Vücudun ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve mineraller vardır. Bunların eksikliğinde vücutta ciddi anlamda sıkıntılar oluşur. Özellikle vücutta oluşan D vitamini eksikliği kemik erimesine, kemik yapısında bozulmalara, kaslarda güçsüzlüğe ve birçok hastalığa neden olabiliyor. Önlemi alınmazsa çok daha ciddi sorunlara dönüşebilen D vitamini eksikliğinin önüne geçmek için genellikle besin takviyeleri tavsiye edilir. 

Daha güçlü bağışıklık sistemi için 'renkli' beslenme önerileri: Havuç, portakal, kereviz...

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Yorgunluk ve halsizlik
Vücudun belli bölgelerinde ağrı,
Kemiklerde ağrı,
Yürüyüşte zorlanma,
Güç ve kuvvet kaybı,
Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
Eklem ağrısı,
Değişken ruh hali,
Uykusuzluk,
Depresyon, stres
Saç dökülmesi

D vitamini eksikliği kimlerde görülür?

Ten rengi açık olan kişiler
Sürekli kapalı ortamda çalışan kişiler
65 yaş üstü kişiler
Düzensiz beslenen kişiler
Yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullananlar
Kapalı kıyafetler giyenler
Hamile ve emziren kadınlar
Böbrek ve karaciğer hastası olanlar

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

Balık özellikle ton balığı,
Süt ve süt ürünleri,
Yumurta,
Tahıllı gıdalar,
Mantar,
Yoğurt,
Kefir
Isırgan otu,
Yulaf,
Uskumru,
İstiridye,
Karaciğer

Sürekli yorgun hissediyorsanız sebebi D vitamini eksikliği olabilir

Kas ağrıları, kemik sancıları, iç sıkıntıları ve depresif ruh hali gibi belirtiler varsa D vitamini eksikliğine dikkat edilmelidir. D vitamini yağda çözünebilen ve vücutta depolanabilen bir vitamindir ve kaynağını güneş ışınlarından alır. Vücuda gıda olarak alınması ise bitkisel ve hayvansal ürünlerde sağlanabilir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlü olmasında ve vücut direncini arttırmada D vitamini önemli rol oynar. 

 

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

1.Raşitzm (rikets): Çocuklarda bulunan ve kemikte büyümeyi sağlayan kıkırdak dokunun mineralizasyonun yeterli olmamasıdır. D vitamininin Vücutta yeteri kadar bulunmaması bağırsaktan kalsiyum emilimini azaltır. Bu sebeple de gelişme döneminde kalsiyum ve fosfor mineralleri yardımıyla oluşması gereken kıkırdak doku bu dönüşümü gerçekleştiremediğinden büyüme duraklar. 
2.Osteomalazi: Rikets hastalığının yetişkinlerde görülen türü gibi düşünülebilir. Kemik büyümesi tamamlandıktan sonra oluşan mineralizasyon bozukluklarını içerir.
3.Kemik ve sırt ağrısı: D vitamini eksikliği olan kişilerde özellikle bacak, kaburga ve eklemlerde yer alan kemiklerde ağrı olma ihtimali daha fazladır.
4.Kemik kaybı: Yaşlandıkça vücuttaki kemik kütlesinde azalma olacağından ilerleyen yaşlarda D vitaminine daha fazla ihtiyaç duyulur. Artan ihtiyaç yeterince karşılanmadığında kemik kaybına yol açar.
5.Saç dökülmesi: Vitamin ve mineral eksiklerinde en çok karşılaşılan hastalıktır.
6.Depresyon: .Depresyon durumlarında D vitamininin ekstra eksik olduğu gözlendiyse de dayandığı bir bilimsel dayanak yoktur.
7.Yorgunluk: Genel olarak vitamin eksikliklerinin ilk belirtisi yorgunluktur. 
8.Sık enfeksiyon geçirme: D vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkin rol oynadığından eksik olduğunda kişinin bağışıklığı da enfeksiyon geçirmeye müsait hale gelir.

YASEMİN