Socios.com Kurucusu ve CEO'su Alexandre Dreyfus, Socios.com Global Marka Elçisi Alessandro Del Piero ile Portekiz’de gerçekleştirilen Web Summit'in "Blockchain taraftarlığın geleceğini nasıl değiştirecek?" konulu panelinde spor ve teknoloji meraklılarıyla bir araya geldi.

Alexandre Dreyfus, panelde yaptığı konuşmada, Socios.com'un spor için en büyük blockchain sağlayıcısı haline geldiği yolculuğu ve fan tokenların global spor endüstrisinde taraftarların dünya çapında favori takımlarıyla etkileşim kurma şeklini nasıl yeniden tanımladığını anlattı.

Dört yıl önce basit bir ihtiyaç belirledikleri için Socios.com'u başlattıklarını kaydeden Dreyfus, "Sporseverlerin yüzde 99'u stadyumda değil, şehirde değil ve hatta destekledikleri takımın ülkesinde bile değil. Kendimize sorduk, taraftarlar için değerli ve takımlar için ölçeklenebilir ne yaratabiliriz? Böylelikle fan token konseptini icat ettik. Şimdi, 4 yıl sonra tüm dünyada 170 kulüple çalışıyoruz ve taraftarlar ile takımlar arasında yeni bir bağlantı oluşturmayı başardık." ifadelerini kullandı.

Bu yıl Socios.com uygulaması aracılığıyla 500'den fazla taraftar oylaması sayesinde imzalı forma ve VIP deneyimler gibi 17 binden fazla ödül dağıtılacağını belirten Dreyfus, fan tokenları bu kadar benzersiz yapan ve aynı zamanda Socios.com'un son piyasa koşullarında büyümeye devam etmesini sağlayan şeyin, bu kanıtlanmış taraftar aidiyet ve etkileşim programı olduğunun altını çizdi.

Dreyfus, Socios.com ekosisteminin her gün büyüdüğünü aktararak, "Dünya çapında 9 ofiste 300 çalışanımız var. 170'ten fazla ortağımızla yakın bir şekilde çalışıyor ve taraftarlara her gün daha fazla fayda sağlıyoruz." yorumunu yaptı.

Web3'ün geleceği ve NFT gibi kelimelerin beş yıl içinde var olup olmayacağı sorulduğunda Dreyfus, NFT'lerin bir ürün değil, bir teknoloji olduğunu ve sektörün büyümesini sağlayacak şeyin bu teknolojiyi anlamlı ve alakalı ürünler sunmak için kullanma yeteneği olacağını vurgulayarak "İnsanların internete güldüğü 1995 yılını hatırlıyorum. Şu anda da çok benzer bir durum ile karşı karşıyayız. Ancak bu, bunun olmayacağı anlamına gelmez. Olacak." diyerek sözlerini tamamladı.

Kişisel yolculuğunu ve taraftarların kariyeri boyunca oynadığı önemli rolü katılımcılarla paylaşan Del Piero ise "Socios.com, artık yalnızca ekibinin ürettiği içeriği izlemek veya tüketmekle kalmayan, aynı zamanda kararlara katılabilen ve ekibin günlük yaşamında aktif rol oynayabilen taraftarlık konsepti ile iki yönlü bir bağlantı kuruyor. Bu gerçekten harika." değerlendirmesinde bulundu.

Katılımcılara, teknolojinin taraftarlıkla ilişkisini nasıl değiştirdiğinden bahseden eski İtalyan futbolcu, kariyerinin ilk yıllarında ailesinin evine gelen tüm taraftar mektuplarını tek tek yanıtladığını sözlerine ekledi.