19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlanıyor. İşte spor camiasından gelen mesajlar...

Türkiye Futbol Federasyonu  

TFF'nin internet sitesinde yer alan "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun" başlıkl açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan 101 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak ulusumuzun kaderini değiştiren Milli Mücadelemizi başlatmıştır.

19 Mayıs; özgürlüğü ve bağımsızlığı için canını ortaya koyan bir milletin dünyaya örnek destansı mücadeleyle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin ışığının yakıldığı gündür.

Büyük Önder Atatürk, zafer ve gururun timsali olan bu anlamlı günü, Gençlik ve Spor Bayramı olarak Cumhuriyetimizi ilelebet koruyacak olan genç nesillere armağan etmiştir.

Topluma spor kültürünü benimsetme misyonundan asla vazgeçmeyen Futbol Federasyonu da, Türkiye'nin yarınları olan gençlerimizin yanında olmayı var gücüyle sürdürecektir.

Bu duygularla, bize bu eşsiz vatanı bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyoruz."

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu'nun açıklaması ise şöyle; 

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasını gurur ve coşkuyla kutluyoruz. 101 yıl önce bugün Bandırma Vapuru, bir ulusun istikbalini Anadolu’ya taşımış, tarihimizin dönüm noktasına ortam hazırlamıştır.

101 yıl sonra bugün ise büyük ve zorlu mücadelenin ilk adımını simgeleyen 19 Mayıs, ülkemizin her köşesindeki gençlerimize ve spora emanettir. Cumhuriyetin sarsılmaz emanetçileri olan gençliğimiz; 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan bütün memlekete yayılan aynı inanç ve umutla, aydınlık yarınlarımızın teminatı olmaya devam etmektedir.

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak gençlerimizin değerinin farkındayız. Bu bilinçle onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine sporla katkı sağlamak en temel görevimizdir. Daha fazla gencimizin sporla tanışabilmesi ve sporcularımızın ülkemizi dünyanın her yerinde gururlandırması için çalışmayı sürdüreceğiz.

Bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; bu cennet vatan uğruna mücadele etmiş şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı gönülden kutluyorum.”

Galatasaray

Sarı-kırmızılı ekibin sosyal medya hesabında yer alan mesajda, şu ifadeler kullanıldı:

"101 yıl önce, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşiyle temellerini attığı Cumhuriyetin yılmaz savunucuları olarak; hiç vazgeçmeden yüksek ideallere yürüyeceğiz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun! #Yorulmadanİzindeyiz"

Fenerbahçe

Sarı-lacivertli ekibin sosyal medya hesabında yer alan mesajda, "Milli mücadelenin başladığı günde, sonsuza dek ilkelerinin peşinde, #AçtığınYoldaFeneriz...19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!" denildi.

Beşiktaş 

Siyah-beyazlı ekibin sosyal medya hesabında yayımlanan mesajda "Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı, milli mücadelenin ve Cumhuriyetimizin ilk adımlarının atıldığı #19Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!" ifadeleri kullanıldı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Çebi, kulübün internet sitesinde yer alan mesajında, 9 Mayıs 1919'un Türk milletinin tarihi ve talihi açısından hayati bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "16 Mayıs'ta Beşiktaş'tan başlayıp 19 Mayıs'ta Samsun'da biten yolculuk sonunda istiklal mücadelemizin tohumları da atılmıştır. Çünkü o yolculuk tükenmez bir umudun, cesaretin, azmin ve inancın yolculuğudur. Çünkü Bandırma Gemisi, bir gemiye sığdırılabilecek yükten çok daha fazlasını taşımış, bir milletin kaderini omuzlamıştır." ifadelerini kullandı.

Trabzonspor

Bordo-mavili ekibin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Bağımsızlık meşalemiz sonsuza kadar yanmaya devam edecek! 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun. #19Mayıs1919" denildi. 

İstanbul Başakşehir

Başakşehir'in sosyal medya hesabında yer alan paylaşımda,"Milletimizin haklı mücadelesinin başladığı günün 101. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun! #19Mayıs1919" denildi.

Sivasspor

Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz ise mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlattığı, Amasya, Erzurum ve Sivas'a kadar uzanan Milli Mücadele'nin, milletin azim ve kararlılığı ile birleşerek, Anadolu'ya yayıldığını ve zaferle sonuçlandığını belirtti.

Başkan Otyakmaz, mesajında şunları kaydetti:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk gençliğine olan güvenini, kurduğu cumhuriyeti emanet ederek göstermiş, gençliğin milletlerin gücü, inancı ve yarınları olduğunu vurgulamıştır. Bu emanete layığı ile bugüne kadar sahip çıkan gençlerimiz, bugünle yarın arasındaki köprü olarak aydınlık yarınlarımızın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin teminatı olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, 101. yıl dönümünde Milli Mücadelemizin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, tüm vatan kahramanlarımızı şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz." 

Göztepe

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun.

“Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız” Mustafa Kemal ATATÜRK

 Ankaragücü

“Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

Çaykur Rizespor

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ilk adımını attıkları kurtuluş mücadelesinin yıldönümü olan; 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını büyük bir gurur ve şükranla kutluyoruz.”

Gençlerbirliği 

Gençlerbirliği Kulübü, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Kırmızı-siyahlı kulübün, sosyal medya hesabında "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafı paylaşılarak, "Gençlerle birlikte, 101 yıllık bir heyecanla, izindeyiz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun." ifadelerine yer verildi.

Yeni Malatyaspor

“19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.”

 Aytemiz Alanyaspor

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun”

Antalyaspor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ''Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.''

Eskişehirspor

“Ulu Önderimiz Atatürk’ün Samsun’da milli mücadeleyi başlatarak, aziz milletimizin bağımsızlığının ilk adımını attığı önemli günde Atamızın açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğimize and içeriz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

 Altınordu

“Biz Her 23 Nisan'da çocuk, Her 29 Ekim'de Cumhuriyet, Her 10 Kasım'da Atatürk, Her 19 Mayıs'ta genciz... 19Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

Anadolu Efes

“İlk adımın ışığında, geleceğe emin adımlarla yürüyoruz! 19Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun!”

VakıfBank Spor Kulübü

VakıfBank Spor Kulübü'nün sosyal medya hesabından yayımlanan videolu mesajda, "Bugün ülkemizi dünyada başarılarımızla temsil ediyorsak eğer, Mustafa Kemal Atatürk'ün 101. yıl önce açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürüdüğümüz içindir. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun." denildi.

Türkiye Voleybol Federasyonu

“Büyük önder Atatürk, milli mücadelenin başlangıcı olması sebebiyle büyük önem taşıyan 19 Mayıs 1919 tarihini Türk gençliğine armağan etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 101. yıl dönümünde, Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere tüm ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.”

Türkiye Tenis Federasyonu

“Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunun bilincindeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 101. yıl dönümünde Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyoruz.”

Türkiye Güreş Federasyonu

“Milli Mücadele’nin başlangıcı olan bu anlamlı gün, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir. İstiklal mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesidir. Kurtuluş Savaşı’mızı zafere ulaştıran irade, kararlılık ve inancı, gençlerimizin aynen muhafaza ettiklerini görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanlarımızı rahmetle yad ediyoruz.”
 
Türkiye Hentbol Federasyonu
 
Türkiye Hentbol Federasyonu'nun (THF) internet sitesinde yer alan mesajda, "19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan İstiklal mücadelemizin 101. yıl dönümünü gururla kutluyoruz." ifadelerine yer verildi. 
 
Türkiye Eskrim Federasyonu
 
Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Murat Atalı, federasyonun internet sitesinde paylaştığı mesajında şunları kaydetti:
 
"Gururumuz gençlerimiz, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıktığı ve ulusal kurtuluş mücadelemizi başlattığı bu tarihi günün 101. yıl dönümüne ulaşmanın gururu içindeyiz. Biliyorum ki; yaşadığımız pandemi süreci gençlerimizin Atalarının kendilerine armağanı olan bu eşsiz günü coşkuyla kutlamasına engel olmayacaktır. Ülkemizin gururu gençlerimiz; bayramını en coşkulu, en gururlu şekilde yaşayacak ve Atamıza olan minnet borcunu en güzel şekilde ödeyecektir."
 
Türkiye Halter Federasyonu 
 
Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık yolunda attığı adımlar arasındaki en önemli tarihin 19 Mayıs olduğunu vurgulayarak, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşlarıyla yola çıktığı anlamlı gün olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, tüm şehitlerimiz ile gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan milli kadın halterciler de yayımladıkları görüntülü mesajla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.
 
Türkiye Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karahan, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Sevgili gençler; çok iyi bilmelisiniz ki Türk ulusu ve devleti zaman zaman içten ve sürekli olarak dıştan gelen düşmanca saldırılarla karşı karşıya kalmaktadır. İşte bu durumda siz gençlerimiz birbirinizle çok iyi kenetlenip, bu düşmanca saldırılara karşı Türk ulusunun ve devletinin varlığını korumalısınız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kere daha rahmetle anıyor, Türk gençliğinin bayramını tebrik ediyorum.”

Medipol Başakşehir’in tecrübeli oyuncusu Gökhan İnler, “Gençler, hem kitap okuyun hem de spor yapın. Bu ülkenin yarınları sizlersiniz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun, iyi bayramlar” diye konuştu.

FIFA kokartlı hakem Ali Palabıyık, "Bugün 19 Mayıs en mutlu gün. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun." dedi.

Galatasaray’ın genç yıldızı Taylan Antalyalı Ulu Önder Atatürk’ü saygıyla andığını vurgularken, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı olan bu özel günde Mustafa Kemal Atatürk’ü ve cefakâr Türk milletini bir kez daha saygıyla anıyorum. Bayramın kutlu olsun” dedi.

Beşiktaş’ın golcü oyuncusu Mehmet Umut Nayir, “Geleceğimizin teminatı gençlerimiz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Atatürk’ün açtığı yolda zeki, çevik, ahlaklı sporcular ve insanlar olarak yetişip geleceğimize ışık tutabilmeniz dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Kasımpaşa’nın yıldız oyuncusu Yusuf Erdoğan, 19 Mayıs’ın büyük bir gururla kutlandığını dile getirirken, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı büyük bir gurur ve onurla kutluyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını saygı ve özlemle anıyoruz. Herkese iyi bayramlar” şeklinde konuştu.

Spor ve Yaşam Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kerem BALYEMEZ: "Bütün umudum gençliktedir" düsturuyla vatanına, milletine yaraşır gençler yetiştirmek dileğiyle #19Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Millî Mücadele şehitlerimizi rahmetle anıyorum.


Kaynak: TRT SPOR, AA, DHA