umitavci @ milliyet.com.tr

Defalarca maçı koparma fırsatı bulsa da Daçka’nın geri dönüşüne engel olamayan Bursa ekibi, zorlansa da kazandı. Garrett-Mejia-Weems üçlüsüne son çeyrekte Yiğit’in de eşlik etmesiyle rahatlayan konuk takım, rakibine üçüncü yenilgisini tattırdı.


Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin 5. hafta mücadelesinde TOFAŞ, Darüşşafaka Tekfen’i deplasmanda 82-78 yenmeyi başardı.

İlk çeyrekte Daçka’nın top kayıplarını iyi değerlendiren ve rakibin geri koşamamasını da kolay basketlerle cezalandıran TOFAŞ, Weems-Garrett ikilisinden gelen toplam 16 sayıyla 10 dakikalık bölümü 24-16 galip bitirdi. Muhaymin’in de katkısıyla farkı çift hanelere çıkaran TOFAŞ, karşısında takımı kısaltan ve tam saha prese başlayan DAÇKA, farkı hızla eritti, Evans ile 34-32’de öne geçti. Ancak Garrett yine sorumluluk aldı konuk takım adına, devre 38-38 bitti.

Weems’in etkili performansıyla arayı bir kez daha açan ve Yiğit’in de devreye girmesiyle farkı çift hanelere çıkaran konuk takım son çeyreğe de 63-55 galip giren taraf oldu.

TOFAŞ, son çeyrekte art arda basit hatalar yaptı. 10 dakika içinde 7 top kaybeden ve 73-63’ten sonra Daçka’yı bir kez daha maça ortak eden Bursa ekibi, 5 kısaya dönen rakibinin farkı giderek azaltmasına engel olamadı. Diebler’ın uzun mesafeli üçlüğünün ardından Garrett’ın oyunu gereksiz zorlaması ve kaybettiği top, 29 saniye kala farkın 2’ye inmesine neden oldu. Garrett ile Eric’in karşılıklı sayılarının ardından serbest atış çizgisinde hata yapmayan Mejia, maça son noktayı koydu. Bursa ekibi 5. maçında 4. galibiyetini elde ederken, ligde 4 maç oynayan Daçka, 3. yenilgisini yaşadı.

milliyet