umitavci @ milliyet.com.tr

Karadağ’ın Buducnost takımını ağırlayan temsilcimiz, ilk periyodun sonundaki 14-0’lık şoktan, ikinci çeyreğin başında bulduğu 19-0’lık seriyle çıktı, maç sonunda da Peiners-Evans ikilisiyle oyuna ağırlığını koyup, sezonun ilk galibiyetine ulaştı.


Turkish Airlines Euroleague’de 2. haftanın açılış maçında Buducnost’la evinde karşılaşan Darüşşafaka Tekfen, 71-63 kazanmayı başardı.

İlk dakikalarda iki takım da potaya kolay giderken, 7. dakika 14-11 Darüşşafaka üstünlüğüyle geçildi. Ancak tıkanan ve rakibin 5’te 3 sayı isabetine engel olamayan temsilcimiz, 14-0’lık seri ile ilk çeyreği 25-14 geride bitirdi.

2. çeyreğin başında Doğuş’un savunma performansıyla ayağa kalktı Daçka. Tam sahada başlayan pres, Buducnost’un hücum organizasyonunu bozarken, Doğuş ve Kidd ile hücumda da etkili olan temsilcimiz, rakibine 19-0’lık seri ile yanıt verdi, öne geçti, devreyi de 39-35 galip bitirdi.

Hücumları McCollum üzerinden bitirme çabası, art arda hatalara neden olsa da, Muhammed’in üçlüğüyle Daçka skoru 48-39 yaptı ve farkı 9’a çıkardı. Bu çeyrekte çok fazla top kaybı yapması nedeniyle hücumda aksayan temsilcimiz, buna karşın savuma performansıyla son çeyreğe de 53-49 galip giren taraf oldu.

Son çeyreğin başında bir kriz daha yaşadı temsilcimiz, top kayıplarını iyi değerlendiren konuk takım öne geçti. Geriye düşmüşken panikleyen ve art arda iki hücumu önce Eric’in orta mesafesi, ardından Evans’ın üçlüğüyle bitirmeye çalışan Daçka’da duruma el koyan Peiners oldu. Art arda ürettiği sayılarla Daçka’nın yeniden kontrolü ele geçirmesini sağlayan Letonyalı oyuncuya, Ahmet Çakı’nın takımı kısalttığı anlarda da tek uzun olarak kalıp, savunmayı ayakta tutmayı başaran Evans eşlik etti, Daçka ilk galibiyetine ulaşmayı bildi.

Milliyet