Koronavirüs salgını spor ekonomisinin daralmasına yol açtı, başta futbol olmak üzere finansal olarak son yıllarda sınırları zorlayan birçok spor dalı kesintilere gitti.

Formula 1 de kesintiye giden sporların başında geliyor. Normal sezonda da sezon içinde bütçelerini döndürmekte zorlanan takımların yanı sıra, devasa kaynaklarla mücadele eden Ferrari ile Mercedes de belli ölçüde daralacaklarını açıklamıştı.

F1 yönetimi de koronavirüs salgını öncesinde büyük değişimlerin yaşanacağı 2021 sezonudaki kuralları, 2022'ye ertelediğini duyurmuştu. F1, bugün ise 2021'de üst bütçenin 145 milyon dolar olacağını belirtti. 

İngiliz Guardian Gazetesi'nin haberine göre ise F1 yönetimi, 2025 yılına kadar bütçelerde radikal değişiklikler yapılmasını zorunlu kılacak. 2021 kurallarından biri olan bütçe yönetimi, ilk sezon 145 milyon dolar olarak sınırlandırılacak. 

2022'de bu bütçe yine 149 milyon dolara, 2023-2025 sezonları arasında ise 135 milyon dolara düşecek. 

Bu kararlar, F1 otoritelerine göre sporun tarihini değiştirebilecek öneme sahip.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen takımlardan olan McLaren'in takım patronu Zak Brown da kararların F1'i kurtaracağını düşündüğünü belirtti. Brown, "Sporumuz için çok önemli bir an. F1 bir süredir finansal olarak sürdürülemez bir noktaya gelmişti ve hiçbir şey yapmamak, F1 ve katılımcıların geleceğini riske atacaktı.

“Tekdüze bir bütçe sınırı, takımlar arasında daha dengeli bir gelir dağılımı, daha fazla rekabet ve F1'i televizyonda daha fazla insanın izlemesi demek. Bu da takımları uzun vadede korumanın en doğru yanı." açıklamasını yaptı.

Kaynak: TRT SPOR