TRT SPOR'da yayınlanan Gündem Futbol Transfer programına konuk olan Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, "Kayode ve Fajr'ın ayrılmasını hiç istemezdim" dedi.

"İyi transferler yapmamız gerekiyor"

"3 sene önce Sivasspor ile anlaşmadan 'Hedef yoksa, düşmeye oynayacaksak kesinlikle gelmem" dedim. Onlar da tabii ki; 'Hedefimiz var, iyi oyuncular alıp iyi işler yapacağız' dediler. Benim hedefimde de her zaman beşincilik vardı. En önemli şeylerden bir tanesi de Sivasspor'u Avrupa'ya götürmekti. Üç sene üst üste biz Avrupa'ya gidiyoruz. Çok güzel işler başardığımıza inanıyorum. Sivas öyle büyük bir bütçeye sahip bir yer değil ancak çok düzenli bir kulüptür. Oyunculara verilen taahhütler zamanında yerine getirilir. Ben de Sivaslıyım bu da zaten aşırı sorumluluk yüklüyor. Benim burada başarılı olmam, iyi şeyler yapmam gerekiyor. Üstüne koymamız, daha iyi şeyler yapmamız gerekiyor. Bazı oyuncularımızı kaybettik. O yüzden iyi transferler yapmamız gerekiyor."

"İlk şok Fayçal'dan geldi"

"Play-off maçı oynayacağız. Bize Şampiyonlar Ligi'nden bir takım gelecek. En az 3-4 kaliteli oyuncu almamız gerekiyor. Bunları yapabilirsek daha farklı şeyler düşünebiliriz. Benim en büyük hedeflerimden biri Avrupa'da devam etmek. Avrupa'da ilk turda elenmek istemiyorum. Tek sıkıntımız gidenlerin yerlerini doldurmak, oraya oyuncu almak. Ben kulübümün bütçesini, ne kadar oyuncu alabileceğini biliyorum. Biz sadece paramızın yettiğini alabiliriz. Ben istediğim oyuncuyu alamam, o yüzden de en iyisini arıyoruz. Sabah bize ilk şok Fayçal'dan geldi. Başka bir takımla anlaşmış... Onun yerini doldurmak kolay değil ama elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Ligde yine ilk 5'e oynayacağız. Avrupa'ya katılımlar olarak ülkece zayıf kaldık. Puanlar almamız gerekiyor. Şampiyonumuz bile ön eleme oynuyor. Puanlar toplamamız lazım ki yukarıya doğru çıkalım. Şu anda inişteyiz."

"Kaliteli oyunculara sahibiz"

"Avrupa'nın en yaşlı takımıyız ama kaliteli oyunculara sahibiz. Çok tecrübeli oyuncularımız var. Max Gradel, Yatabare gibi oyuncular oldukça kaliteli. Onların arasına oyuncular almamız lazım. Altyapıdan A takıma 8 oyuncu aldım. Avrupa'dan genç oyuncu almak istersek o da bütçe meselesi... Ajax'ın rezerv takımlarından birinde bir oyuncu beğendik. Fiyatını sorduk; 50 milyon euro dediler. Türkiye'de altyapı yavaş yavaş gelişmeye başladı."

"Bizim fikrimiz alınmadı"

"Yabancı kuralı belirlenirken, biz hocaların fikirlerinin de alınması gerekir. Çünkü işi yapan ve oyuncularla yaşayan biziz. Maalesef bu konuda bir türlü bir araya gelemedik. Bunun yapılması gerekiyor."