ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Ana Sayfa | Forum | Canlı Skorlar | BESYO | Haber Gönder | Künye | Spor ve Yaşam Dergisi | İletişim | Livescore
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Milli Takımımız finalde
Manset Alti Haberleri
Alerjik hastalıklar beslenmeye bağlı
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Harmancı, çeşitli çevresel faktörler nedeniyle alerjik hastalıkların görülme sıklığının son yıllarda arttığını söyledi.
Google+   Kategori: Sağlık
  Tarih: 28.01.2013
- Bu haber 29 kez okundu.

Doç. Dr. Koray Harmancı, 50 yıl önceki alerjik hastalık sıklığı ile günümüzdeki sıklık arasında belirgin farklılıklar olduğunu belirtti. Yaklaşık 15-20 sene önce çocuklarda görülen yüzde 2-3 oranındaki alerjik astım sıklığının bazı bölgelerde yüzde 15 lere kadar yükseldiğini ifade eden Harmancı, genetik yapının bu kadar hızlı değişmeyeceği düşünülürse, bu artışın çevresel faktörlerden kaynaklanabileceğini söylemenin yanlış olmayacağını belirtti. Çevresel faktörlerin başında da beslenme alışkanlıklarının geldiğini ifade eden Doç. Dr. Koray Harmancı, "Son yüzyılda diyetimizde meydana gelen en önemli değişiklikler, rafine şeker ve beyaz un tüketiminin artmasıdır. Bunun yanı sıra son yıllarda taze sebze meyve tüketiminin azalması, besinlerde kullanılan katkı maddeleri ve toksin miktarlarının artması da diyetimizdeki en önemli değişikliklerdendir. Bazı bölgelerde alerjik astım sıklığı diğer bölgelere göre belirgin yüksekken, bazı bölgelerde de belirgin düşük bulunmuştur.

Örneğin Grönland gibi kutuplara yakın bölgede yaşayan Eskimolar da bu oran çok düşük bulunmuş ve araştırmacılar Eskimolar ın diyetine odaklandıklarında batı diyeti olarak adlandırılan günümüz diyetinden belirgin farklılıklar saptamışlardır. Bu farklılıkların en önemlisi Eskimolar ın diyetindeki Omega 3 adı verilen doymamış yağ asitlerden zengin beslenme dikkat çekmiştir. Oysa günümüzde karbonhidrattan zengin beslenme, balık tüketiminin azalması, serbest dolaşan tavukların yumurtaları ile beslenmenin azalması, koyu yeşil yapraklı sebze tüketiminin azalması, ayçiçeği yağı, mısır yağı bitkisel yağların aşırı tüketimi gibi nedenlerle Omega 3 açısından fakir diyet ile beslenilmekte ve bu da alerjik hastalıkların sıklığındaki artışın sebeplerinin başında sayılmaktadır" diye belirtti.

Alerjik hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Koray Harmancı sözlerine şöyle devam etti: "Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek alerjik hastalıklardan korunmada etkili olabilir mi? Bu soruya cevap verebilmek için birçok bilimsel çalışma yapılmış ve gerçekten de batı tipi diyetin değiştirilmesi ile sadece alerjik hastalık sıklığında değil, aynı zamanda romatizmal hastalıklar gibi birçok kronik hastalık sıklığında da azalma olduğu fark edilmiştir.

Balık açısından zengin diyetle beslenen hamilelerin çocuklarında da alerjik hastalık görülme sıklığında belirgin azalmaya dikkat çekilmiştir. Günümüzde zorlu hayat koşullarına uyum nedeniyle beslenme uzmanlarının önerdiği ölçüde diyet yapamıyoruz. Yine de Dünya Sağlık Örgütü nün de önerdiği şekilde haftada 2 öğün balık tüketimi hem daha sağlıklı olmamızı sağlayacak, hem de bizi gelişebilecek alerjik hastalıklardan koruyacaktır."

Memurlar29 Haziran 2017 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Osman Göçen den bronz madalya
    Milliler 2 de 2 yaptı
    Şube müdürü atamaları iptal olacak
    Şili final biletini kaptı
    Bafetimbi Gomis i yakından tanıyalım!
    Milli Takımımız finalde
    Van Niekerk ten dünya rekoru
    Yüzmede altın madalya
    Çağla ve İpek tur atladı
    Mehmet Ekici resmen Fenerbahçe de
    Milli binici Karaevli ye 3 ay ceza
    Bir altın da Zeliha Ağrıs tan
    UEFA dan Halil Umut Meler e görev
    Arda dan Beşiktaşlıları heyecanlandıran paylaşım
    Fenerbahçe de 8 oyuncu kontrolden geçti
    FIBA Kadınlar Avrupa Ligi nde 3 Türk takımı
    WhatsApp ta gönderilen mesajlar geri alınabilecek
    G.Saray dan bir bomba transfer daha geliyor!
    3 güreşçimiz bronz için mindere çıkacak
    Filede Küçük Erkekler Balkan üçüncüsü

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır