caginaltug7878 @ gmail.com

YASMANİ COPELLO ESCOBAR

 Bir şeyi yapmayı aklına koyan insan, verdiği bu kararla engelleri aşarak hedefine ulaşır. Bu engeller çoğu zaman bizi cesaretsizliğe sürükler. Azimle, sabırla ve inançla çok büyük hatta imkansız denilebilecek engeller aşılmış, başarılar kazanılmıştır. Başarıya ulaşmada karşımıza çıkan hiç bir şey engel değildir. Hiç bir bahane ve engelde sizin başarısız olmanıza sebep değildir tabi siz buna izin vermedikçe...

ANNESİ ATLETİZME YÖNLENDİRDİ

 

Küba’nın başkenti Havana ‘da Escobar ailesinin en küçük çocuğu olarak Dünyaya gelen Yasmani 9 yaşındayken spor hayatına boksla merhaba der. Boksu sevmesine rağmen, bir antrenman sonrası yara bere içerisinde annesinin karşına çıkar. Annesi oğlunun bu haline dayanamaz ve yaramaz, yerinde duramayan küçük Yasmani’yi ani bir kararla atletizme yönlendirir. Öyle ki annesinin bu yönlendirmesi zamanla Yasmani’nin Dünyanın sayılı sporcuları arasına girmesinin temellerini oluşturacaktır…

KARİYERİNE ENGELLİ YARIŞIYLA BAŞLAMADI

Yasmani atletizm hayatına 100-200 metre koşarak merhaba diyor. Zamanla yine kısa mesafe koşusu olan 110 metre engelliye yöneliyor. Bir türlü istediğini kısa mesafe koşularında bulamayan milli atlet şu anda bir çok başarıyı elde edeceği, rekorlar kıracağı 400 metre engelli branşına yönelerek yenir bir maceranın kapılarını aralıyor.

SENDEN BİR ŞEY OLMAZ!!!

Kısa mesafe, 400 metre engelli koşuları derken kendinden beklenileni bir türlü veremeyen Yasmani’yi Kübalı antrenörü karşısına alarak spor kariyerine Küba dışında devam etmesine neden olacak şu sözü söyler. ‘’ SENDEN BİRŞEY OLMAZ’’

Bunun üzerine İspanya yolunu tutan milli atlet orada da umduğunu bulamaz ve bir menajerin Türkiye’ye yönlendirmesiyle önce FB Kulübü daha sonra da Enka Spor Kulübüne transfer olarak kariyerinin en başarılı dönemlerini yaşayacağı TÜRKİYE macerasına merhaba der.

ÇOK HIZLI BİR ATLET DEĞİLİM, ZEKİCE KOŞUYORUM

Kendi potansiyelinin , artılarının- eksilerinin farkında olan tecrübeli atlet, kendisinden yaşça hayli küçük olan atletlerle yarışmasına rağmen, rakiplerine oranla daha teknik ve tecrübeli olduğu için aradaki yaş farkını tolere edebiliyor ve ekliyor

 ‘’ HIZ ÇOK ÖNEMLİ AMA 400 METRE ENGELLİ EN TEKNİK BRANŞLARDAN BİRİ’’         

TOKYO VE RİO OLİMPİYATLARI

Rio olimpiyatları hayatımda en çok iz bırakan yer. Çünkü ilk olimpiyat madalyamı orada kazandım. O yüzden orayla ilgili hislerim çok özel.

Tokyo olimpiyatlarınında çok iyi geçeceğine inanıyorum. Hangi renk olursa olsun madalyaya talibim. En üstte olmak için çok çalışacağım.

MADALYAM GERÇEK Mİ HALEN ANLAYAMADIM

Evinde bir madalya ve kupa köşesi olduğunu söyleyen milli atlet, ilk zamanlar RİO olimpiyatlarındakazandığı madalyanın gerçek olup olmadığını sürekli kontrol ettiğini söyleyerek ekliyor:

‘’ SANKİ BİR RÜYADAYIM’’

TÜRK KIZI ELİFLE EVLENDİ

 Uçakla Türkiye’ye iner inmez gerek İstanbul’un büyüsüne gerekse Türk halkına aşık olur ve ‘’ BURADA YAŞAMALIYIM’’ der. Kaldı ki bu aşk İstanbul ve Türkiye ile sınırlı kalmaz. ‘’ KAZANDIĞIM TÜM MADALYALARDAN DAHA DEĞERLİ’’ dediği TÜRK kızı elife aşık olur ve hayatını Elif’le birleştirir.

NOT: Kız isteme merasiminde Türk Gelenek-görenekleri uygulanarak, bir nevi kültürümüze de merhaba der ( Kız istemede tuzlu Türk kahvesi içer, düğünde halay çeker )

AŞK İLE ENGELLERİ AŞIYORUM

Elifle beraber çalıştığımız için tüm hayatımız birlikte geçiyor. Elif en büyük destekçim. Hem hayatımda ki engelleri hem de pistteki engelleri ‘’ AŞK ‘’ ile geçiyorum.

BEN TÜRKÜM

Her fırsatta Türkiye aşığı olduğunu söyleyen milli atlet, sadece Türkiye’de yaşamakla kalmıyor, Türkçe öğreniyor, Türkçe şarkılar söylüyor ( canlı şahidiyim ) ve Küba’da sadece ailem var başka bir bağım yok diyerek şunu ekliyor:

‘’ BEN TÜRKÜM, BİR DAHA DÜNYAYA GELSEM TÜRKİYE’DE DOĞMAK İSTERİM’’

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİNİ UNUTMUYOR

Orta okul yıllarında Beden Eğitimi Öğretmeninin kendisi için ‘’ RÜZGARIN OĞLU ‘’ dediğini dile getiren milli atlet, kendisinin antrenman yapabilmesi için Beden Eğitimi Öğretmeninin tüm Havana’da antrenörlerle görüştüğünü ve öğretmeninin Yurt Dışına Çıkması gerektiğinde bile Yasmani’yi özel bir