caginaltug7878 @ gmail.com

Profosyonel eskrimci olmak zor iş. Özellikle de bunu tekerlekli sandalye ile yapıyorsan. Hakan Akkaya bunu çoktan başarmış hatta alanında ilk ve tek sporcu. 2017 tekerlekli sandalye eskrim şampiyonu  Akkaya’dan ilham veren hikayesini sizler için dinledik.

 Eskrimle tanışmanız?

5 yıl önce olimpiyat şampiyonu olmuş Nazmiye Muratlı bir programda yayındaydı.  Bende böyle bir şey yapabilirim diye düşündüm. Ancak Bursa’da engelli sporları olan halterbranşı yoktu. Daha sonra Nilüfer Belediyesi Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezinde çalışan bir tanıdığım merkezde tekerlekli sandalye eskrim yapıldığını, ancak federasyonda branşının olmadığını söyledi. Antrenörlerle tanıştım ve eskrim sporuna böylece başlamış oldum.

Müsabakalarda sık sık karşı karşıya geldiğiniz, rekabet halinde olduğunuz bir sporcu var mı?

Evet, son Dünya Şamiyonasında finalinde yenip altın madalya kazandığım rakibim Emanuele Lambertini. Altın madalyalı resmimi sosyal medya hesabımda paylaştığımda,resmin altına bunun ilk ve son altın madalyam olduğunu yazmış. Bende karşı bir yorum yaparak, alkollü olup olmadığını sordum. Tatlı bir polemik oldu.

Eskrim en sevdiğin yönleri neler?

 Eskrim çok teknik bir spor. Bu branş için satrancın ayakta oynananı deniyor. Kimileri bu deyimi eleştiriyor. Hızın,zekanın ve gücün bir arada olduğu bir spor. Bu gerçekten muazzam.

Eskrimde sizi en çokzorlayan şey nedir?

Zorlayan şeyler sporunda içinde ve dışında muhakkak oluyor. Beni zorlayan en büyük şeylerden biri partnerim olmaması. Tek sporcuyum ve buda çok büyük bir maç eksikliğine neden oluyor.

Antrenmanlar dışındasize yardımcı olması için yaptığınız spor var mı?

Sadece haftanın 4 günü salonda kendime özgü fiziksel antrenmanlar yapıyorum.

Her gelecek vadeden sporcu üzerinde biraz baskı olur?

Dünya Şampiyonu olmada üzerimde  çok fazla baskı hissediyordum. Çünkü 2.5 ay Hollanda, Stadskanaal U 23 Dünya Kupası finalinde yenildikten sonra bazı olumsuz süreçler yaşadım. Ve 2 ay salonda yalnız antrenman yapmak zorunda kaldım. Müsabakaya da antrenörsüz gittim. Sonuç olarak herşeye rağmen tek başıma, dimdik dünya şampiyonu oldum.  Gelecek müsabakalar için üzerimde baskı hissetmiyorum. Sadece kazanmayı istiyorum.

İdolünüzden bahsedecek olursak?

Sporcu olarak idolüm Muhammed Ali Clay. Çünkü hırsı, yeteneği, zekası, kişiliği ve başarısı ile muazzam bir sporcu. Ayrıca kariyerinin zirvesinde karakterini ortaya koyarak Vietnam savaşına gitmeyip 4 yıl hapis cesazı almıştır. Kariyer, para ve şöhreti bir kenara bırakıp savaşa ve yanlışa karşı durmuştur.

Sizi yönlendiren, yol gösteren kişiler oldu mu? bu kişilerin size katkıları nelerdir?

Bana yol gösteren çok sevdiğim zeki, bilgili ve karakterli bir antrenörüm var. Gökhan Alıtınok. Onu sadece dışarıdan seyretmek, neler yaptığını görmek, onu anlayabilen bir insan çok şey öğretir. Bu  yıl FIAT onun aracılığıyla bana sponsor oldu. Ayrıca 1.5 yıldır hiçbir karşılık beklemeden benimle çalışıyor.

2018 yılı için koyduğunuz yeni bir hedef var mı? 

2018 yılı içerisinde U 23 Dünya Şampiyonasında ve Büyükler Avrupa Şampiyonasında altın madalya kazanmak istiyorum. Ayrıca U 23 Dünya sıralamasında zirvedeki yerimi korumak ve Büyükler Dünya sıralamasında en az ilk 3 içerisine girmek.

Son olarak kariyer hedefiniz nedir?

Sporu zirvede yapmak istiyorum. Önümüzdeki 20 yıl boyunca 4 olimpiyata katılmak ve madalya kazanmak ve bu süreç içerisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında madalyalar kazanmak en büyük hedeflerimden biri.