ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Cüneyt Çakır, 4. hakem olacak
Manset Alti Haberleri
Her yıl 175 bin kişi kansere yakalanıyor!
Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Kurumu Kanser Dairesi Başkanlığı, Türkiye de yılda 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu bildirdi.
Google+   Kategori: Sağlık
  Tarih: 03.02.2013
- Bu haber 33 kez okundu.

Kanser Başkanlığı, Dünya Kanser Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Kanserin, dünyada ve Türkiye de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemi olduğu ifade edildi.

Bu çerçevede kanserden korunmanın büyük önem arz ettiği belirtilen açıklamada, "Ülkemizde yılda 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir" denildi.

Kanserin korunulabilir bir hastalık olduğu ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte birinin önlendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir."

Kanser Daire Başkanlığı nın üyesi olduğu Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) tarafından 2013 Dünya Kanser Günü nde kanser hakkında yanlış bilinenler teması üzerinde durulduğu belirtilen açıklamada, dünyada ve Türkiye de kanserle ilgili bazı yanlış bilgiler şöyle sıralandı:

Yanlış: Kanser bir sağlık sorunudur.
Doğru: Kanser sadece bir sağlık sorunu değildir. Sosyal ve ekonomik yönleri de olan insan haklarını etkileyebilen bir sorundur.

Yanlış: Kanser; gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır.
Doğru: Kanser küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.

Yanlış: Kanser ölüm demektir.
Doğru: Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir.

Yanlış: Kanser benim kaderim, ondan kaçamam.
Doğru: Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir"

ÜLKEMİZDE NÜFUSUN YÜZDE 27 Sİ KANSER GELİŞİMİ AÇISINDAN AKTİF TAKİP ALTINDA

Kanser kayıtçılığında, dünya nüfusunun yüzde 8 inin takip edildiği Türkiye de toplam nüfusun yüzde 27 sinin kanser gelişimi açısından aktif takip altında olduğu ifade edildi.

Son olarak İstanbul ve Mersin illerimizde aktif kanser kayıt merkezleri kurulduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu merkezlerle aktif kanser kaydındaki oran ülke genelinde yüzde 50 seviyelerine ulaşacaktır. İzmir Kanser Kayıt Merkezi, Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (IARC) tarafından kendi ülkelerinin kanser kaydını yapacak yabancı uzmanların eğitimi için Bölgesel Eğitim Merkezi olarak belirlenmiştir. Kanser önleme çalışmalarında tütün ve obezite ile mücadele devam edecektir. Ayrıca, 2013 yılında, Türkiye Radon Haritalandırma ve Eylem Planı ile Türkiye Asbest Kontrolü Stratejik Eylem Planı hayata geçirilecektir."

Dünya Kanser Günü nedeniyle yapılan açıklamada, KETEM lerde erken teşhis hayat kurtarır prensibiyle meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetlerinin ücretsiz verildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca şöyle denildi: "Vatandaşımızın kanser taramalarına daha kolay ulaşabilmesi için mahallelere kadar giderek Mobil KETEM araçlarımızla verilen hizmeti yurt geneline yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Ayrıca kanser taramaları 2013 yılında tüm illerde Aile hekimliklerimize entegre edilecektir. Uygulanan kanser tarama programlarının etkinliğinin artırılması için ulusal standartlar belirlenmiş ve yayınlanmıştır. Bu çerçevede; ülkemizde meme kanserinin daha erken yaşlarda görülmesi nedeniyle meme kanseri tarama yaşı 40 a indirilmiştir. Rahim ağzı kanserlerinin erken teşhisi için 30-65 yaşları arasında devam edilen smear (sürüntü) programına HPV testleri ilave edilmiştir. Ayrıca, bağırsak kanserlerine yönelik ülke genelinde 50-70 yaş arasındaki vatandaşlarımızın dışkıda gizli kan testi ve kolonoskopi ile taranmaları sağlanacaktır. Bütün bu taramalar sayesinde bu üç kanser türünde de erken teşhis imkanları artacak ve hastalarımızda ciddi yan etkilere neden olan tedavilerin önüne geçilecektir."
Açıklamada ayrıca, "Kanser tedavisi olan vatandaşlarımızın ağrı kontrolünde kullanılan morfinlere ulaşabilmeleri için merkezi olarak uluslararası morfin ithalatı ve yerli morfin üretim çalışmaları başlatıldığı" belirtildi. Benzer şekilde ilk defa ulusal ilaç firmalarımızca yerli kemoterapiler üretilmeye başlandığı belirtilen açıklamada şu bilgiler yer aldı: "Robotik kemoterapi hazırlama ünitelerimizi ve radyoterapi merkezlerimizi 2023 planlamamıza göre yaygınlaştırmaya devam etmekteyiz. Ülkemizde uluslararası standartlara göre uygulanan tedavilere her bir vatandaşımız kolayca ve ücret ödemeden ulaşabilmektedir. Sosyal devletin bir parçası olan bu anlayışımız önümüzdeki yıllarda da devam edecektir. 2012 yılında pilot uygulama olarak bazı merkezlerde başlatılan Palyatif Bakım ünitelerimiz yurt genelinde yaygınlaştırılacaktır. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde 200 üzerinde palyatif bakım merkezi kurulması hedeflenmektedir. Böylelikle kanserle mücadele eden ve hayatının son günlerini yaşayan vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını karşılayan, fiziksel, ruhsal, psikososyal ve maddi açıdan destekleyen bir sağlık sistemini kurmuş olacaktır. Ülkemizde kanserle olan mücadelemiz bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maratondur ve ekonomik güç, siyasal istikrar ile birlikte halkımızın da aktif katılımını gerektirmektedir."

Kaynak: haber719 Haziran 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Trabzonspor transferi resmen açıkladı
    Dünya Kupası'na 'VAR' damgası
    İsveç Güney Kore maç özeti 1-0
    UEFA'dan Galatasaray'a kabul mektubu
    Cüneyt Çakır, 4. hakem olacak
    Fenerbahçe'de Kocaman ile yollar ayrıldı
    Fenerbahçe'de kombine satışları başladı
    Sivasspor'da transfer
    Yıldız oyuncu kadro dışı!
    Rusya ile Mısır ilk randevuda
    Polonya ile Senegal ilk kez karşı karşıya
    Kolombiya ile Japonya 4. randevuda
    Kupada 5. günün programı
    Bilardoda ikincilik
    Minik güreşçilerden 14 madalya
    Kupada 6. gün programı
    Sambacılar, Alpler'i aşamadı!
    Genç judoculardan madalya yağmuru
    Alonso, Le Mans'da zafere ulaştı
    Son şampiyondan 'ACI' başlangıç!

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır