ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Rıza Kayaalp’ten bir altın madalya daha
Manset Alti Haberleri
Vücuttaki benler kanserin habercisi olabilir!
Vücudumuzda bulunan benler için zararsızdır deyip geçmeyin. Hiç ummadığımız o ben sizi, sonu ölümcül hastalıkla karşı karşıya getirebilir. Gerçekten vücudumuzdaki bazı benler kanserin habercisi olabilir mi?
Google+   Kategori: Sağlık
  Tarih: 19.11.2012
- Bu haber 102 kez okundu.

Tuğba Gömeç in haberi

İnsan vücudun da deride doğumdan sonra veya doğumda oluşan kahverenği renkten meydana gelen lekeler halk dilinde ben diye, tıp dilinde ise Melanositik nevüs diye adlandırılıyor.

Her insanın vücudunun çeşitli yerlerinde birden fazla ben bulunuyor. Çoğu zararsız ve yaşam boyunca değişmeden kalabilen benler kimi zaman önemsiz lekelerden oluşurken, kimi zaman ise kanserin habercisi olabiliyor...

Var olan bir benin boyutundaki, şeklindeki ve rengindeki değişiklikler, sınırlarının girintili çıkıntılı olması, neden yokken kanaması, üzerinde doku kaybının gelişmesi, hızla büyümesi, etrafında beyazlaşma olması, kaşınma ve ağrı gibi belirtilerin izlenmesi, özellikle 40 yaşından sonra yeni benlerin ortaya çıkması melanoma kanserinin ilk işaretleri olabileceğini söyleyen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anadibilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bengü Nisa Akay sözlerine şöyle devam ediyor;

"Doğumsal benler doğumda veya erken bebeklik döneminde ortaya çıkan benlere verilen isimdir. Yeni doğanların % 1-2 sinde bulunur. Pek çok doğumsal ben küçüktür ve melanom gelişimi açısından düşük risk taşır. Benin boyutu arttıkça melanom gelişme riski artar. Displastik benler atipik benler olarak bilinir. Vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkabilirler. Ancak daha çok sırt ve güneş gören alanlarda izlenir. Boyutları genellikle sıradan benlerden biraz daha büyük olup sınırları düzensizdir. Ben, pembeden koyu kahverengiye kadar, renkte farklı varyasyonlar gösterebilir. Displastik beni olan ve kişisel veya ailesel melanom hikayesi bulunmayan kişilerde melanom gelişme riski normal populasyon ile karşılaştırıldığında 7-27 kat artar. Risk kişisel veya ailesel melanom hikayesi olanlarda daha da artar " dedi.

Eğer vücudunuzda 50 veya üstü, küçük boyutlu ya da normal görünümde beniniz varsa, veya çapı en az 5 mm olan 5 veya üstünde normal görünümlü beniniz varsa, melanom gelişimi açısından genel populasyonla karşılaştırıldığında 3 kat fazla risk taşıdığınızı söyleyen Akay, "Melanom genellikle var olan benler üzerinden gelişir. Bu nedenle çok sayıda ben bulunması melanom gelişme riskini artırır. Bütün bunların dışında beyaz tenli, renkli gözlü, çilli, kızıl saçlı, güneşe duyarlılık yaratan hastalığı olanlarda melanoma riski daha fazladır" dedi.

BENLERİN ARTIŞ NEDENİ GÜNEŞ IŞINLARI!

Güneş ışınları içimizi ısıtıp bize enerji verip kemiklerimiz içinde gerekli vitaminleri sağlarken bir yandan da melanoma kanserini tetikliyor. Özellikle çocukluk çağında geçirilen güneş yanıkları melanoma gelişme riskini arttırdığını belirten Akay, "Çok sayıda beni olan kişilerin güneşten korunması, güneşin etkili olduğu saatlerde kendilerini korumalı, güneşten koruyucu kremler kullanmalılar" dedi.

BENLER HAYATIMIZDA TEHLİKE Mİ?

Halk arasında "bene dokunulmaz, bıçak değmez" gibi bir inanışın olduğunu söyleyen Akay, Bu düşüncenin hiçbir geçerliliği yoktur. Et benleri yakılabilir (elektrokoterizasyon) veya dondurulabilir (kriyoterapi), fakat normal benlere bu işlemler yapılamaz, ancak cerrahi işlem ile çıkarılabilir. Epilasyon veya kozmetik amaçlı lazer yaptıran bireylerin benlerinin üzerini mutlaka kapatması gerekir" dedi.

Vücutta çok sayıda beni olan hastaların bu benlerin tamamının çıkarılmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Akay, Gereksiz cerrahi işlemler sonrası çıkarılan benlerin olduğu deride skar oluşumu gibi bir takım kozmetik problemler gözlenebilir. Bu nedenle dermatoskopi denen bir aletle bakılarak ancak şüpheli görülen benlerin çıkarılması gerekir . dedi.

HANGİ TİP BENLER ALDIRILMALI?

Birden fazla reznk içerenler veya alacalı bir renge sahip olanlar

Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli benler

5 mm den büyük olanlar

Sıkça tahriş olanlar benler

Etrafı kızaran benler

Zaman içerisinde belirgin fiziksel değişiklik gösteren benler

tugba.gomec@haber7.com23 Temmuz 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Genç judoculardan 5 madalya
    Büyükçekmece Basketbol'da transfer
    Genç milliler, Almanya'da 5. oldu
    Özel sporcular Paris'ten 24 madalya ile döndü
    Son 10 yılın en düşüğü
    Bursaspor'da yaprak dökümü
    Fenerbahçe'den taraftarına teşekkür mesajı
    Rıza Kayaalp’ten bir altın madalya daha
    Drift tutkunları Kayseri'de buluştu
    Mesut Özil'den tepkilere yanıt
    Mete Gazoz altın madalya kazandı
    Trabzonspor bir ismi daha açıkladı
    Türkiye'ye EURO 2024 için iyi haber
    Milli atlet Copello, Londra'da 2. oldu
    Temsilcilerimizin Avrupa'daki rakipleri belli oluyor
    Fenerbahçe'de yeni 10 numara Giuliano
    Hokey Şampiyonası'nda İsviçre ve Ukrayna güldü
    Hentbolda büyük başarı
    Yüzme Şampiyonası'nda Galatasaray, birinci oldu
    Türkiye, İtalya'yı devirdi

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır