Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, kulüp televizyonunda gerçekleşen canlı yayında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Şu an çok büyük bir kaos yaratıldığını, yanlış yönlendirmeler yapıldığını belirten başkan Cengiz, “Özellikle sosyal medyada görünce üzüldüğüm haksız suçlamalar var. Bizim görev süremiz Ocak 22’de 3 yılı dolduracak. Şunu taraftar unutmasın; geçmişini bilmeyen geleceğini yönetemez. Önemli olan fotoğraf değil filmdir. Biz göreve başladığımızda kulüpte genel durum şu idi; bütün tersanelerine girilmiş demeyeceğim ama transfer yasağı vardı kulüpte ve 25’inde devir teslim aldık ve 3 iş günü içinde 32 milyon ödememiz gerekiyordu yoksa borçsuzluğu alamıyorduk. Bunları hallettik şükürler olsun. Basket ve voleybolda da aynı şekilde bunları da ödedik. Başımızda bir UEFA vardı. Şimdi hafife alıyor millet. Disiplin komitesine 4 ay müsaade edin dedik. Orada biraz genel ahlak sözünü yerine getiren insanlara dikkat ediyorlar. Bakış açısı bu. Bizde öyle değil maalesef. 4 ay müsaade ettiler, biz gittik 67 sayfa rapor verdik. Biz bunları anlattık ve tarihinde ilk defa bir kulübe ikinci defa uzlaşma anlaşması yaptılar ve UEFA’da yer yerinden oynadı. Biz UEFA’da avukatsız savunduk ve davayı kazandık. Sağ olsun teknik kadromuz bizi 2 yıl üst üste şampiyon yaptı. Hem 6 milyon Euro cezamızı ödedik hem de 10 yılda ilk defa kara geçtik. Kayyumdan da kurtulduk. Ben bunları niye anlatıyorum; Ben bugün varım yarın yokum. Benim bütün çalışanlarımı bıktırdılar. Kuruş beklemeden çalışan yönetim kurulu üyelerim maalesef bıktı. Bu kadar haksız eleştiriler, komplo teorisi ben görmedim. Bu kadar ağır saldırı karşısında bıkmış durumdular. Karadelik gibi emiyorlar. Hastalıklara direndiğim gibi buna da direniyorum; nereye kadar bilmiyorum. Hiç kimse bana acımaz, mühim değil. Ben yapayalnızım. Şikayet de etmiyorum. Tükenene kadar mücadeleme devam edeceğim. Yarın eğer siz bu hataları yaparsanız, buraya başkan bulamazsınız. Eleştirilecek kimseyi bulamazsınız, gelmez. Bu insanlara bunu yaparsanız her zaman şampiyon olamazsınız. Biz şanslıydık. Kolay değil 3 yılda 2 defa. Süper lig kolay değil artık arkadaşlar” diye konuştu.

"İnşallah hak eden taraf Galatasaray olur”

Beşiktaş derbisi hakkında gelen soruya ise Cengiz, “Bu maçı kazanmak hedefiyle çıkıyoruz. Değerli bir rakiple oynuyoruz, önemli bir derbi. Bu maçta gerek teknik direktörümüz, gerek futbolcular ölümüne oynayacağız. Bizi kahreden haksız yenilgiler de aldık top çizgiyi geçmedi. Bunu birçok iç ve dış faktöre de yani hakemlere de atmak istemiyorum ama yenilgiler aldık bu yüzden. Alanya maçı, Kasımpaşa maçı, Kayseri maçı… Galatasaray şu an ligin en kaliteli kadrosuna sahip. Şu unutulmasın ki bizde olan her futbolcu çok etkilidir. Özellikle gençlerin verdiği mücadele bizi çok mutlu ediyor. Keşke ben kaçırsaydım da o penaltıyı da Kerem kaçırmasaydı. Fatih hoca da o kadar üzülmüş. Ona çok güveniyoruz. Herkese çok güveniyoruz. İnşallah Muslera da katılacak aramıza. Biz pazar günü ölümüne, kıran kırana oynayacağız. İnşallah hak eden taraf Galatasaray olur” yanıtını verdi.

"Terim'in mukavelesi mayıs ayında bitmiyor"

Teknik direktör Fatih Terim'in sözleşmesi için ise Başkan Mustafa Cengiz, "Fatih Terim biz devam edersek devam eder. 2+3 yıllık sözleşme yaptık. Sözleşmeyi hocamla yaptık, hocam öyle istedi. Hocamızın söylediği o an gerginlikle söylenmiş söz. Hocamla devam ederim, 33 sene kalayım, hocamla 33 sene devam ederim. Hocamız Galatasaray'a verdiklerini saymayan çarpılır. Fatih Terim'in mukavelesi mayıs ayında bitmiyor. Fatih Hoca'nın mukavelesi, biz ya da sonradan gelecek yönetim iptal ederse biter. Otomatik iptal oluyor diye bir şey yok. 2+3 yıl yaptık mukaveleyi, hocamla beraber yaptık." 

 "68 oyuncu gönderdik 18 milyon euro artıdayız"

“Bir taraftar olarak bakarsanız beceriksiz bir yönetimiz. 24.01.2018’den bu yana 3 yılda bizim aldığımız oyuncu sayısı 47. Geldiğimizde Nagatomo'yu aldık, Ndiaye'yi sattık. Ne ödemişiz; 40 milyon Euro. Meydanda bunlar. Başka kulüplerde ölseniz vermezler arkadaşlar. Gerçek limitler ne ben söylüyorum TFF'de kimse söyleyemedi. Toplam ödediğimiz 44 milyon. 68 oyuncu gönderdik ve 62.8 milyon Euro yani 18 milyon euro artıdayız. Beceriksiz ve vasat halimiz bu. Becerikli olsaydık ne olacaktı? Bizim her şeyimiz açık ve net, yalan dolan yok. Arkadan dolanıp 2 puan almak var mı; yok. Bizim taraftarımız sorgulayıcı, yargılayıcı bir taraftar. Haklılar. Ben buranın patronu değilim. Bana cevap verilmezse şüphelenirim. Bu açıdan bakarsanız biz 100 milyon Euro kar elde etmediğimiz için suçluyuz. Bizim 3 yıla daha ihtiyacımız var ama korkmayın aday değilim. 5 yıl yapılandırma yaptık. Şimdi 7+2’ye döndü. İlk 2 yıl ödemesiz. Güzel kardeşim ben senin için yapıyorum. Ömrümün ne olacağı değil, yarın yokum ben. Ben acındırmak için söylemiyorum. Diyelim sağlıklıyım, adam yazmış; ‘200-300 Dolar ver sen de yaparsın.’ Allah Allah; 'ya transfer ya istifa'. Böyle bir şey olur mu ya! 7 dönemde 41 futbolcu transfer etmişiz hala doymamışsın dipsiz karadelik gibi. Benim futbolcularım en değerli oyuncular. Biz Fatih hocayla her şeyi konuşuyoruz. Ultraslan bana 'ya istifa ya istifa' diyor. Sonra Göksel Gümüşdağ ile görüşme yapmayın diyorlar. Bize kahve fincanı diyen adamla görüşemezsiniz. Ben o sözcükten sonra görüştüm. Göksek Bey de dürüst insan, açıklamış. Ben görüştüm. Ben onlara bunu yaptırsam neden görüşeyim Göksek Bey ile. Ben Göksel Bey ile bir değil birkaç defa görüştüm. Kimi görüştüğüm belli. Benim ne fiyat verdiğimi de tahmin edersiniz. 9.8 milyon TL harcama limitim var şu an. Bunu artırın, kur yenilemesi yaptınız. Bankalar öyle istedi deyip topu da onlara attılar.”

"Hocamla biz 1 haftadır buluşamıyoruz, yoğun maç trafiği var. Biz devamlı bir araya geliyoruz hocamla klasik olarak. 'Hocam niye yalnız hissediyorsun?' dedim. 'Sinirlendim, burama geldim, ben de bu hale geldim' dedi. Hocamızın yalnız hissetmesi bizimle ilgili olay değil. Belki de bizimle ilgili. Allah hocamızın sinerjisini, enerjisini eksik etmesin. Bizim bir derdimiz yok. Hocanın kast ettiği şeyler çok başka. Biz bunu kendi aramızda değerlendiririz. Hoca konuşulabilir, anlaşılabilir bir insan. 1 saat konuştuk, basın toplantısı olmasa 1 saat daha konuşurduk."

"Taraftar beklesin biraz, nakit kaynak yaratmadan uzun vadeli borçlanmayız. Bunu benden istemesinler. Bir rakibiniz sizden fazla transfer yapınca sizi yenmiş sayılıyor. Transferde galipseniz, şampiyonlukta daha değerli hale geliyorsunuz. Santrfor alamadığımız dönem en çok golü biz attık, defans alamadığımız dönem en az golü biz yedik. Yokluklar, bazen fırsatlara çevrilir. İnsan yaşamında da böyledir. Hocamız şapkadan tavşan çıkardı. Biz de yönetim olarak bazen fil çıkarıyoruz, inşallah yine çıkaracağız."

 "İyi bir aday görürsem, baktım işi yürütecek, onun lehine çekilirim ama iyi bir aday görmezsem aday olabilirim. Olurum demiyorum, naz da etmiyorum."

"Falcao çok karakterli bir futbolcu"

"Oğulcan Çağlayan transferinde Uyuşmazlık Çözüm Kurulu kararında Galatasaray'a herhangi bir ceza vermedi. Falcao tümüyle taraftarın talebiyle yapılan bir transferdir. Bundan utanıyor muyuz? Hayır. Eleştiriyor muyuz? Hayır. Geldiği gün İstanbul sallandı."

"Falcao, İspanya'da tedavi olup gelecek. Çok karakterli bir futbolcu, bütün futbolcularımız karakterlidir. Düzelecek ve gelecek. Falcao bize derse ki 'Şu kulübü buldum, transfer olmak istiyorum', ki kendisine Güney Amerika ve Arabistan'dan teklif geldi istemiyor."

TRTSPOR