umitavci @ milliyet.com.tr

Lacivert-beyazlı temsilcimiz 86 sayı ortalamasıyla oynayan Panathinaikos’u 62 sayıda tutarak kazandı, Türk takımları, Yunan rakiplerine karşı haftayı 2’de 2 ile kapadı. Satışa çıkan tüm biletleri tüketerek Efes’e büyük destek veren basketbolseverler de hem iyi oyun, hem galibiyetin tadını çıkardı.


Turkish Airlines Euroleague’de 7. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Panathinaikos’u 78-62 yenerek, 5. galibiyetine ulaştı.

Bu sezon hücum performansıyla dikkat çeken iki takımın buluşmasında savunmayı daha iyi yapan kazanacaktı ve Ergin Ataman da takımını bunun bilinciyle mükemmel hazırlamıştı. Özellikle Dunston’ın her iki pota altındaki performansı, coachunun planlarının tıkır tıkır işlemesini sağlarken, Micic-Beaubois ikilisinin kontrolünde doğru seçilmiş hücumlar, rakibin çok istediği hızlı hücum sayılarının bir elin parmaklarından daha az kalmasını sağladı.

Daha ilk çeyrekte farkı çift hanelere çıkaran, Efes’te Moerman’dan gelen sayılar skoru hep önde götürmemizi sağladı. Ataman, bu maçı kazandıracak beşi erken bulmuştu ve düzenini bozmamak için Beaubois ile Dunston’ı neredeyse ilk yarının tamamında sahada tuttu, bunun karşılığı da 44-28’lik devre skoru oldu. Rakibin Calathes ile tepeden oynadığı ikili oyunlara gelen agresif yardımlar, Dunston’ın sahada olduğu her saniye devam etti.

İlk yarıda 9’da 1 üçlük atan konuk takım, 2. yarının başındaki iki üçlükle ceza kesip, farkı 10 sayıya düşürse de, Micic’in etkinliğini artırması ve rakibin adam değişme savunmasını ya atarak ya da ters eşleşmeyi bularak cezalandırması temsilcimizi yeniden rahatlattı. Dunston’ın muhteşem bloklar ve smaçlarla süslediği, Beaubois-Micic ikilisinin devleştiği, Simon’un cezayı kestiği son çeyrekte fark 19 sayıya kadar çıktığında kazanan takım netleşmişti ama Efesli oyuncuların son saniyeye kadar süren enerjisinin nedeni, Sinan Erdem’i dolduran tribünlere, ‘Desteğiniz devam etsin, bu sezon bu salonda güzel şeyler olacak’ mesajı verilmesiydi.

milliyet