Dünya 1 numarası olarak Avrupa Şampiyonası macerasına başlayan Kadın Milli Voleybol Takımımızda tek hedef şampiyonluk. 2023 CEV Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda yoluna doludizgin devam eden Türkiye, sergilediği performans ile rakiplerinin korkulu rüyası oldu.

Organizasyona C Grubu’nda başlayan Filenin Sultanları; Almanya, Çekya, İsveç, Azerbaycan ve Yunanistan ile karşılaştı. Ay-Yıldızlılar, 5 maçta da sahanın tek hakimiydi.

Almanya’da Türk taraftarların desteğini arkasına alan Millilerimiz, namağlup lider şekilde üst tura çıktı. Bu süreçte rakiplerine sadece 1 set veren Daniele Santarelli’nin öğrencileri, set kaybetmeyen İtalya’nın ardından Hollanda ile birlikte oldukça başarılı bir grafik çizdi.

Filenin Sultanları’nın son 16 turundaki rakibi ise bir başka ev sahibi Belçika idi. Düsseldorf’ta olduğu gibi Brüksel’de de Türk seyircilerin desteğini alan milliler iyi bir oyunla ilk seti kazandı.

Filenin Sultanları bir sonraki sette istediği ritmi yakalayamasa da oyun geneline hakim olan taraftı. Rakibini 4 set sonunda mağlup eden Ay-yıldızlılar, Avrupa Şampiyonası’nda üst üste 7’inci kez çeyrek finale yükselmeyi başardı.

Melissa Vargas rüzgarı

Türkiye adına geride kalan 6 karşılaşmada öne çıkan isim Melissa Vargas oldu. Toplam 110 sayı üreten başarılı pasör çaprazı, bu alanda 5’inci sırada yer alıyor.

Bu sayıların 12’sini doğrudan servisten alan Vargas, bu kategoride ise 3’üncü basamakta bulunuyor. Diğer yandan Daniele Santarelli’nin öğrencileri, 28 Haziran 2023’ten bu yana maç kaybetmeyerek önemli bir başarıya imza attı.

Ay-yıldızlılar, Milletler Ligi ve Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı son 12 müsabakayı da kazandı. Bu süreçte kusursuza yakın bir performans ortaya koyan Filenin Sultanları, rakiplerine sadece 4 set verdi.

Türkiye, Avrupa Şampiyonası’nda karşılaşacağı Polonya’yı yenmesi halinde adını üst üste 5’inci kez son 4 takım arasına yazdırmış olacak. Ay-yıldızlılar son olarak 2013’teki turnuvaya çeyrek finalde veda etmişti.

trtspor