ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: F.Bahçe Malatya'da kayıp! Müthiş seri bitti
Manset Alti Haberleri
Saygı ve Özlemle Anıyoruz
Mustafa Kemal Atatürk 79 yıl önce 10 Kasım 1938’de saat 09:05 te hayata veda etti.
Google+   Kategori: Gündem
  Tarih: 10.11.2017
- Bu haber 171 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu, cesur ve unutulmaz önderi Mustafa Kemal Atatürk, yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı nı başarıyla yöneten komutan olarak değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimlerle de dahi bir devlet adamı olarak tarihe geçti. Atatürk, 57 yıl süren yaşamının büyük kısmında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı, mutluluğu için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden zaferle çıktı.

Büyük Önder Atatürk, Harp Akademisi ni 1905 te kurmay yüzbaşı olarak bitirdi.

Mustafa Kemal Atatürk, 1905 te Şam da 5 inci Ordu da, 1907 de Makedonya daki 3 üncü Ordu da görevlendirildi. Manastır ve Selanik te görevliyken 1909 da İstanbul daki 31 Mart Vakası nı bastıran Hareket Ordusu nda görev yaptı.

Arnavutluk isyanını bastırma harekatına katılan Atatürk, İtalya nın 1911 de Trablusgarp a asker çıkarması üzerine Tobruk a gönderildi. Tobruk ve Derne de Türk kuvvetlerini başarıyla yönettikten sonra binbaşı rütbesiyle 1912-1913 yıllarında Balkan Savaşı na katılan Atatürk, Edirne yi Bulgaristan dan geri alan kolorduda görev yaptı.

Anafartalar Kahramanı

Sofya da 1913-1915 yıllarında ataşe olarak bulunan Atatürk, Birinci Dünya Savaşı nda, 1915 te 19 uncu Tümen Komutanı olarak Çanakkale Savaşı na katıldı. Mustafa Kemal Atatürk, Gelibolu da düşman saldırılarını başarıyla durdurdu, "Anafartalar kahramanı" olarak ün kazandı.

Doğu Cephesi ne 1916 da Kolordu Komutanı olarak atanan Atatürk, generalliğe terfi etti. Rus saldırılarını durduran, Bingöl ve Muş u düşmandan geri alan Mustafa Kemal Atatürk, 1917 de Filistin ve Suriye de görevli 7 nci Ordu Komutanlığı na atandı. Atatürk, aynı yıl Veliaht Vahdettin ile Almanya ya gitti.

Alman Genel Karargahı ve Alman savaş cephelerinde incelemeler yaptı. 1918 de yeniden görevlendirildiği Suriye cephesinde 7 nci Ordu Komutanıyken, Birinci Dünya Savaşı nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ndan sonra İstanbul a döndü. Ülkeyi düşman işgalinden kurtarmak amacını gizli tutarak, Ordu Müfettişliği görevi ile İstanbul dan ayrıldı.

Tam bağımsızlığa giden ilk adım

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), onun çabalarıyla 23 Nisan 1920 de Ankara da tarihi görevine başladı. Mustafa Kemal, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi. Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması nı Türk milletinin kabul etmediğini dünyaya duyurdu.

TBMM açılmadan 17 gün önce, 6 Nisan 1920 de, Mustafa Kemal Atatürk ün talimatıyla Anadolu Ajansı (AA) kuruldu.

"Türkiye nin sesini dünyaya duyurmak" amacıyla kurulan AA, TBMM nin çıkardığı ilk yasaları duyurdu, Milli Mücadele nin ve Kurtuluş Savaşı nın her aşamasına, Cumhuriyet devrimlerine tanıklık etti.

Yunan Ordusu bozguna uğratıldı

İtilaf Devletleri nin yardımıyla İzmir i işgal eden Yunan kuvvetlerinin ilerlemesi 1921 de, Birinci ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. 23 Ağustos 1921 de yeniden saldıran Yunan ordusu bozguna uğratılarak, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa nın yönettiği Türk ordusu, Sakarya Meydan Savaşı nı zaferle sonuçlandırdı. 22 gün süren bu savaşta Yunan ordusu ağır kayıplara uğratıldı. Bu zafer nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk e, TBMM tarafından "Mareşal" rütbesi ve "Gazi" unvanı verildi.

Türk ordusu, vatanı düşman işgalinden kurtarmak için 26 Ağustos 1922 de karşı saldırıya başladı. Mustafa Kemal Paşa nın yönettiği 30 Ağustos 1922 deki Başkomutan Meydan Savaşı nda Türk ordusu, Yunan ordusunun büyük kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan düşman kuvvetlerini izleyen Türk ordusu, 9 Eylül 1922 de İzmir e girdi. 11 Ekim 1922 de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri işgal ettikleri Türk topraklarından çekildi.

Cumhuriyetin kurucusu

Kurtuluş Savaşı nın ardından TBMM tarafından 29 Ekim 1923 te Cumhuriyet ilan edilirken, Mustafa Kemal Atatürk de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938 deki ölümüne dek arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.

Mustafa Kemal e, 24 Kasım 1934 de 2587 sayılı kanunla "Atatürk" soyadı verildi ve bu soyadının başkaları tarafından kullanılması yasaklandı.

Bölgesinde ve dünyada etkin Türkiye

Mustafa Kemal Atatürk, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı nın etkilerini hafifletmek ve ülkenin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla 1933 te Beş Yıllık Sanayi Planı nı başlattı. Aynı dönemde dış politikada da önemli adımlar atıldı; Milletler Cemiyeti ne girilmesi, Balkan Antantı nın imzalanması, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Sadabat Paktı gibi girişimler, Türkiye nin bölgesinde ve dünyada etkili bir aktör olarak öne çıkmasına katkıda bulundu.

Atatürk, Hatay ın anavatana katılması için yoğun diplomatik çaba sarf etti ve onun bu amacı, vefatının ardından 1939 da gerçekleşti.

Yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı nı başarıyla yöneten bir komutan olarak değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimlerle de dahi bir devlet adamı olarak tarihe geçen Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıl süren yaşamının büyük kısmında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı ve mutluluğu için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden zaferle çıktı.

Cesur ve unutulmaz önder

Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu, cesur ve unutulmaz önderi Mustafa Kemal Atatürk, 79 yıl önce 10 Kasım 1938 de Dolmabahçe Sarayı nda saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumdu.

Atatürk ün naaşı, Dolmabahçe Sarayı salonunda özel bir katafalka yerleştirildi. Türk bayrağına sarılı ve başında silah arkadaşlarının nöbet tuttuğu tabut, üç gün süreyle milletin ziyaretine bırakıldı.

20 Kasım da Ankara ya nakledilen Atatürk ün naaşı, 21 Kasım da törenle Etnografya Müzesi ndeki geçici kabrine konuldu. Naaş, 10 Kasım 1953 de düzenlenen devlet töreniyle Etnografya Müzesi ndeki kabirden alınarak Anıtkabir e nakledildi.

trtspor18 Agustos 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR

Adınız Soyadınız:  
E-postanız:   
Başlığınız:   
Yorumunuz:   
Lütfen kodu giriniz:   
     Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir
    Süper Lig'de çay fiyatına bilet!
    Milliler, uzatmada kaybetti
    Emre Akbaba sağlık kontrolünden geçirildi
    Badmintonda gümüş madalya
    Beşiktaş, Erzurum deplasmanında
    A Milli Erkek Basketbol Takımı, Slovenya yolcusu
    Salih Uçan, Empoli'ye imzayı attı
    Emre Akbaba İstanbul'da
    Milliler, galibiyetle başladı
    Türkiye, İspanya'ya kaybetti
    Çağlar Söyüncü, formayı giydi
    Karadeniz'de Trabzonspor fırtınası
    Makaralı Yay Erkek Milli Takımımız gümüş madalya
    Sırp sporcudan Türk lirasına destek
    Milan'dan 39 milyon avroluk çifte transfer
    Navarro basketbolu bıraktı
    TPFD'den Gomis'e Altın Top ödülü
    20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için atama takvimi belirlendi
    Doumbia tamam, sırada Morioka ve Chedjou var
    Albayrak'tan Emre Akbaba ve Mustafa Pektemek açıklaması

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır