ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: İlkokullarda kaldırılan beden eğitimi dersi geri geldi
Manset Alti Haberleri
Kilonuzun fazla olup olmadığını öğrenin
Kilolu olup olmadığınızın göstergesi Beden Kitle İndeksi nizdir. BKİ nizi hesaplamanız çok kolay.
Google+   Kategori: Sağlık
  Tarih: 15.03.2012
- Bu haber 392 kez okundu.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beden Eğitimi Spor ve Protokol Bölümü nde görevli Beden Eğitimi Öğretmeni Hasan Gökten in verdiği bilgilere göre, kilonuzu, boy uzunluğunuzun boy uzunluğunuz ile çarpım sonucuna bölüyorsunuz. Örneğin, 70 kilo ve 1.70 metre boyundasınız.
BKİ niz 70 / (1.7x1.7) formülünden, 24.2 çıkar. BKİ niz 20-25 arasında ise kilonuz normal, 25-30 arasında ise kilolu, 30 ve üzerinde ise aşırı kilolusunuzdur.

Başkent in yerel gazetesi Habervaktim de yayınlanan Gökten röportajı şöyle:

Sportif bir gençlik yetiştirilecek

Ankara Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beden Eğitimi Spor ve Protokol Bölümü nün 2012-2014 yılı stratejik planlar kapsamında hazırladığı “Obezite ile Mücadele, Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Yaşam” adlı projenin tanıtımı Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu nda yapıldı.

Projenin tanıtımını yapan Beden Eğitimi Öğretmeni Hasan Gökten Başkent te merkez ilçelerden 2 şer, diğer ilçelerden ise seçilen 1 okulun Beden Eğitimi öğretmenlerine projenin nasıl yapılacağı ve uygulamalar konusunda detaylı bilgi verdi.

Hocam, röportajımıza başlamadan önce sanırım okuyucularımız sizleri biraz tanımak isterler. Bize biraz kendinizden bahsederek daha sonrada yüklenmiş olduğunuz bu proje konusunda bizlere kısa bilgiler verebilir misiniz?

İlk önce kedimi kısaca tanıtayım. Adım Hasan Gökten. Beden Eğitimi öğretmeniyim. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beden Eğitimi Spor ve Protokol Bölümünde görev yapmaktayım. Amacımız sağlıkla ilgili olarak fiziksel uygunlukları belirlemek amacıyla okullarımızda bu proje ile bu testleri yapacağız. ilk olarak 9 ilçemizden 2 şer okul pilot okul olarak seçildi. Diğer ilçelerimizden ise 1 er tane okul olmak üzere toplam 34 okulumuzu düzenlediğimiz seminerimize aldık. Beden Eğitimi, Rehberlik ve okul müdürlerini bu proje hakkında bilgilendirmek ve uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda kendilerine detaylı bilgi vermeye çalıştık. Proje dahilinde yapılacak olan bir-iki aylık ölçümler sonucunda bütün okullarımızda öğrencilerimiz hakkında veriler elde edilmeye başlanılacak. Bu projenin tüm ülkeye yayılması durumunda da tüm öğrencilerimizin değerleri hem okul bünyesinde hem de kurulacak olan bir merkezde toplanarak gerekli çalışmalar yürütülecek.

Bu projedeki amaç nedir? Neyi hedefliyor ya da neyi planlıyorsunuz?

Bunda bizim amacımız 7 yaşından 18 yaşına kadar olan öğrencilerimizin standart normlara ne kadar yakın olduklarını görebilmek. Yani bizim ülkemizde bulunan öğrencilerimiz dünya standartlarına göre ne durumdalar bunu tespit etmek istiyoruz. Dünya standartlarına bakacak olursak mesela bir kız öğrencimizin mekik ve şınav değerleri belli. Bizim ülkemizde bu durum ise başka ülkelere nazaran daha mı kötü yoksa daha mı iyi bunu bilmemiz gerekiyor. Elde edilen testler sonucunda kötü durumda olan çocuklarımıza ODTÜ nün hazırlamış olduğu antrenman programları ile öğrencimizi normal standartlara çekmek, bunun yanında çok iyi durumda olan çocuklarımızı ise Spor Federasyonlarına yönlendirmek.

Hocam, sizce hem bizler hem de veliler olarak gerçek anlamda spor yapıyor muyuz, ya da daha kısa olarak sizce spor nedir?

Tabiki bu konuda haklısınız. Tabiki veliler olarak herkes kendi bildiği kadar birşeyler yapıyor, ya da yapmaya çalışıyor. Bu proje ile velilerimizin parklarda, bahçelerde, spor alanlarında egzersiz yaparken, fiziksel aktivite yaparken daha düzgün ve akademik bilgilerle yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bizler insanların spor yaparken sırf spor yapmak adına birşeyler yapmasını beklemek yerine bilinçli bireyler olarak mesela gerçekten nabzını tutan, ne kadar glikoz, ne kadar yağ yaktığını bilen bilinçli, bilgili bireyler yetiştirmek. İşte bizim asıl amacımız bu. Bilgili ve bilinçli olarak bireyler yetiştirebilmek, projemizin de asıl gayesi bu.

Hasan Bey, bu proje sanırım sadece Milli Eğitim Bakanlığı nı kapsamıyor. Bu projeye diğer bakanlık ya da kuruluşlar da dahil olacak mı?

Başlatmış olduğumuz bu proje tabiki sadece eğitim kısmıyla sınırlı kalmıyor. Şu anda Sağlık Bakanlığı ile bazı görüşmelerimiz var. Sağlık Bakanlığı ile muhtemelen yakın bir tarihte bir protokol imzalanacak. Bu protokole Gençlik ve Spor Bakanlığı nın da dahil olmasını ümit ediyoruz. Bu bizi ileriki zamanlarda daha güçlü kılacaktır. Bu proje gerçekten büyük bir proje. Tüm Türkiye de yaklaşık 17 milyon öğrencinin ölçümü yapılacak. Ülkemizdeki her öğrencimize ulaşacağız ve onları bu teste tabi tutacağız, bizim hedefimiz bu. Bu projeye verdiği destekten dolayı Ankara İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kamil Aydoğan a ve Beden Eğitim Spor ve Protokol Bölümü Şube Müdürü Sayın Ömer Özen e verdiği desteklerden dolayı sonsuz teşekkür ediyoruz.

Hocam, anlattığınız proje verdiğiniz bilgiler çok heyecan verici ve güzel. Peki elde edilen veriler ne olacak nasıl değerlendirilecek?

Tüm öğrencilerimizden elde ettiğimiz veriler tabiki bir merkezde toplanmalı ve değerlendirilmeli. Bütün verilen bir merkezde toplanarak bir veri bankası oluşturulacak. Bu veri bankasını Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı görebilecek. Dolayısıyla ne olacak, başarılı öğrencilerimizin federasyonlara yönlendirilmesi gerçekleşmiş olacak. Sporda Türkiye de bir hamle gerçekleştiriliyor. Spora yetenekli bireyler milyonların arasından seçilebilecek. Böylelikle yetenekli çocuklarımıza da büyük bir imkan doğmuş olacak.

Hocam, hep öğrencilerden bahsettik. Veliler olarak bizleri de kilo kontrolü konusunda bilgilendirebilir misiniz?

Tabiki, kilo sorunu sadece öğrenciler için değil yetiştin olarak tüm velilerimizi, tüm halkımızı ilgilendiren bir konu. Bu konuda sizlere kısa bilgiler verelim.

Acaba kilomuz fazla mı, yoksa normal bir kiloda mıyız?

Bu konuda kısa bir hesap yapmak yeterli olacak. Bu sayede vücudumuzun istediği, olmak istenen ideal kilo hesabını da yapmış olacağız.
Vücut Ağırlığı Kontrolü
Beden Kitle İndeksinizi (BKİ) aşağıdaki formüle göre hesaplayınız.
BKİ= Vücut ağırlığı (kg) / Boy 2(m)
Örnek; Kişinin vücut ağırlığı 70 kg ve boyu 1.70 m ise:
BKİ = 70 / (1.7x1.7)= 70/2.89
= 24.2 (Normal)
Yetişkinler için değerlendirme;
BKİ niz 20-25 arasında ise NORMAL
25-30 arasında ise KİLOLU
30 ve üzerinde ise AŞIRI KİLOLU
KİLOLU ve AŞIRI KİLOLU iseniz mümkün olduğunca haftanın her günü 1 saat civarında tempolu yürüyüş yapın. Aktivite yaparken kalp atımlarınızın 110-140 atım/dk aralığında olmasına dikkat edin.
110 un altında atıyorsa egzersiz şiddetini artırın, 140 ın üstünde atıyorsa egzersiz şiddetini azaltın. Yapılan bilimsel araştırmalar, kilolu ve aşırı kilolu olma durumlarının bireylerin fiziksel sağlığını çok olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bu daha fazla hastalanma riski taşımak anlamına gelmektedir. Vücut ağırlığı kontrolü için diet le (beslenme alışkanlıkları) birlikte en önemli unsur düzenli fiziksel aktivite yapma alışkanlığının kazanılmasıdır.

Hocam, insanların hayatında sporun daha büyük bir yeri olmasını özellikle vurguluyorsunuz. Sizce okullarımızda verilen spor ve beden eğitimi dersleri yeterli mi?

Bu proje ile Beden Eğitimi öğretmenlerimizin ve Beden Eğitimi dersinin etkinliğini artırıp, öğrencilerimizin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk değerlerini ölçerek, kendilerine verilen her ortamda uygulanabilir, kolay antrenman programlarını hayata geçirmelerini sağlamayı hedeflemekteyiz. Bu sayede sevgili yavrularımızın, haftada 2 saat işlenerek yeterli olmayan beden eğitimi dersine destek olarak, her gün fiziksel aktivite ve egzersiz yapmalarını sağlayabiliriz. Aynı zamanda sayın velilerimize verilecek konferans ve seminerler ile doğru egzersiz nasıl yapılır, dengeli beslenme nasıl olmalı gibi konularda halkımızın bilinçlendirilmesini ve hayata geçirmelerini hedeflemekteyiz. Bu projede bizimle işbirliği içinde olacağınızdan, yavrularımızın ve siz sayın velilerimizin daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için bizimle birlikte hareket edeceğinizden hiç şüphemiz yoktur.

Hocam, burada öğrenciler kadar sanırım velilere de büyük görevler düşüyor. Biraz da bunlardan bahsedebilir miyiz?

Tabiki, öğrencilerimizin eğitiminde velilerimizden büyük destek görmek istiyoruz. Bu dönem boyunca velilerimizin, çocuğun fiziksel uygunluk gelişimine katkı sağlamasını istiyoruz. Çocuklar her gün en azından 60 dakikalık fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Sizin de mümkün olduğunca onlarla birlikte fiziksel aktivite yapmanız, hem çocukların hem de sizin sağlığınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda çocuğunuzla birlikte çevrenizdeki imkanlar içinde yürüyüşe gitmenizi, bisiklet turu yapmanızı veya imkanlarınız doğrultusunda farklı sportif etkinliklere katılmanızı bekliyoruz. Ders amaçlarına ulaşabilmemiz için çocuğunuzun bir rol model olarak sizi aktif olarak görmesi çok önemlidir.

Peki, hocam bu konuda okuyucularımıza ve özellikle de velilerimize iletmek istediğiniz bir mesajınız olacak mı?

Evet, Habervaktim gazetesi sayesinde velilerimize iletmek istediğimiz küçük notlarımız mutlaka olacak. Velilerimiz bizlere bu konuda, başlatmış olduğumuz projede lütfen destek olsunlar. Çünkü çocuklarımızın sağlığı ve güzel bir hayat geçirmeleri hepimizin ortak gayesi. Bizler istiyoruz ki hastanelerde, hastalıklardan uzak fiziksel aktivitelere katılan, sağlıkla barışık bireyler görmek tabiki özellikle benim ve bütün eğitimcilerimizin ortak arzusu. Velilerimizin bize destek olmasıyla birlikte görecekler ki, sağlıklı bir yaşamın yolu işte buradan geçiyor.

Hedef kitle olarak tabiki ilk olarak öğrencilerimiz var. Yürütmekte olduğunuz program dahilinde çocuklarımızı nasıl bir eğitim bekliyor?

Derslerde hedefimiz çocuğumuzun sağlıklı ve başarılı bir birey olarak yetişmesine katkı sağlamaktır. Beden eğitimi dersinde, çocukların düzenli olarak fiziksel aktivite yapma bilgi ve becerilerini edinmelerini hedefledik. Çocukların sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını benimsemeleri için gelişimlerine uygun bir program uygulayarak bu hedefe ulaşmaya çalışmaktayız.

Obezite ile ilgili ülkemizde ciddi bir sorun yaşanıyor. Sizler de bu konuda değişik projeler üretmektesiniz. Sizler öğrencilerimizi bekleyen bu büyük tehlike konusunda neler söylemek istersiniz?

Evet haklısınız obezite ile mücadele, fiziksel aktivite ve sağlıklı yaşam hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Artan sağlık sorunları bir taraftan yaşam kalitemizi etkilerken, diğer taraftan da büyük meblağlara ulaşan sağlık giderleri ile hem ülke hem de aile bütçemizi ekonomik olarak sarsmaktadır.
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak stratejik planlar içine aldığımız ve sorunun kaynağına, bizzat okullara, öğrencilere ve özellikle de velilerimize bu konularda hem bilgi vermek hem de uygulamalı olarak çalışmalar yapmak için bir proje ürettik.

Hocam, bu proje gerçekten büyük ve bir o kadar da önemli bir proje. Sanırım yakın bir tarihte bütün ülkeyi, kısaca bütün öğrencilerimizi kapsayacak. Bu kadar büyük bir projenin başında yer almak sizler içinde zor olacaktır. Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Tabiki, zor ve yorucu bir maratondayız. Burada tabiki iş sadece bizlerle bitmiyor. Tüm eğitim camiası ile birlikte öğrenci ve velilerimiz de bu projede önemli adım taşları olacaklar. Hep birlikte bu projeye destek verelim ve başarılı olalım.

Şimdi seçilen pilot okullarda bu projenin uygulanması ve sonuçları görülecek. Yakın bir tarihte de tüm Türkiye bu projeye dahil edilecek. Şimdi artık bu proje ile birlikte Türkiye ye yeni bir gelecek bekliyor. Bizler, geleceğimize yatırım yapacağız, onlar için projeler üreteceğiz, onların sağlıklı olmalarını sağlayacağız. İleri ülkelerdeki tüm öğrenciler neleri yapıyorsa, neleri kazanıyorlarsa, bizim öğrencilerimiz de bu standartlara gelecekler.

Başarılı öğrencilerimize yeni yollar açacağız, yetersiz öğrencilerimize de destek programları ile onların standartları yakalamaları sağlanacak. Göreceksiniz yakın bir zamanda artık hareketli, sportif gençleri her tarafta görme imkanımız olacak. Bizler mutluyuz, böylesine güzel bir proje yorucu da olsa, sonuçları bizleri mutlu ediyor.

Mehmet İhsan Bakar / Habervaktim Gazetesi


19 Eylül 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    MotoGP Çaylaklar Kupası'nda büyük heyecan
    Derbi biletleri 20 Eylül'de satışa çıkıyor
    Galatasaray - L.Moskova maçı şifresiz!
    Galatasaray, Avrupa'da 272. maçına çıkıyor
    3 büyüklerin divan başkanları bir araya geldi
    Dev maç geldi çattı! Yayıncı krizi çözülmedi
    Süper Lig'e gençlik aşısı
    Beşiktaş'ta forvete sürpriz isim
    Fenerbahçe'den Andreas Kilit açıklaması
    Millilerin altyapısı Bursaspor’dan
    Kekemelik nedir? Kekemelik nedenleri ve tedavisi…
    UEFA'dan Galatasaray'a servet!
    Tekvandocular Tayvan'da tatamiye çıkacak
    Şampiyonlar Ligi'nde perde açılıyor
    12 Dev Adam Slovenya engelini aştı
    Gençlerbirliği tam gaz! 5'te 5...
    Trabzonspor, Alanya'da kayıp
    Fazla rafine şeker tüketimi çocukları hırçınlaştırıyor
    A Milliler, Bosna Hersek ile Rize'de karşılaşacak
    İşte kupada üçüncü tur maçlarının programı

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır