Uluslararası piyasalarda ons altın yeniden Fed’in faiz artıracağı beklentisiyle sendeledi. ABD'de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları Fed'in daha agresif faiz artırımına gitmesi olasılığını artırarak ons altını baskılamaya devam ediyor. Çoğu uzman ise Fed’in faiz artışlarının enflasyonu dizginlemeye yetmeyeceği ve resesyon riskinin altını yeniden alım bölgesine sokacağını düşünüyor. Emtia stratejisti Mike McGlone, altının Fed’in prangasından kurtularak 2.000 bin dolara çıkmayı başarması halinde arkasına bile bakmadan yükselmeye devam edeceğini savunuyor. ABD’de enflasyonun yüzde 8.3 çıkmasının ardından altın 1.832 dolara kadar baskılandı. Sonrasında ise kıymetli metal, yüksek enflasyondan destek bularak 1.850-1.860 dolar seviyelerine geri geldi.

1.887 DOLAR/ONSUN AŞILMASI KRİTİK ÖNEMDE

Uzmanlara göre teknik açıdan değerlendirildiğinde, ons altında 200 günlük hareketli ortalamaya işaret eden 1.858 dolar seviyesi kritik. Bu seviyenin üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştiği takdirde yukarı yönlü hareket 1.887 dolar seviyesine kadar gelebilir. Buranın üzerinde ise 1.900 doların üzerine hamle beklenebilir. Aşağıda 1.832 dolar seviyesi ise kritik ana destek konumunda. Burası kırılırsa 1.800 dolara kadar satışların sürebileceği belirtiliyor.

“ALTIN DİP YAPMAYA YAKIN”

Ancak bu seviyenin altın fiyatları için güçlü bir destek oluşturacağını ve yönünü yukarı çevirmek için fırsat yakalayacağını savunan uzmanlar var. Bloomberg Intelligence'a göre, mayıs ayında hayal kırıklığı yaratan altın, rotayı 2.000 doların üzerine kırmanın eşiğinde olabilir. Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, yaptığı açıklamada, altının artık dip yapmaya yakın olduğunu ve ons başına 1.800 doların fiyatlar için taban oluşturduğunu söyledi.

McGlone, "Altının onsu 2.000 doların üzerine çıkarsa ardından bakmadan yükselişe geçecek. Bu direnç seviyesi desteğe dönüşecek ve fiyatlar arkasına bakmadan yükselecek” değerlendirmesinde bulundu.

BORSALARDAKİ DÜŞÜŞ ALTIN İÇİN ZEMİN HAZIRLIYOR

Stratejist bu beklentisine neden olarak borsaların kötü performansını gösterdi. ABD borsalarındaki zayıflama nedeniyle Fed’in vites değiştireceğini düşünen analist, ABD’de fonlama faizinin yüzde 3.4 civarında zirve yaptıktan sonra yüzde yüzde 3'e düşmesini bekliyor. Hisse senedi piyasalarındaki düşüşün, Fed’in sıkılaştırma hamlelerini yavaşlatıp, enflasyonun yükselmesine izin verecek noktaya vardığını söyleyen McGlone, benzer bir durumun 2015 ve 2018 yıllarında altının yükselmesine zemin hazırladığını hatırlatıyor.