğunu, bu oranın yüzde 40 ı kadına bağlıysa yüzde 40 ını erkeğe bağlı faktörlerin, yüzde 20 sini de her ikisini de ilgilendiren faktörlerin oluşturduğunu söyledi.Bu problemlerin kadınlarda yumurtlama sorunları, tüpler ve rahimle ilgili sorunlar ve enfeksiyonlar olabileceğini, erkekte ise sperm sayısı azlığı, hareket bozukluğu ya da şekil bozukluğunun ön planda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tavmergen, kısırlığı tetikleyen farklı etkenlerin de olabileceğinin altını çizdi. Prof. Dr. Erol Tavmergen, yaşamsal özelliklerin, alışkanlıkların gebeliği olumsuz etkilediğini ancak bunların ilaç kullanmadan engellenebileceğini ve çocuksuzluğun sebebinin bir bölümünün böylelikle ekarte edilebileceğini kaydetti.

"ŞİŞMANLIK ÖZELLİKLE KADINLAR İÇİN BÜYÜK TEHDİT"

Bu faktörlerin başında aşırı kiloların geldiğini hatırlatan Prof.Dr. Tavmergen, "Ülkemizde de giderek artan bir obezite sorunuyla karşı karşıyayız; kadın için de, erkek için de. Kaldı ki obez olan bir kadının gebe kalsa bile o gebeliği sağlıklı bir şekilde sürdürme şansı normale göre daha az. Yani erken doğum, düşük yapma riski ya da doğumda farklı tehlikeli rahatsızlıklar yaşama riski oldukça yüksek. Dolayısıyla vücut kitle endeksini en uygun şekle getirmek zorundayız ancak bu demek değildir ki zayıflık bir avantaj içindedir. Kitle endeksi açısından aşırı zayıflık da gebe kalma potansiyelini etkiler" dedi.Bunun dışında yeme içme alışkanlıklarıyla ilgili düzeltebilecek aktörler bulunduğunun da altını çizen Prof. Dr. Erol Tavmergen, "Bunlardan biri sigara tüketimidir. Sigara gebe kalma potansiyelini yüzde 40-50 arasında olumsuz yönde etkiliyor. Hele hele kadın ve erkek birlikte içiyorsa bu potansiyel yüzde 50 ler seviyesine yükseliyor. Bir kadın ne kadar uzun süre sigara içerse yumurtalık rezervinde o kadar olumsuzluk başlıyor. Bu kadının normalden 3-5 yıl daha erken yaşta menopoza girmesi gündeme geliyor. Menopozdan 8 sene evvel zaten yumurtlama konusunda ciddi problemler çıktığını biliyoruz. 40 lı yaşlarda üremeyle ilgili sıkıntılar başlıyor. Bir de bunu sigara sebebiyle 5 yıl erkene alırsak 33-35 yaşından itibaren bu kadında sıkıntıların olması beklenebilir. Sigara bir yandan akciğerleri, kalbi yumurtalık rezervini bozarken diğer yandan yumurtanın DNA bütünlüğünü de bozuyor. DNA bütünlüğü spermde de bozuluyor erkek de içtiği takdirde. Dolayısıyla yumurta hücresi gelişebilir, döllenebilir ama çocuk meydana getirme potansiyeli azalıyor" diye konuştu.

"TELEFON CEPTE TAŞINMAMALI"

Erkeklerde en önemli problemin testislerde ısı artışına sebep olan faktörler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tavmergen, testislerin normalde vücut ısısının 2-3 derece daha altında faaliyet göstermesi gereken organlar olduğunu belirterek şunları söyledi:"Dolayısıyla devamlı oturmak zorunda olduğumuz takdirde, çok sıkı pantolon giymemiz durumunda ya da fırınlar gibi yüksek ısılı yerlerde çalıştığımız takdirde veya şoför olarak devamlı oturarak çalıştığımız mesleklerde maalesef olumsuzluklar beklenir."Prof. Dr. Tavmergen, kısırlıkta radyasyonun da önemli etkenlerdin biri olduğunun altını çizerek, "Radyasyon kadın için de geçerli, erkek için de geçerli. Radyoaktif maddeye ya da radyasyona maruziyet ve devamlı üzerimizde taşıdığımız cep telefonları, çocuksuzlukta önemli etkenlerden biri olabilir çünkü bunlarda oldukça yüksek elektromanyetik yük var. Bunlar mümkün olduğu kadar vücuda uzak durmalı, cepte asla taşınmamalı. Kadın için de, erkek için de bu geçerli. Mümkün olduğu kadar uzakta durmalı" dedi.

memurlar.net24 Haziran 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Kupada heyecan tam gaz! İşte program!
    Şaziye Erdoğan'dan iki altın
    Daniyar İsmayilov'dan altın madalya
    Polonya - Kolombiya maçı TRTSPOR'da
    Japonya - Senegal randevusu TRTSPOR'da
    Milli Takım, Dünya Turu'nda 3. oldu
    A Milliler, Çin karşısında
    Toprak Razgatlıoğlu kaza yaptı
    Son şampiyonu 90+5'te Kroos ipten aldı!
    Domaniç'te başpehlivanlığı Ali Gökçen kazandı
    Meksika, Güney Kore'yi de devirdi
    Fransa'da pole pozisyonu Hamilton'ın
    Akdeniz Oyunları'nda millilerden 8 madalya
    Belçika'dan Tunus'a farklı tarife
    Akdeniz Oyunları'nda ilk altın madalya
    Tansiyon normalde kaç olmalı?
    Plaj Futbolu Milli Takımı aday kadrosu açıklandı
    Akdeniz Oyunları'nda ilk madalya Arapoğlu'ndan
    Kupada 10. günün programı
    Sturridge'den Beşiktaş'a kötü haber!

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır