Ali Koç: 4 büyük kulübün toplam geliri 1.6 milyar TL

Fenerbahçe'nin kendi yarattığı yatırımlarla kendini döndürebilecek bir kulüp olduğunu ancak zarar ve borçların kulübü bugüne getirdiğini belirten Ali Koç, "Harcamaların yüzde 80'i döviz kuruyla. Fenerbahçe Kulübü'nün kendi yarattığı yatırımları kendi karşılaması gerekir ve bunu da başarabilecek potansiyelde. Ama şu anda zarar borç zarar. Hal böyle olunca da bu sürdürülebilir değil. Bizim şu anda konuştuğumuz borç finans kurumlarına olan borç. 2017-2018 zararı 3.1 milyar TL 4 büyük kulübün toplam borcu. 2017/2018 sezonunda 4 büyük külüp 900 milyon TL ödeme yapıyor. Hepimizin geliri 1.6 milyar TL. Bu hale bakınca bu sürdürülebilir değil. Kısacası Fenerbahçe kendi ürettiği ekonomiyi borç olmasa kendi kendini çevirebilir. Zarar edip borç alıyoruz. Günü kurtarmak için şampiyon olmak istiyoruz bu da olmayınca borcu borçla kapatıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Sektörün baştan aşağı değişmesi gerekiyor"

Tüm sektörün baştan aşağı değişmesi gerektiğini aktaran Koç, "Aslında baştan aşağı yapı değişmeli. Antrenör, medya, hakemler yani tüm sektörün baştan aşağı değişmesi gerekir. Devletin içinde olduğu baştan aşağı bir yapılanma olması gerekir. Borç yapılandırma, onlar kısa dönemli hamleler. Baştan aşağı yönetenlerin değişmesi gerekir. Gerekirse 5 yıl Avrupa'da yer almayacağız. Bugün bu noktaya gelmemiz tamamen sorumsuzca yönetimdir. Burada SPK, TFF hoşgörülü davranmış. Sahiplik olmadığı içinde irrasyonel anlayışla devam edilmiş ve bu üst üste konarak buralara geldi. Bunun için çok radikal kararlar alınmalı devletin de içinde olduğu. Futbolcu işin büyük bir kısmı. Anadolu kulüplerinde çoğu TL alıyor ama 4 büyük kulüpte yerli ve yabancı oyuncular hala döviz alıyor. Aldığımız oyuncular yaşlı. Burada 2 milyon alıyor. Yaşa baktığımızda en yaşlı liglerden biriyiz. Altyapımızdan oyuncu çıkartamıyoruz. Biz baştan aşağı kaybediyoruz" şeklinde konuştu.

"Avrupa Kupalarına sürekli katılsak da 2. turu göremiyoruz"

Avrupa'da kalıcı başarı sağlanabilmesi için öncelikle finansal modellerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten başkan Ali Koç, "Şampiyonlar Ligi'nde iyi para var ama Avrupa Ligi'nde 1'e 7 veriliyor. Geçen seneki Beşiktaş'ın başarısını yakalarsa Galatasaray iyi bir meblağ alacaktır. Her ne kadar sürekli gideriz diye düşünsek de ikinci tura hiçbir zaman çıkılamıyor. Demem o ki bu alanlarda kalıcı olmak için finansal modellerimiz yeniden yapılanmalı. Altyapı veya daha fazla yerli oyuncu oynatan kulüplere yayın gelirinin daha fazlası verilmeli veya 30 yaş üstü oyuncu gelmeyecek gibi birçok planım var" dedi.

Ali Koç: Avrupa'da insan sermayesi çok gelişmiş

Avrupa kulüplerinin birden fazla branşla ilgilenmediğini ve belirli bir sahipleri olduğunu belirten Ali Koç, "Avrupa'da çoğu kulüp futbol dışında başka branşla ilgilenmiyor, sahipleri var, kendilerini globalleştirmişler, müthiş bir insan kaynakları çalışması, oyuncularını çok iyi parlatıyorlar ve dört bir yandan taraftarlara ulaşıyorlar. 3 büyükler local ama ulusal değiller. Avrupa'da en son söylemem gereken insan sermayesi çok gelişmiş. 10 yıl içinde öyle bir dönüşüm olacak ki Avrupa'nın büyük kulüpler pazarın yüzde 95'ine hakim olacaklardır" şeklinde konuştu.

"Rekabetçi bir ülke oluşturmak UEFA'ya yarar sağlar"

Türkiye'nin rekabetçi bir ülke olmasının UEFA'ya da yarar sağlayacağını aktaran Koç, "Kulüpler Birliği olarak ürünün, malın, ligin ne denirse densin onun sahibi olmalı. Federasyondan yöneticiler 3 büyük kulüpten olmamalı. Burada iletişimi iyi bilen insanlar, hocalar, futbolcular olmalı. Sonrasında ne oluyor? 3-4 kişi yükü götürmeye çalışıyor. Diğerleri toplantıdan toplantıya geliyor. Böyle olunca da bir şey elde edilemiyor. Mayıs ayında federasyon seçimleri var. Biz Fenerbahçe olarak futbolu çok iyi yönetecek vizyon sahibi adayların yanında olacağız. Rekabetçi bir Türkiye oluşturmamızın UEFA'ya da yararı olacaktır. Türkiye olarak günü kurtarmaktan vazgeçmeliyiz. Böyle devam edersek hiçbir yol kat edemeyiz. Almanya'dan çıkan oyunculara bakın sürekli ihraç ediyorlar. Onlar yapabiliyorlarsa biz neden yapamıyoruz? Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Onların yaptığını kendimize göre oturtsak başarı gelecektir. Türkiye ekonomisiyle rekabetçi ülke ancak iyi ülkeler spor anlamında da iyiler" ifadelerini kullandı.

Ali Koç: Hayalim A takım ve altyapı oyuncularının bir arada çalışması

Hayalinin A takım ve altyapı oyuncularının bir arada çalıştığı ve bir kültür soluduğu ortam oluşturmak olduğunu vurgulayan Ali Koç, "10 senede 8 defa yabancı kuralı değişti. Bu hangi mantığa göre değişti? Bir sezonda 2 defa değiştiği oldu. Neden? Zihniyet değiştiği zaman bu da yerine oturacaktır. Bu kararlar bütün paydaşların bir araya gelip oturarak alması gereken kararlardır. Bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var. Karamsar konuşuyorum belki ama doğru yönetimle tünelin sonunda ışık var. Benim hayalim birçok tesisler olsun. Aynı ortamda altyapı ve A takım oyuncuları bir arada çalışıp aynı kültürü solusun. Bunlar olmayacak şeyler değil ama oturup baktığımızda şu anda bunları yapabilecek bir ülke değiliz. Hırvatistan, İsviçre, İzlanda bunlar bizleri çok rahat yenebilen ülkeler oldular. Torpille oyuncu kazandırıp yükseltilirse hiçbir şey olmaz" ifadelerini kullandı.

Ali Koç: Hata yapan çok konuşur

Derbiden sonra yaptıkları savunmaya da değinen Ali Koç şöyle konuştu: "Derbiden sonra hakkımızı korumak için videolu açıklama yaptık. Bizim yaptığımız tek açıklama tokat atan oyuncunun cezalandırılması. Biz de savunmamızdan çıkan sonuca göre cezamızı vereceğiz. Spora zarar veren hangi sporcu olursa olsun cezasını alacaktır. Uyguladığımız zaman sizler de göreceksiniz. Beklenti var artık. Bir şey söylemediğin zaman sen tribünün hakkını korumuyorsun. Seçim zamanı her gittiğimde bana sorulan soru 'Federasyona karşı bizim haklarımızı nasıl koruyacaksın?' Haklı olabilirler. En çok zorlandığım soru budur. Kim masaya yumruğunu vuruyorsa dediği olsun diye. Bu zihniyette başarı olmaz."

TRTSPOR