Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulunun (MHK) hakem ve gözlemcilerle ilgili aldığı karar ve bunun TFF Tahkim Kurulu tarafından bozulmasıyla ilgili, "Bununla alakalı yaşanan sıkıntıların çözüleceği tek yer TFF'nin genel kuruludur." dedi.

Ağaoğlu, Kulüpler Birliği Vakfının Maslak'taki merkez binasında gerçekleştirilen olağanüstü toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Naklen yayın ihalesiyle ilgili 4 Nisan Pazartesi günü TFF'de bir toplantı yapacaklarını vurgulayan Ağaoğlu, "Bugün yaptığımız toplantıda tüm kulüp başkanları yetkiyi bana vererek, TFF ile benim görüşmem konusunda fikir birliğine vardı. Ben tek katılacağım o toplantıya. Detaylarıyla ilgili ilerleyen günlerde bir açıklama yaparız." diye konuştu.

Spor Yasası'na dikkat çekti

TFF kurullarının hakem ve gözlemcilerle ilgili aldığı kararın kamuoyunu çok meşgul ettiğini anlatan Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aslında bizi bekleyen çok önemli sorunlar var. Yayın ihalesini halen sonuçlandırmış değiliz. Kulüplerimiz burada çok ciddi bir gelir kaybına uğradı. Özellikle Anadolu kulüpleri giderlerinin yüzde 90'ını yayın gelirlerinden karşılıyor. Anadolu kulüplerinin bu kadar ciddi finansal sıkıntıda olduğu dönemde, teklif edilen rakamların hiçbir şekilde Anadolu kulüplerinin ya da Türk futbolunun finansal ihtiyaçlarına cevap vermeyeceği herkesin malumu. Bunun ötesinde önümüzde bir Spor Yasası var. Çok ciddi bir yasa. Onunla alakalı kulüplerimizin, yöneticilerimizin, kulüp başkanlarımızın, derneklerimizin çok ciddi endişeleri var. Bu 20 senelik bir çalışmanın ürünü. İnce detayına kadar düşünülerek hazırlanmış bir yasa ama bizim elimize ulaşan taslakta soru işaretleri ve endişeli olduğumuz maddeler var. Bunun da acilen komisyonda görüşülmesi konusunda adım atmamız lazım. Yasa çıktıktan sonra yapılacak itirazların veya ortaya çıkacak sorunların yeniden düzeltilmesi o kadar kolay olmuyor."

"Ülke futbolunu TFF yönetiyor"

Ahmet Ağaoğlu, hakem ve gözlemcilerle ilgili kararlar sonucunda TFF Başkanvekili Mehmet Baykan'ın istifa ettiğini ve üç kulübün de sitelerinden açıklama yaptığını anlatarak, "Her kulüp kendi sitesinde düşüncelerini açıklamakta özgürdür. Ancak bilmek zorunda olduğunuz bir konu var ki TFF, ülke futbolunun amir kurumudur. Yasalarla belirlenen görev, yetki ve sorumlulukları var. MHK'nin ya da Tahkim Kurulunun aldığı karar, içinize sinebilir ya da sinmeyebilir. Netice olarak amir kurumun uygulamaya koyduğu bir karardır ve sorumlusu da TFF'dir. Bununla alakalı yaşanan sıkıntıların çözüleceği tek yer de TFF'nin genel kuruludur. Sıkıntı varsa, işleyişle ilgili tıkanmışlık varsa veya alınan kararlar ülke futboluna zarar veriyorsa, bunun da hesabının sorulacağı yer medya değil, genel kuruldur." ifadelerini kullandı.