Murat Atalı, geçtiğimiz sezon eskrimde elde edilen başarılar ve yeni sezona dair hedeflere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yurt içi organizasyonlarda ve uluslararası alanda sporcuların elde ettiği başarılarla güzel bir sezonun geride kaldığını ifade eden Atalı, "Pandemi nedeniyle sekteye uğrayan bir önceki sezonun ardından, 2021-2022 sezonunu Kovid-19 sürecinin etkilerinden arınmış şekilde başarıyla tamamladık. Bundan sonraki süreçte de yine Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na yönelik çalışmalarımız aynı şekilde devam edecek." diye konuştu.

Geçen sezonun yurt dışında 50 madalyayla tamamlandığını aktaran Atalı, sporcuların Uluslararası Eskrim Federasyonu (FIE) ve Avrupa Eskrim Konfederasyonu (EFC) faaliyet takvimlerinde yer alan organizasyonlarda kendi kategorilerine uygun turnuvalarda kürsü mücadelesini sürdüreceğini dile getirdi.

Antalya’da düzenlenen Büyükler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda Erkekler Kılıç Milli Takımı'nın elde ettiği bronz madalyanın eskrim tarihinde bir ilk olduğuna dikkati çeken Atalı, şöyle devam etti:

"Bunun yanı sıra 4’ü Gençler ve Yıldızlar Avrupa Şampiyonası, 2’si Gençler ve Yıldızlar Dünya Şampiyonası ile İslami Dayanışma Oyunları, Akdeniz Oyunları, Yıldızlar ve Gençler Akdeniz Şampiyonası, satellite ve yıldızlar circuit turnuvalarında 17 altın, 11 gümüş ve 22 bronz olmak üzere sporcularımızın sezonda kazandığı 50 madalya var. Yeni sezonu da başlayalı henüz iki ay olmasına rağmen yine satellite turnuvalarında 1 gümüş ve 1 bronz, yıldızlar circuit turnuvalarında ise 2 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalyayla açtık. Önümüzdeki süreçte de yine sporcularımız FIE ve EFC faaliyet takvimlerinde yer alan organizasyonlara katılarak, ülkemiz adına mücadelesine devam edecek."

- 50 şehirde 2 bin 979 lisanslı sporcu

Eskrimde yurt içi faaliyetlerin 50 ilde 2 bin 979 lisanslı sporcuyla sürdüğünü söyleyen Başkan Atalı, eskrim branşına ilginin her geçen gün artarak devam ettiğini vurguladı.

Murat Atalı, yeni sezonla birlikte ilk kez uygulanan eş zamanlı bölgesel açık turnuva programları ile pek çok ilde aynı anda organizasyon düzenlendiğini ifade etti.

Sporcuların müsabaka deneyiminin düzenlenen yurt içi organizasyonlarla hız kesmeden sürdüğünü kaydeden Atalı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sezona, ilk kez uyguladığımız 10,12 ve 14 yaş altı kategorilerinde bölgesel turnuvalar ile başladık. Epe ve kılıçta beş, flörede ise dört ayrı ilde sporcularımız eş zamanlı olarak piste çıktı. Böylece eskrimcilerimiz hem karşılaşma deneyimi kazandı hem daha çok madalya ile buluştu. Sezon başladığından bu yana Adıyaman, Ankara, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Karaman, Kastamonu, Kocaeli ve Sivas’ta turnuvalar düzenledik. Yurt içi programımız aynı tempoda devam edecek."