Karşılaşmaya Barış Ermiş'in 3 sayılık basketiyle başlayan TOFAŞ'a, Gibson ve Tiby'nin sayılarıyla karşılık veren Arel Üniversitesi Büyükçekmece, 2. dakikayı 5-3 önde geçti. Kısa oyuncularını set hücumlarında daha iyi kullanan Bursa temsilcisi, ilk çeyreği 22-20 üstün bitirdi.

İkinci periyota TOFAŞ, hem savunmada hem de hücumda daha disiplinli başladı. Rakibine alan savunmasıyla rahat hücum şansı tanımayan mavi-yeşilliler, Berkan Durmaz ve Withey ikilisiyle sayılar üreterek 8-0'lık seri yakalayıp, 18. dakikada farkı çift hanelere (30-20) çıkardı. Konuk ekip, Williams, Hayes ve Eldridge'in sayılarıyla farkı azaltmaya çalışsa da Mejia ve Kadji'nin boyalı alandaki etkili performansıyla TOFAŞ, soyunma odasına 47-40 önde gitti.

Üçüncü çeyreğe de iyi başlayan TOFAŞ, Garrett ve Weems'in dış hücumlardan bulduğu sayılarla skordaki üstünlüğünü koruyarak, 24. dakikayı 56-48 üstün geçti. Bu dakikalarda Arel Üniversitesi Büyükçekmece Başantrenörü Serhat Şehit, aldığı molalarla oyunun seyrini değiştirdi.

Farklı bir oyun yapısıyla adam adama savunmaya geçip, rakibine baskıyı arttıran konuk ekip, Gibson ile etkili olarak 27. dakikada uzun bir sürenin ardından skoru eşitledi: 59-59. Hayes'in de katkısıyla 29. dakikada Arel Üniversitesi Büyükçekmece skoru (63-65) lehine çevirse de final periyoduna 68-68 eşitlikle girildi.

Karşılıklı basketlerle başlayan son çeyrekte boyalı alanı Kadji ve Mejia ile domine eden TOFAŞ, 34. dakikada 9 sayılık fark yakaladı: 81-72. Açılan farkla beraber seyirci desteğini de arkasına alan Bursa temsilcisi, rakibinin skorda geri gelmesine izin vermeyerek, karşılaşmadan 97-83 galip ayrıldı.

TOFAŞ'ta 19 sayıyla oynayan Mejia, galibiyette önemli rol oynadı. Arel Üniversitesi Büyükçekmece'de 21 sayı üreten Gibson, maçın en skorer ismi oldu.

Salon: TOFAŞ

Hakemler: Aytuğ Ekti, Mehmet Karabilecen, Sinem Tetik

TOFAŞ: Garrett 15, Barış Ermiş 10, Mejia 19, Kadji 15, Muhsin Yaşar 6, Berkan Durmaz 4, Yiğit Arslan 8, Muhaymin Mustafa, Withey 12, Weems 8

Arel Üniversitesi Büyükçekmece: Gibson 21, Williams 15, Tiby 11, Eldridge 11, Hayes 16, Arda Erdoğan, Merthan Mutlu 1, Oğulcan Baykan, Mükremin Deniz Kılıçlı 4, Yiğit Can Vardal, Berkay Candan 4

1. Periyot: 22-20

Devre: 47-40

3. Periyot: 68-68

5 faulle çıkan: 35.12 Williams (Arel Üniversitesi Büyükçekmece)

MAÇIN ARDINDAN

Ene: "Son periyotta gösterdiğimiz enerjiyi daha erken gösterebilseydik maçı da daha erken koparabilirdik"

Arel Üniversitesi Büyükçekmece'yi 97-83 mağlup eden TOFAŞ'ın başantrenörü Orhun Ene, son periyottaki iyi oyunla maçı kazandıklarını söyledi.

Orhun Ene, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, rakiplerinin iyi ve tehlikeli bir takım olduğunu bilerek sahaya çıktıklarını belirtti.

Ene, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Biz hem milli takıma oyuncu veriyoruz hem Avrupa maçları oynuyoruz. Bu da oyuncularımızın yorulmasına sebep oluyor. Rakip tam tersine daha dinlenerek bu maça geldi. Hayat bizim için kolay değil. Bu gerçekle yaşıyoruz. Maçları bir noktaya getirip koparamamamızın sebebi de bu. Büyükçekmece'yi tebrik ediyorum. Onlar ligin ilk maçlarında iyi bir çıkış yakalamıştı. Son periyotta gösterdiğimiz enerjiyi daha erken gösterebilseydik maçı da daha erken koparabilirdik. Türkiye ligindeki neredeyse tüm maçlarda bu aslında böyle oluyor. Kendinizden daha alt sıralardaki takımlarla oynarken elinize geçen kırılma anlarındaki fırsatları iyi oynarsanız maçı koparıp alıyorsunuz. "

Şehit: "Yerli oyuncular katkı sağlayamadı"

Arel Üniversitesi Büyükçekmece Başantrenörü Serhat Şehit, istedikleri oyunu sahaya yansıtamadıklarını söyledi.

Maça istekli başlamalarına rağmen sık sık geriye düştüklerini vurgulayan Şehit, "İki kere 10 sayı üstüne çıkan farkı eritsek de geri gelmeyi başaramadık. Uzun süredir mağlubiyetler alıyorduk, bu maçta tersine çevirmeye çalıştık ama olmadı. TOFAŞ iyi bir oyun sergiledi. Onların bir Avrupa maçı var ve bu maçta başarılar dilerim. Yabancı oyuncular iyiydi ama yerli oyunculardan katkı alamadık. Asıl sorun da buydu." ifadelerini kullandı.

tbf