ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: İngiltere, Panama'ya fark attı
Manset Alti Haberleri
20 dakikada 1 çocuğa otizm teşhisi
Otizm Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Güngör, 80'li yılların başında her 2 bin 500 çocuktan birinde görülen otizmin, günümüzde çok arttığını söyledi. Güngör "Bu sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada böyle.
Google+   Kategori: Sağlık
  Tarih: 02.04.2018
- Bu haber 143 kez okundu.

Her 68 doğum sonrası 1 çocuğa otizm tanısı koyuluyor" dedi. Otizm, üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu sosyal iletişime zarar veren ciddi bir rahatsızlık. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Otizm Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Güngör, dernek olarak otizmli bireyler ve ailelerinin, doğumdan ölüme kadar olan yaşam süreçlerinin düzenlenmesine dikkati çekmeyi amaçladıklarını belirterek, hem Türkiye'de hem dünyada, otizmli bireylere rastlanma sıklığının giderek arttığının bilgisini verdi. Güngör, 80'li yılların başında her 2 bin 500 çocuktan birinde görülen otizmin, günümüzdeki raporlarda 68 doğumda 1 çocuk olarak açıklandığına işaret ederek şunları anlattı: "Ülkemizde yaşadığı düşünülen 1 milyonun üzerindeki otizmliye, aile fertlerini de eklediğimizde, Türkiye genelinde otizmden etkilenen yaklaşık 4-5 milyon bireyin bulunduğunu söylemek yerinde olacaktır. Bu bireylerin yaşamını kolaylaştıracak olan Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı, 3 Aralık 2016'da, Resmi Gazete'de yayımlandı. Ancak bu planın hayata geçirilmesi daha da büyük bir önem arz ediyor."

Otizmli bireylerin ve ailelerin ihtiyaç duyduğu düzenleme ve iyileştirmelerin geciktiği her bir günün, salt otizmli bireyler ve aileler için değil, ülkemiz için de büyük bir kayıp olduğunu söyleyen Güngör, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü bugün vaktinde teşhis edilemeyen, yeterli ve kaliteli bir eğitim alamayan, ailesinden sonraki yaşam düzeni güvenceye alınmayan her bir birey, yarın devletin üstünde çok daha büyük maddi ve manevi yükler oluşturacaktır. Unutulmamalıdır ki elinden tutulmayan, anayasal hakları tam olarak sağlanamayan her otizmli birey ile birlikte ailesi de toplum dışına itilmekte, sosyal yaşam ve üretimin dışında kalmaktadır."

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer ise "Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1 milyon 142 bin 586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4 milyon 568 bin aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30 bin 50 kişi" sözlerini kaydetti.

HER 20 DAKİKADA BİR ÇOCUĞA TANI KOYULUYOR

Günümüzde her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konulduğunu ifade eden Selcen Özer "Araştırmalar, Türkiye'de her 10 kişiden 8'inin otizmin belirtilerini bilmediğini ortaya çıkardı" dedi. Birleşmiş Milletler'in otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için desteklediği 'Otizme Mavi Işık Yak' kampanyası hakkında bilgiler paylaşan Özer, şöyle devam etti: "Bu kampanyanın Türkiye elçisi olarak; otizmli çocuklarımıza ve gençlerimize ışık olmak isteyen herkesi 2 Nisan günü mavi giyinmeye, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapmaya, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlamaya ve otizm farkındalığına destek vermeye davet ediyorum."24 Haziran 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Japonya - Senegal randevusu TRTSPOR'da
    Milli Takım, Dünya Turu'nda 3. oldu
    A Milliler, Çin karşısında
    Toprak Razgatlıoğlu kaza yaptı
    Son şampiyonu 90+5'te Kroos ipten aldı!
    Domaniç'te başpehlivanlığı Ali Gökçen kazandı
    Meksika, Güney Kore'yi de devirdi
    Fransa'da pole pozisyonu Hamilton'ın
    Akdeniz Oyunları'nda millilerden 8 madalya
    Belçika'dan Tunus'a farklı tarife
    Akdeniz Oyunları'nda ilk altın madalya
    Tansiyon normalde kaç olmalı?
    Plaj Futbolu Milli Takımı aday kadrosu açıklandı
    Akdeniz Oyunları'nda ilk madalya Arapoğlu'ndan
    Kupada 10. günün programı
    Sturridge'den Beşiktaş'a kötü haber!
    2018 Akdeniz Oyunları'nda ilk gün sona erdi
    Derya Çayırgan Galatasaray'da
    ÖSYM, branş bazında sıralamaları güncelledi
    Devamsızlıktan kalan 9 bin öğrenci mezun edildi

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır