Türkiye'de ilk kez düzenlenen şampiyonanın açılış töreni, Ataköy Arena'da gerçekleştirildi.

Şampiyonaya katılan 47 ülkenin bayraklarının salona girmesiyle başlayan törende, bayrakları taşıyanlar Türkiye'de yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle siyah tişört giyerken, tişörtlerin üzerindeki harflerle de "Türkiye tek yürek" mesajı verildi.

Depremde hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin şiddet ve etki bakımından dünyanın en büyük felaketlerinden birini yaşadığını belirterek, "Geride bıraktığımız 3 haftalık süreçte devletin tüm imkanlarının Türk milletinin eşsiz yardımseverlik ruhuyla birleşmesiyle yaralarımızı sarıyoruz. Yaşadığımız büyük felaketin üstesinden el birliğiyle, güç birliğiyle geleceğiz. İlk andan itibaren ortak çabamıza katkı veren herkese, kara gün dostlarımıza şükranlarımızı ifade ediyorum." ifadelerini kullandı.

Sporun iyileştirici ve rehabilite edici yönüne dikkati çeken Kasapoğlu, "Dünya sporunun en anlamlı organizasyonlarından birinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Buradan yükselecek fair play ruhunun dünyaya güçlü bir mesaj vereceğini düşünüyorum." dedi.

47 ülkeden yaklaşık 600 sporcunun İstanbul'da ağırlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, "Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası, Cumhuriyetimizin 100. yılının ilk çok uluslu organizasyonu olma özelliğini taşıyor. Kadim uygarlıkların ana vatanı Türkiye'mize, İstanbul'umuza hoş geldiniz diyorum. Tüm sporculara, antrenörlere, katılımcılara gösterdikleri dayanışma için çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Avrupa Atletizm Federasyonu Başkanı Dobromir Karamarinov da yaptığı konuşmada, "Avrupa atletizmi olarak burada olmaktan gurur duyuyoruz. Bu şampiyona, korkunç deprem felaketinin gölgesinde yapılacak. 'Umudumuz var, hayattayız, atletizm yaşıyor' mesajını vermek istiyoruz. 47 Avrupa ülkesinden sporcular burada. Onlara başarılar diliyorum." şeklinde görüş belirtti.

Bakan Kasapoğlu'nun şampiyonayı resmi olarak başlatmasının ardından Avrupa Atletizm Birliğinin resmi marşı çalındı.

Şampiyona, erkekler 800 metre elemeleri ilk seri yarışlarıyla resmen başladı.