ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Çağla, Fransa Açık'a veda etti
Manset Alti Haberleri
Soğuk algınlığı ilaçlarına dikkat
Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçların reçetesiz ve büfe, bakkal gibi yerlerden alınarak, yanlış kullanılması madde bağımlılığına varan sakıncalar doğuruyor.
Google+   Kategori: Sağlık
  Tarih: 31.12.2010
- Bu haber 3 kez okundu.

Sakarya da vücuduna fazla dozda ilaç enjekte eden 19 yaşındaki S.K. nın sağlık durumunun ağırlaşması gözleri bir kez daha eczane dışında ve reçetesiz satılan ilaçlara çevirdi.


Bu olay sonrasında, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ve eczane dışında satışı yasak olan ilaçların büfe, market ve toptancılarda satıldığını belirleyen Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Şube Müdürlüğü ekipleri, polis ve zabıta eşliğinde, önceki gün kent merkezindeki çok sayıda iş yerinde arama yapmıştı. Aramalarda eczaneler dışında satışı yasak olan binlerce kutu ilaca el koyan ekipler, 10 iş yeri hakkında tutanak düzenleyerek, iş yeri sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.


Olayın ardından gündeme gelen soğuk algınlığı ilaçlarının yanlış kullanılması sonucunda madde bağımlılığı riski ve alınacak tedbirler, ilgili merciler tarafından ele alındı. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, uyuşturucu etkisi bulunan bazı ilaçların yanlış kullanımı sonucu kişiyi bağımlı hale getirebildiği uyarısında bulunarak, Sağlık Bakanlığı nın bu konuda denetimini artırması ve emniyet güçlerinin bu kapsamda denetim yapmasına olanak sağlanması zorunludur dedi.


Madde bağımlılığında ilk adım olarak görülen bu durumun yetkililerce fark edilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Balcı, ancak bunun kesinlikle yeterli olmadığı eleştirisinde bulundu.


Balcı, son zamanlarda kimi gençler arasında uyuşturma özelliği olan soğuk algınlığı ilaçlarına yönelim olduğuna dikkati çekerek, reçetesiz satışı yasak olmasına rağmen eczane, büfe, bakkal ve marketlerden kolaylıkla temin edilebilen ilacın, damar yoluyla alındığında kişiyi bağımlı hale getirebileceğini belirtti.


KOLAY ULAŞILABİLİRLİK SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR


Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel de eczaneler dışında büfe, benzin istasyonu, otobüs terminali ve bakkal gibi işletmelerde ilaç satışı yapılıp yapılmadığına ilişkin yeterince denetim yapılmadığı ya da yeterince önemsenmediği eleştirisinde bulundu.


Her ilacın özel bir ürün olduğunu ve bilinçsiz kullanıldığında yarardan çok zarar verdiğini vurgulayan Özel, özellikle bazı ilaçların kolay ulaşılabilir olmasının, bilinçsiz kullanımı artırdığını ve dolayısıyla başta gençler olmak üzere tüm toplum sağlığını tehdit ettiğini söyledi.


Türkiye de eczanede halka sunulan her ilacın takibi için dünyada eşi benzeri olmayan bir uygulamanın hayata geçirildiğini ifade eden Özel, İlaç Takip Sistemi (İTS) yalnızca eczanedeki her ilacın güvenilirliğini garanti altına almaz, aynı zamanda ilacın sunulma zamanını da tam olarak tespit eder. Buna ek olarak eczanelerde belirli ilaç türleri ayrıca bildirime tabidir. Bu nedenle reçetesiz sunumu mümkün değildir. Son dönemde basına yansıyan ilaç da bu kategoridedir. Yani eczanelerde kritik ürünler bildirimsizce sunulamaz ve eczanelerde hiçbir koşulda sahte ilaç bulunamaz diye konuştu.


İLAÇLARIN ECZANE DIŞINA ÇIKIŞINA ENGEL OLUNAMIYOR


İTS de bir ayağın eksik bırakıldığını öne süren Özel, şunları kaydetti:


Depolar ve dağıtım kanalları sisteme dahil edilmediği için, üretilen ilaçların eczane dışına çıkışına engel olunamamaktadır. İlacın herhangi bir ürün gibi, sakızların ve çikolatanın yanında denetimsiz ve yasal olmayan satışına engel olunamamaktadır. Diğer yandan günü birlik tedavi adı altında, hastanelerden ilaç sunumu yapılmasına izin verilmekte ve ilaç takip sistemi by-pass edilmektedir. Ayrıca sahte ve denetimsiz ilacın doğrudan hastaya sunulması riskine nedense göz yumulmaktadır. Anlaşılamaz olduğu gibi denetlenemeyen bu sistemde birçok suiistimali ve sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Daha geçen ay özel hastanelerde ortaya çıkan sahte kanser ilacı skandalı kamuoyu gündeminden düşürülmeye çalışılmaktadır. Geçen ay sahte kanser ilaçlarından bir teki bile eczanelerden çıkmadı. Eczanelerde hem İlaç Takip Sistemine hem de özel bildirime tabi olan ilaçlar, diğer kurumlarda ve sağlıkla ilişkisi olmayan yerlerde denetimsizce dolaşıma sokulmaktadır. Bu çifte standardı ne anlamak ne bu duruma sesiz kalmak mümkündür.


“GENÇLERİ MADDE BAĞIMLILIĞINA SÜRÜKLER”


İlaç oyuna gelmez uyarısında bulunan Özel, Bu nedenle insan ve toplum sağlığını, özellikle de gençleri madde bağımlılığına götürebilecek bir denetimsizliğin önünü açan, hasta ve halk sağlığını açıkça tehdit eden, sahte ilaç sunumunu mümkün kılan her türlü düzenlemeye bir an önce son verilmelidir. İlaç Takip Sistemi ne depo ve tüm dağıtım kanalları dahil edilmelidir dedi.


Eczane dışında ilaç sunumunun ağır cezalar ile engellenmesi gerektiğine dikkati çeken Özel, hastanelerden günübirlik tedavi adı altında denetimsiz şekilde hastalara ilaç kullanılması uygulamasına son verilmesi gerektiğini söyledi. Özel, Bu konuları yeni sahtecilikler ve can kayıpları ortaya çıkmadan konuşmayı bir sağlık meslek örgütü sorumluluğu kabul ediyoruz. Bu uyarılara kulak tıkayanların gelecekte ortaya çıkabilecek sorunların sorumlusu olacakları açıktır diye konuştu.


NTV22 Mayis 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    PFDK'den Boluspor'a 3 maç ceza
    Milli mesai yarın başlıyor
    Çağla, Fransa Açık'a veda etti
    Süper Lig'den 5 takım PFDK'ya sevk edildi
    MHK'nin tercihi Ali Palabıyık
    En istikrarlısı De Souza!
    Avrupa'nın 'gol kraliçesi' Gaziantep'ten
    İstanbul'da milli hasret bitiyor
    Süper Lig'in 2017-2018 sezonunda büyük rekabet yaşandı
    'Devler Ligi' finali TRT1'de
    Potada çeyrek final heyecanı
    LeBron James böyle istedi!
    TFF 3. Lig play-off'ta final heyecanı
    Şampiyon Beşiktaş
    Fenerbahçe şampiyon!
    TFF, UEFA'dan lisans alan kulüpleri açıkladı
    Ailenizde tansiyon sorunu varsa dikkat!
    Türkiye-İran maçına Özbek hakem
    Voleybol Uluslar Ligi Ankara'da başlıyor
    Fenerbahçe-Yakın Doğu maçı TRTSPOR'da

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır