Türkiye, hem EURO 2028'in hem de EURO 2032'in ev sahipliği için UEFA'ya başvuru yaptı.

UEFA'dan yapılan açıklamada, 2028 ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği için resmi başvuruda bulunan ülkelerin belli olduğu ifade edildi.

Buna göre, Türkiye ve Rusya, her iki şampiyonadan birine ev sahipliği için başvuruda bulundu.

İngiltere, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya ve Galler, 2028'deki şampiyonayı ortak olarak düzenleme teklifi yaparken, İtalya ise sadece 2032'deki turnuva için başvuruda bulundu.

Bu iki turnuvaya ev sahipliği yapacak ülkeler, 2023 yılının eylül ayında açıklanacak.

"EURO 2028 ve EURO 2032 için adaylığımızı resmiyete kavuşturduk"

Bu arada Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Servet Yardımcı, Türkiye'nin EURO 2028 ve EURO 2032'ye aday olması hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin UEFA’nın çok önemli bir paydaşı ve üyesi olduğunu belirten Yardımcı, "Ülkemizin coşkusu, bir futbol ülkesi olmamız, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde devletimizin yaptığı statlar ve futbola olan katkı, ülkemizi bu turnuvaların zaten doğal adayı yapıyor. Bu sefer inşallah şanslı oluruz. İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda’nın yanı sıra Rusya da aday olduğunu bugün bildirdi. Biz de hem 2028 hem de 2032 için adaylık dosyamızı oluşturduk ve resmiyete kavuşturmuş olduk. İnşallah bu süreci iyi götürürüz ve sonunda hepimiz, TFF olarak bizden sonrası için iyi bir miras bırakmış oluruz. Bu süreci beraber yaşayıp göreceğiz, ülkemiz için hayırlısı olsun." ifadelerini kullandı.

Adaylarla ilgili değerlendirmede de bulunan Servet Yardımcı, "İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda blok olarak adaylar. Biz ve Rusya ise ayrı aday. 2020 gibi 10 şehre dağılması söz konusu değil. Dört ülkelik bir grup, Birleşik Krallık olarak aday oldu. Üç aday arasında bir yarış olacak ve bu süreci beraberce yaşayıp göreceğiz. 2028 ve 2032’den hangisi olursa almak istiyoruz. Bu süreci yaşayacağız gelişmelere göre biz de TFF olarak hareketlerimizi bu doğrultuda belirleyeceğiz. Biz her bakımdan doğal adayız. Altyapı, üst yapı ve statlarıyla, futbol ülkesi olmamız ve Türk insanının futbola olan yatkınlığıyla hak ettiğimizi düşünüyorum." dedi.

trtspor