ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Okçulukta dünya rekoru
Manset Alti Haberleri
Atama bekleyen beden eğitimi öğretmenleri isyanda
Şubat atamasında kontenjan şokunu yaşayan beden eğitimi öğretmenleri isyan etti!
Google+   Kategori: Gündem
  Tarih: 28.01.2016
- Bu haber 206 kez okundu.

“ŞUBAT ATAMASINDA BEDEN EĞİTİMİ DEFTERDEN SİLİNDİ!”

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılı ilk atama dönemi için kadro dağılımlarında Beden Eğitimi bölümüne mevcut ihtiyacın %16,5 oranında kadro vererek 104 branş arasında en son sıraya itti.

Hükumetin seçim vaatlerinden olan 30 Bin öğretmen atamasında çalışmalarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, kadro dağılımları ve başvuru şartlarını açıkladı. Ancak kadro dağılımlarından tek mağdur edilen bölüm Beden Eğitimi Öğretmenliği oldu. Zira Bakan Nabi Avcı’nın çıktığı her canlı yayın programında adaletli bir dağılım yapacaklarını belirtmesine rağmen 4.500 açığı olan bir bölüme ihtiyacın %16,5 oranında kadro vermesi yıllardır öğretmen olmayı bekleyen ve hükumetin spor projelerinden ümitlenen Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni adaylarının üzerine tabiri caizse bir kazan kaynar suyu döktü. Bazı bölümlerin açıklarının %50’sini kapatan Milli Eğitim Bakanlığı, heyecanla öğretmen olmayı bekleyen ve minikleri sporla tanıştırmak için sabırsızlanan öğretmen adaylarına sadece 714 (toplam açığın %16,5’i) kadro vermeyi tercih etti. Elbette Milli Eğitim Bakanlığı istediği bölüme istediği kontenjanı verebilir ancak sportif ve sanatsal etkinliklere katılıma göre TEOG Puanına %30 katkı yapacağını açıklayıp ardından beden eğitimi öğretmenlerine verilen kontenjanı en sona atması “Bakanlık günü mü kurtarmak istiyor.” sorusunu akıllara getirdi.

Okul Müdürleri Beden Eğitimi Dersini İstemiyor!
Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri kadro dağılımlarından Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliğinin en sona atılmasının sebebini ise okul müdürlerinin Beden Eğitimi derslerinin boş geçtiğini, ayrıca hafta sonları açılacak olan takviye kurslarına Beden Eğitimi dersini koymanın öğrencilere hiçbir katkı sağlamayacağını bahane göstermesi, öğretmen adaylarını adeta çileden çıkardı. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığının kurulmasının ardından Olimpiyat Oyunlarında büyük hedefler koyan Hükumetin spora katılım ve spor kültürünün gelişmesinde en kritik ders olan Beden Eğitimini hiçe sayması Bakanlıklar arası eş güdümün ne kadar koordineli olduğunu ortaya koydu. Açık sayısına göre verilen kadro oranında en geriye atılan Beden Eğitimi Öğretmeni adayları yapılan bu açıklamalardan sonra “Türkiye’de spor bitmiştir.” kanısında birleşerek Bakanlık yetkililerinin artık Beden Eğitimi derslerini defterden sildiği görüşünde hem fikir oldu.

Türk Sporunun Geleceği TEOG ve YGS ile kurtulabilir mi!
Sosyal Medya ortamında bir araya gelen Beden Eğitimi Öğretmeni Adayları, kadro dağılımlarının açıklanmasının ardından ortak bir fikirde karar kıldılar. Henüz bir hafta önce karnelerin dağıtılmasının ardından yaşanan ölümlü intihar vakaları, not odaklı sistemin başarısını sorgular nitelikte bir durum olduğunu; bu noktada öğrenci ve velilere başarının sadece teorik derslerle değerlendirilmemesi gerekliliğin anlatılmasında Milli Eğitim Bakanlığına büyük görev düştüğünü, çözüme gelindiğinde ise Beden Eğitimi Derslerinin işlevinin yok sayıldığına kanaat getirdiler. Hele hele geçen yıl yayınlanan “Ulusal Gençlik ve Spor Politikası Belgesi” kapsamında hedeflenen yaygın spor kültürü ve olimpik hedeflere TEOG ve YGS gibi sınavlarla erişilemeyeceğini düşünen adaylar, Beden Eğitimi derslerinin müfredata etkili bir şekilde yerleştirilip aktif katılım sağlayacak projelerle modernize edilmediği taktirde Türk sporunun geleceğinin karanlık olacağı görüşünde birleşiyorlar.

Devşirme modası devam mı edecek!
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni adayları, Gençlik ve Spor Bakanlığının güdümündeki Atletizm, Yüzme ve Cimnastik Federasyonlarının (Temel Spor Branşları) devşirme sporculara bel bağlaması ve spora düzenli katılımdaki sayısal verilerin düşük olmasında, Milli Eğitim Bakanlığının Beden Eğitimi ve Spor derslerine gerekli önemi vermemesine bağlıyor ve bu şekilde ülke sporunun millileşemeyeceğini savunuyorlar.

“Okulu sevdirmenin yolu spordan geçiyor”
Bir Beden Eğitimi öğretmeni adayı Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı adaletsiz kadro dağılımının ardından sosyal medyada yaptığı açıklamada “11-12 yaşındaki henüz spor yapmanın tadına varamamış bir öğrenciye okulu sevdirmenin en mantıklı yolu ona hareket etme imkânı tanımaktır. TEOG’da başarı için önce öğrencilere okulu sevdirmeniz lazım. Sanat ve Spor Eğitimi derslerinden başka okulu daha eğlenceli hale getirebilecek başka dersler var mı? Bu soruyu yetkililerin açıklamasını istiyorum!” Diyerek isyanını dile getirdi.

Beden Eğitimine %16,5 Kontenjan verildi!
Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı kadro ilanında, 104 farklı branşta daha önceden sözü verilen 30.000 adet kadroyu branşlara göre dağıttı. Bazı branşlarda ihtiyacın %50’sine kontenjan ayrılırken Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği 104 bölüm arasında en son sıraya çekilerek daha önceden Bakanlık tarafından ilan edilen ihtiyacın sadece %16,5’ine kontenjan ayrıldı. Bakanlığın Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerine yaşattığı bu hüsran ise adayları tam anlamıyla şoke etti. Yıllarca KPSS sınavından yüksek puan almak için çabalayan ve Sınıf Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Özel Eğitim gibi branşlarda 60’ların da altına inen düşük KPSS puanlarının aksine dershanelere giderek en az 75’in üstünde puan almak için gecesini gündüzüne katan Beden Eğitimi Öğretmeni adaylarının 2016 Şubat atamasında göz ardı edilmesi nedeniyle öğreten adayları, yapılan haksızlığın biran önce düzeltilmesini talep ediyorlar.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Adaylarının Medyaya Çağrısı

“Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri olarak; 2015 Eylül atamasında mağdur edildikten sonra 2016 Şubat atamasında da tekrar yok sayılarak tam anlamıyla hayal kırıklığına uğratıldık. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri olarak yapılan kontenjan dağılımıyla sadece öğrencilerimizi değil tüm hayallerimizi de kaybettik.

Bizler KPSS den başarılı olan bireyleriz ve bu başarımızın, öğrencilerimize kavuşturularak ödüllendirilmesini istedik. Sn. Başbakan ın her çocuk lisans düzeyinde spor yapacak sözleri,
Sn. Bakan ımızın spor yapan çocuğa TEOG da ek puan, Beden Eğitimi ders sayılarının artması gerekiyor demeçleri; görüştüğümüz tüm yetkililerin Beden Eğitimi olmazsa olmaz bizler için, Türklerin genetiğinde spor vardır, çocuklarımız için spor şart ifadeleri nerede? Temsilcilerimizin Bakanlık yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonucu mevcut açığın 4.500 olduğunu ve branş sıralamasında ilk 10’da olduğumuzu öğrendik.

Sn. Bakan ımızın kontenjan dağılımı açıklamalarında ise her branşın açığına göre %30 oranında karşılanacağını kamuoyu sayesinde duyduk. Fakat 2016 Şubat kontenjanını gördüğümüzde tüm Beden Eğitimi Öğretmenleri ve Ailelerimiz yıkıldı. Sadece bizleri ağlatmadılar, ailelerimiz de artık gözyaşı döküyor.

Tüm umutlarımız bu açıklamalardı. Biz bu açıklamaların samimiyetine inandık, güvendik…

Bugün Beden Eğitimi Öğretmenleri de, Beden Eğitimi dersi de, Türk Sporu da can çekişiyor. Tüm Yetkililere sesleniyoruz. Bu, mağduriyet değil yıkımdır.

SESİMİZİ DUYUN VE EK ATAMA DÂHİLİNDE BU DERSE DE BİZLERE DE SAHİP ÇIKIN...”

Beden eğitimi öğretmenlerinin sesi facebook grubu18 Temmuz 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 rezillik  beden eğitimi   /    2016-02-15
 
 haksizlik  mustafa   /    2016-01-30
 67 bin atamda 2000 kişi vermiyor lar bir de çıkmış kanal kanal açığa göre alım yapacağız diye kendi keyifleri yerinde ben evli ve bir çocuk babasıyım zaten yemeye yemegim yok adam bizlerle dalga geçiyor bu iş çocuk oyuncagimi asıl terörist bastakiler muslumanlik diye tutturdular siz hangi kitaba inanıyorsunuz bir insan aç yatarken siz nasıl tok yatarsiniz ben ve esimde aynı bölüm mezunu yuz bir de sacmaliga bak zorunlu eğitim iş vermiyorsun ben kızımı neyine okutayim formasyon veriyorsunuz sanki her yıl 5 bin alım yapıyorsunuz da yetmiyor size bu kadar beddua
 Beden eğitimi hiç sayildi  Ganime   /    2016-01-29
 Beden eğitimi hiç sayıldı hemde kimler tarafından milli eğitim Müdürlükleri tarafından yazıklar olsun

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Kafkas Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınavı 2018
    İlkokullarda beden eğitimi dersi için twitter etkinliği
    Büyükçekmece Basketbol'dan Matt Tiby hamlesi
    Ziraat Bankası, Vahit Emre Savaş ile devam dedi
    Ramil Guliyev Monaco'da yarışacak
    Dopingle mücadele üst düzeyde
    Türkiye Güreş Federasyonundan altyapı hamlesi
    Laser 4.7 Dünya Şampiyonası
    Genç millilerin rakibi Arnavutluk
    Okçulukta dünya rekoru
    Çocuklar için boy uzatan yiyecekler nelerdir?
    Ankaragücü'nden stat açıklaması
    Başakşehir ikinci yarı kazandı
    Fikstür çekildi, sezon 2 Eylül'de başlıyor
    Milliler, İngiltere'ye mağlup oldu
    TFF 2. Lig'de fikstür çekildi
    Gomis hakkında transfer açıklaması
    Sporda şiddetin önlenmesi için yeni maddeler yolda
    Beşiktaş'ın önünde 5 ihtimal var
    Ersun Yanal, Dünya Kupası'nı analiz etti

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır