ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: İlkokullarda kaldırılan beden eğitimi dersi geri geldi
Manset Alti Haberleri
Devşirme sporcularla ilgili ne düşünüyor?
NTV ve NTV Spor da yayınlanan Yüzde 100 Futbol programına katılan Erdoğan, sunucu Murat Kosova ile eski milli futbolcu ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen in sorularını yanıtladı.
Google+   Kategori: Spor
  Tarih: 12.11.2017
- Bu haber 133 kez okundu.

NTV ve NTV Spor da yayınlanan "Yüzde 100 Futbol" programına katılan Erdoğan, sunucu Murat Kosova ile eski milli futbolcu ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen in sorularını yanıtladı.

"Hayatımda bir kez kırmızı kart gördüm"

Rıdvan Dilmen in "Hiç kırmızı kart gördünüz mü?" sorusuna Erdoğan, "Bir kere. Çok da aslında ciddi bir şey değildi ama Anadolu Hisarı Stadı nda yanılmıyorsam Yıldız la oynuyorduk. Takım kaptanıyım aynı zamanda, takım kaptanlığının verdiği itirazı yaptım. Çıkardı bana kırmızı kartı gösterdi. Hayatımda bir kırmızı kart vardır, odur. Başka yok." karşılığını verdi.

Erdoğan ın İETT eski oyuncusu olan takım arkadaşları Nevruz Şerif, Arif Özgülüş, Bülent Azaklı nın Erdoğan ı anlattığı videonun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azaklı nın iyi bir kaleci olduğunu ve kendisiyle irtibatının devam ettiğini dile getirerek, "Aile de enteresan bir aileydi, bütün bizim maçlara ağabeyleri mutlaka gelirdi. Şu anda da hala sürekli, zaman zaman görüşüyoruz. Nevruz, milli takımlar hocaları arasında. Ben onun da futboluna hakikaten çok çok hayrandım. Çok zarif, çok seri, süratli, gole de çok yakın bir forvetti." diye konuştu.

Kosova nın, programın yapıldığı 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı nın açılışında Erdoğan ın gol vuruşlarına değinmesi üzerine, Dilmen, "Hiç unutmuyorum ramazandı ve Diyarbakır dan gelmiştiniz. Belki de yolda açtınız iftarı bilemiyorum. Sıcak hava..." sözleri üzerine Erdoğan, "Ben de mütereddittim. Oruç, uzun yoldan geliyoruz, bu sahada millete rezil olmak da var." dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ın, Erdoğan ın İETT de futbol oynadığı dönemi anlattığı videosuna da yer verildi.

Dilmen in, annesi Tenzile Erdoğan ın futbolculuğa nasıl baktığına yönelik sorusu üzerine Erdoğan, "Camialtı nda da İETT de de öyle bir sorunumuz yoktu ama Camialtı na gitmeden önce Erokspor dayken anacığım formamı evde yıkardı, kuruturdu. O hiç Niye oynuyorsun, niye böyle çamur oldu? falan yok; o alır yıkar, hatta daha da ileri gider ütüler, formamı bana verirdi. Ben de kulübe götürür formayı teslim ederdim. Onlar başka." dedi.

"Bu açığı da gidermek lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı nda mescit, şapel ve sinagog bulunduğuna değinilerek sorulan soru üzerine, şöyle konuştu:

"Bu konuda başkanın (Göksel Gümüşdağ) bu hassasiyeti bana göre takdire şayan. Çünkü futbolcu da seyirci de olayı hep birlikte düşünmek lazım. Burada hem şapelin hem de sinagogun olması, bunun yanında mescidin olması... Seyirci var ibadetini yapacak, diyelim ki tam namaz saatine rastlıyor ama maçı da seyretmek istiyor. Böyle bir yer olması halinde, o zaman hemen mescide iner, namazını kılar. Müslüman için bu. Öbür tarafta konuklardan gelenler var, Hristiyan veya Musevi olanlar var. Onlar da gelip yine oradaki onlara tahsis edilmiş yerde ibadetini yapıp o da ona göre maçı izleme fırsatını bulur. Bunu ülkemizde hepsi yapıyor mu? Maalesef bütün stadyumlarda bu yok. Bence bu açığı da gidermek lazım.

Bazı uluslararası havalimanlarında bunu görürsün ama birçoğunda görmezsin. Biz de ben hep arkadaşlarıma söylerim, Havalimanlarımızda mescitlerimiz muhakkak olmalı ki var, bunun yanında aynı şekilde Hristiyan, Musevi, bu yolcular da düşünülerek, onlara da bu tür yerler yapılsın. İbadetini yapar veya yapmaz, o bizi ilgilendirmez, o onun kendi sorunudur. Bunun için de hep benim örneğim şudur. Kardeşim, Darülaceze’ye git, içinde mescidi görürsün, hemen yanında şapeli, sinagogu da görürsün. Niye? Sultan Abdülhamit, Darülaceze yi yaparken sadece Müslüman acezeleri değil, Müslüman olmayan vatandaşını da düşünmüş. Çünkü orada onlara da bakıyor. Onların da o tür manevi ihtiyaçlarını karşılamak için o adımları da atmış. Ben belediye başkanlığım zamanında Alemdağ da, Darülaceze nin bir örneğini orada da yaptım. Aynı uygulamayı ben orada da yaptım. Orada da vardır. Bunları bizim yapmamız lazım. Antalya da, başbakanlığımın ilk dönemleri, biz Dinler Bahçesi yaptık. Orada da var, Belek tarafında. Bunları niye yapıyoruz? Biz dünyaya bazı mesajlar verelim, Siz her ne kadar bu işlerde dürüst ve samimi değilsiniz de bizim dinimiz bize bunları yapmamızı tavsiye ediyor. Biz de bu tavsiyenin gereğini yerine getiriyoruz."

Dilmen in "Bizde ırkçılık yok" yorumuna Erdoğan, "Yasak zaten, dinen yasak. Yapanlar var o ayrı." şeklinde karşılık verdi.

Yabancı kontenjanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı kontenjanına yönelik soruya, şu yanıtı verdi:

"Şu anda yasa neyi emrediyorsa, neye amirse, şüphesiz ki bütün kulüpler onu yapıyor. Özellikle, bizim futbol kulüplerimiz, futbolcuyu niçin hazırlar? Milli Takımımız için hazırlar. Milli Takıma hazır olabilmek için bir defa oyuncunun oyun saatinin, oyun dakikasının, miktarının fazla olması lazım. Ne kadar bir futbolcu fazla oynarsa, görev alırsa, süre alırsa o zaman Milli Takıma adaylık noktasında da onun şansı o kadar artacaktır. Ama bizim şimdi diyelim ki en güçlü takımlarımızda biz istikbal vadeden veya beklediğimiz futbolcularımız olmazsa, bizim oradaki şans yüzdemiz eksilir. Biz yine de yurt dışında oynayan futbolcularımızı, lejyonerlerimizi almak suretiyle takım oluşturmaya çalışıyoruz. Dünyaya baktığımızda, dünyada da seyirci çekebilmek için ne yapıyorlar? Transfer yapmak suretiyle, o kulüpler çok ciddi rakamları harcıyorlar. Benzer şey bizde de var. Fakat birçok şu andaki yabancı futbolcuyla futbolcuyla diyelim ki 2019 a kadar anlaşmalar yapılmış. 2019 a kadar anlaşmalar yapıldığına göre, bunun üzerinde herhangi bir spekülasyon yapmaya gerek yok. Çünkü bu yürüyen bir süreç. 2019 dan sonrasına yönelik Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bu işi bence tüm kulüplerle oturup masaya yatırmalı ve Bundan sonraki süreci nasıl sürdürelim, nasıl yürütelim? üzerinde durmalarında fayda var. Yabancı futbolcu olmasın mı? Hiç olmasın mantığı bir defa yanlış bir mantık. Bu olacak bir şey değil. Çünkü onların da bizim futbolumuza katacakları çok şey var. Bunun yanında onların vereceği bu katkı, bir de tribünlere de ayrı bir hareket, canlılık getirecektir. Bunları da görmemezlikten gelemeyiz."

Devşirme sporcularla ilgili ne düşünüyor?

"Devşirme sporcularla ilgili düşünceniz nedir?" sorusunu Erdoğan, "İngilizler oynatıyor, Fransızlar oynatıyor. Keşke kendi tohumlarımızdan, kendi topraklarımızdan yetişse ama bu olmuyorsa ve bu dünyanın da bir gerçeğiyse, buna da böyle tamamıyla ters bakmanın bana göre pek de faydası olmaz diye düşünüyorum. Nasıl ki yabancı futbolcuyu oynatma noktasında Elastiki davranalım, bu olabilsin diyorsak, devşirme demeyi de uygun bulmuyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kabul eden, tabii ki ekstra olacak, zayıf falan olmayacak.

Şu anda sıkıntısı var, Allah şifalar versin, mesela Naim Süleymanoğlu, Halil... Bunlar geldiler, ne oldu? Halterde Türkiye ye sınıf atlattılar, bir dönüşüm, değişim yaşattılar. Atletizmde de son olarak Azeri kardeşimiz, o da şampiyon oldu. Etiyopyalı kızımız hakikaten bize şampiyonluklar getirdi. Böyle olduğu zaman, onlar da arkadan bir çekim alanı oluşturuyor, birilerini çekiyor." şeklinde yanıtladı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan ın diğer açıklamalarının satır başları...

"Lisanslı sporcu sayısı 10 kart arttı"

"2002 de göreve geldiğimizde 848 bin olan lisanslı sporcu sayısı, şu anda 8 milyon 105 bin. 1 e 10... 10 kat arttı...Okul spor faaliyetlerine katılan sayı 2011 de 529 bin, 2017 de 2 milyon 225 bin. Keşke 2002 yi de çıkarabilsek. Rakam o zaman daha ileri gidecek." 

“Hidayet’le (Türkoğlu) konuştum, dedim ki; belediyelerle konuşacaksınız, tüm mahalle aralarına potaları koyacaksınız. Gelen atacak, gelen atacak...”

"(Milli forma hakkında) Takdir benim değil. Takdir TFF de. Şimdi bir de sponsor var. Klasik olarak geçmişteki formalarımızın hakikaten çok daha farklıydı. Biz yine de oralara takılmaktan çok, bunlar çok çok farklı TFF nin özellikle tercihi kendine ait."

"Alsancak Mustafa Denizli Stadı neden olmasın? 

"Altay da Mustafa Hoca semboldür. Alsancak Mustafa Denizli Stadı neden olmasın? Ben Mustafa Hoca yı Altay da tanıdım."

"Şu anda Ankara da, yılların kulübü Ankaragücü şu anda Süper Lig de yok. Zannediyorum, biraz ekonomik sıkıntısı var. O ekonomik sıkıntıyı aşabilirse büyük ihtimalle Ankaragücü, Süper Lig de yerini alabilir."

"Şu anda Göztepe, İzmir e bir farklı heyecan getirmiş vaziyette. Dolayısıyla bu heyecan İzmir e de belki ikinci bir kulübün Süper Lig e çıkmasını getirebilir. Bunların önü açıktır."

"Kulüplerin parayı çok iyi yönetmesi lazım"

"Kulüplerin, gelir gider tablosunda bana göre iş biraz da paranın yönetimindedir. Başarıda bir şeyi çok çok önemserim. Parayı çok iyi yönetmek lazım. Parayı da çok iyi yönetene vermek lazım."

"Bayanların gelişi statlardaki tribün özellikli anarşisini minimize eder"

"Futbolun insanlarımızın kaynaşması için en önemli silahlarımızdan olması lazım, buna da fair-play deniyor. Ne yazık ki, bunu başaramadık."

“Türkiye’de artık futbolun girmediği il kalmadı. Her haftasonu futbolda büyük bir coşku yaşanıyor. Bir defa bu çok güzel.”

"Bayanların statta gelmesini temin için de adımlar atıldı. Bayanların gelişi statlardaki tribün özellikli anarşisini minimize eder; çünkü bayanlar var. Orada rahat rahat küfür edilmez. Taşkınlık olmaz. Anarşi olmazsa herkes edebiyle maçını seyreder."

"Maçları, büyük torun Ahmet ile izliyoruz"

"Büyük torun Ahmet, Trabzonsporlu. Bu işlere çok meraklıdır. İstanbul da olduğumda maçları onunla beraber izliyoruz."

trtspor19 Eylül 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    MotoGP Çaylaklar Kupası'nda büyük heyecan
    Derbi biletleri 20 Eylül'de satışa çıkıyor
    Galatasaray - L.Moskova maçı şifresiz!
    Galatasaray, Avrupa'da 272. maçına çıkıyor
    3 büyüklerin divan başkanları bir araya geldi
    Dev maç geldi çattı! Yayıncı krizi çözülmedi
    Süper Lig'e gençlik aşısı
    Beşiktaş'ta forvete sürpriz isim
    Fenerbahçe'den Andreas Kilit açıklaması
    Millilerin altyapısı Bursaspor’dan
    Kekemelik nedir? Kekemelik nedenleri ve tedavisi…
    UEFA'dan Galatasaray'a servet!
    Tekvandocular Tayvan'da tatamiye çıkacak
    Şampiyonlar Ligi'nde perde açılıyor
    12 Dev Adam Slovenya engelini aştı
    Gençlerbirliği tam gaz! 5'te 5...
    Trabzonspor, Alanya'da kayıp
    Fazla rafine şeker tüketimi çocukları hırçınlaştırıyor
    A Milliler, Bosna Hersek ile Rize'de karşılaşacak
    İşte kupada üçüncü tur maçlarının programı

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır