Espora olan ilginin günbegün arttığı Türkiye’de PUBG MOBILE Dünya Kupası (PMGC) Büyük Finalleri ilk kez İstanbul’da düzenlendi.

8-10 Aralık tarihleri arasında İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda binlerce Espor severin katılımıyla gerçekleşen bu global etkinlikte 10 farklı ülkeden 16 başarılı PUBG MOBILE takımı boy gösterdi.

3 gün boyunca Espor severler heyecan dolu anlar yaşarken büyük finaller, özellikle IHC Esports, Stalwart Esports ve Alpha7 Esports’un çekişmeli mücadelelerine sahne oldu.

Yapılan maçların sonucunda ise 142 puan toplayan IHC Esports, PUBG MOBILE Dünya Şampiyonası’ndan galibiyetle ayrıldı. Son Dünya Şampiyonu olan Türk temsilcisi S2G Esports ise 98 puan toplayarak turnuvayı 11’inci sırada tamamladı.

World of Wonder ve Tasarım Yarışması ödülleri verildi

PUBG MOBILE'ın oyuncular için küresel tasarım yarışması olarak hayata geçirdiği World of Wonder ve Ptopia Tasarım Projesi’nin (P.D.P.) ödül töreni de İstanbul’daki büyük finallerde düzenlendi.

Oyuncuların yaratıcılıklarını besleyerek tasarımlarını oyunda kullanma imkanı sunan proje kapsamında P.D.P ile 500 binden fazla tasarım, World of Wonder ile ise 1 milyondan fazla harita oluşturuldu. En Popüler Tasarım Ödülü, En İyi Kıyafet Tasarımı Ödülü ve En İyi Seviye Tasarımı Yaratımı gibi 11 ödülün de aralarında bulunduğu 2023'ün en başarılı katılımcılarına ödülleri ana sahnede takdim edildi. Ödül alan tasarımcılar arasında Shaztokyo, Al jalid, Teg kotya, Quixk, Mobbirdman ve Kadir Deliduman (Kayger) bulunuyordu.

Etkinlik konserlere de sahne oldu

 

3 gün boyunca çekişmeli maçlara sahne olan PMGC, aynı zamanda renkli etkinliklere ve heyecanlı konserlere de ev sahipliği yaptı. Büyük finallerde Ceza, Ece Seçkin ve Hadise konserleri başta olmak üzere Espor severlere müzik coşkusu yaşatıldı.

Ünlü graffiti sanatçıları Doğukan Oraklı (Dukstill), Tunç Dindaş (Turbo) ve Muhammed Emin Türkmen (MET) de etkinlik alanına kurulan özel duvarlarda PUBG MOBILE ikonlarını sanatla harmanladılar.

James Yang: "Türkiye PUBG MOBILE için önemli bir ülke"

Etkinlikte söz alan ve konuşmasına Türkiye’deki tüm oyuncuları takdir ederek başlayan PUBG MOBILE Global Espor Kıdemli Direktörü James Yang, “Türkiye, PUBG MOBILE için en önemli ülkelerden biri. Oyunumuz ülkenin en popüler mobil oyunlarından biri. Geçen sene Jakarta’da düzenlenen finallerde dünya şampiyonu ilk kez bir Türkiye takımı olan S2G Esports olmuştu. Bu yıl da ilk kez Türkiye’de Büyük Finalleri düzenliyoruz. Üstelik bu tarihimizdeki en büyük Dünya Finali etkinliği olacak” dedi.

İstanbul’da düzenlemesinin en önemli sebebinin oyunun ülkede popüler olması ve bilinmesi olduğunu söyleyen Yang, “Bu kadar büyük bir organizasyonu, oyunun popüler olmadığı bir ülkede düzenlersek etkili olmayacaktır. Bir diğer etken ise bölgedeki güçlü takımların varlığı. Ciddi bir Espor ve hayran kitlesi var.” şeklinde konuştu.