ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Ana Sayfa | Forum | Canlı Skorlar | BESYO 2016 | Haber Gönder | Künye | Spor ve Yaşam Dergisi | İletişim | Livescore
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Türkiye - Slovakya maçı hangi kanalda?
Manset Alti Haberleri
Kalp egzersizi beyne yarıyor
Kardiyovasküler egzersiz beyin gücünü arttırıyor.
Google+   Kategori: Sağlık
  Tarih: 06.11.2012
- Bu haber 11 kez okundu.

Kalp atışlarını hızlandıran kardiyovasküler egzersiz, beyin gücünü artırıyor.

Science Illustrated dergisinde yayımlanan makalede, egzersiz ve beyin gücü arasındaki ilişkiyi gösteren çeşitli araştırmaların sonuçlarına yer verildi.

İsveç te 2009 yılında, Göthenburg Üniversitesi nden Michael Nilsson ve Georg Kuhn tarafından yayımlanan araştırma çerçevesinde 18 yaşındaki 1,2 milyon erkeğe, askere alınmadan önce testler yapıldı.

Katılımcılara egzersiz ve zeka testlerinin yanı sıra mantık, sözel ve uzamsal problemleri çözme kabiliyetlerini ölçen testler yapıldı.

Testler, zihinsel kabiliyetin kardiyovasküler egzersizle arttığını gösterdi.

Georgia Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi nden Catherine Davis in 2011 yılında yaptığı araştırma, yaşları 7 ila 11 olan kilolu çocukların, kavramsal testleri egzersizden sonra yaptıklarında, daha iyi sonuçlar elde ettiklerini ortaya koydu.

Deney sırasında çocuklar üç gruba ayrıldı, ilk gruba 13 hafta boyunca günde 40 dakika, ikinci gruba 20 dakika egzersiz yaptırıldı, üçüncü gruba ise egzersiz yaptırılmadı.

Davis in araştırması, Illinois Üniversitesi nden Charles Hilman ın 2009 da yaptığı araştırmayı destekler nitelikte.

Hilman da 9-10 yaş çocuklarını incelediği araştırmasında, okuma testinden hemen önce yapılan 20 dakikalık yürüyüşün, çocukların notlarını yüzde 5 oranında arttırdığını göstermişti.

ABD de Pittsburgh Üniversitesi nden bilim adamları da fiziksel görünümü iyi olan yaşlıların, özellikle düzenli olarak aerobik yaptıklarında hafıza testlerinde daha başarılı olduklarını keşfetti.

Fiziksel görünümü iyi olan katılımcıların beyinlerinin hipokampüs olarak adlandırılan bölümünde daha çok aktivite görüldü, düzenli egzersizin, hafızayla bağlantısı olan hipokampüsü yüzde 2 oranında büyüttü gözlendi.

2011 yılında yapılan araştırma çerçevesinde ortalama olarak 60 lı yaşlarının sonununda olan 120 kişi iki ayrı gruba ayrıldı. Aktif olan gruptan, kalp atışlarını belli bir ritimde tutarak günde 40 dakika yürüyüş yapmaları istendi. Kontrol grubu ise sadece esneme, denge ve güçlendirme egzersizleri yaptı.

Bir yıl süren deneyden sonra bilim adamları, MRI taraması ve hafıza testlerinde, pasif gruptaki yaşlıların hipokampüsünün önceki yıla göre yüzde 1 den fazla küçüldüğü, aktif gruptakilerin hipokampüslerinin ise yüzde 2 oranında büyüdüğünü gördü.

Araştırmacılar, kardiyovasküler egzersizin beynin büyümesine ne şekilde yol açtığını tespit etmek için deneklerin kanlarındaki beyin kaynaklı nörotrofik faktör BDNF maddesinin ölçümünü yaptılar.

Ölçümde kandaki BDNF seviyeleriyle, aktif grupta görülen hipokampüs büyümesi arasındaki bağlantı ortaya koyuldu.

Bilim adamları, kardiyovasküler egzersizin, daha fazla BDNF üretimine neden olduğuna, bunun da daha büyük hipokampüs ve daha iyi hafızayla sonuçlandığına inanıyorlar.

Nöronların büyümesine, gelişmesine ve devamlılığını sağlamasına yardım eden BDNF proteini, beyinde oluşuyor. Özellikle hipokampüste aktif olan BDNF, hafıza fonksiyonunda önemli bir rol oynuyor. BDNF eksikliği, Alzheimer hastalığı, depresyon ve hafıza sorunlarıyla ilişkilendiriliyor.

Bazı araştırmalar kasları güçlendirmeye yönelik egzersizin zekayı ve hafızayı geliştirmediğini gösterse de Brezilya da Sao Paulo Federal Üniversitesi nden Marco Tulio de Mello, ağırlık çalışmanın, kardiyovaskülerden farklı bir biçimde beyni etkilediğini buldu.

Mello ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırmada, 8 hafta boyunca egzersiz tekerinde koşan veya kuyruklarına bağlanan ağırlıklıklarla merdiven çıkan fareler incelendi.

Daha sonra farelerden labirentte yollarını bulmaları istendi, hem koşan hem de ağırlıkla merdiven çıkan farelerin performansının eşit olduğu gözlendi.

Bilim adamları sonrasında farelerde BDNF seviyelerini ölçtü, her iki egzersiz türünün, beynin hayati büyüme faktörlerinin üretimini artırırken, farklı kimyasallar ürettikleri ve sinir hücrelerini farklı biçimlerde etkiledikleri görüldü.
 


23 Haziran 2017 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Satrançta önemli başarı
    Heyecan yine TRT Spor ekranlarında
    İşte NBA draftının 1 numarası
    Formula 1 de sıradaki durak Azerbaycan
    Beşiktaş ta Pepe sesleri
    TTKB, beden eğitimi ders saati sayısını artırdı mı?
    Periler için son şans Slovakya
    Almanya ile Şili berabere kaldı
    İspanya yarı finalde
    Kamerun ile Avustralya yenişemedi
    Yarı final biletini Komşu ya kaptırdık!
    Galatasaray a müjde! Maicon geliyor
    VakıfBank, Zhu Ting ile nikah tazeledi
    Boşta kalan yıldızlar kulüp arıyor
    Oscar a büyük şok! 8 maç...
    Yılın çaylağı Dembele
    Kayseripor a Rumen kaleci
    İlk yarı finalist Belçika
    Galatasaray Odeabank ın programı belli oldu
    UEFA nın o kuralı Türkiye de yürürlükte

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır