Stefan Kuntz ile kampa katılmadan da görüştüğünü belirten Umut, "Hocam bana söylediklerini basın toplantısında tekrarladı. Benim durumum yaşı biraz geçmiş Türk gençleri için örnek olabilir. Benim durumum aslında her zaman hırslı bir şekilde çalışmaya devam etmeleri gerektiğinin kanıtı. Milli Takım da olmak benim için mutluluk verici. Hocamızın 29 yaşında Almanya milli takımına seçilip Avrupa şampiyonu olması umarım bize örnek olur. Ben de inşallah bu mutluluğu Stefan Kuntz önderliğinde yaşarım." şeklinde konuştu.

Milli takımdaki arkadaşları tarafından sıcak bir şekilde karşılandığını aktaran golcü futbolcu, "Burada daha önceden birlikte futbol oynadığım, takım arkadaşlığı yaptım insanlar var. Bu ilk deneyimim olmasına rağmen çok fazla yabancılık çekmedim açıkçası. Burada toplanma sebebimiz Avrupa Futbol Şampiyonası. Grup maçları ile bu süreç başlayacak. Hedefimiz büyük. Ermenistan maçı ile bu süreci başarılı bir şekilde başlatmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hırvatistan Ligi'nde futbol oynadığını hatırlatan 29 yaşındaki oyuncu, bu ülke futboluyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Hırvatistan büyük bir futbol kültürüne sahip. Son dönemde neredeyse tüm büyük turnuvalara katıldılar. Ve başarılı da oldular. Ben de 2 sene öncesine kadar Hırvatistan’da performans göstermiş bir oyuncu olarak onların düzenine de aşinayım. O yüzden rekabet ortamlarının ne kadar yüksek düzeyde olduğunun da farkındayım. Bizim için Hırvatistan’a karşı oynamak büyük bir hedef. Tabii ki grup liderliği için oynayacak olmamız da büyük bir hedef. Hırvatistan’a karşı ikonik maçlarımız da var. Yine aynı ciddiyet ile hazırlanıp inşallah onları üzecek sonucu alırız."

Umut Nayir, aday kadrodaki forvet oyuncularının yüksek performansı hakkında ise, "Forvet oyuncuları skor yaptıkça öz güvenleri yerine geliyor. Bu durum da skor yapmaya devam etmelerini sağlıyor. Aslında birbirini pekiştiren şeyler. Şu an milli takım kampında Enes ve Cenk ile birlikte 3 forvet olarak gözüküyoruz. Üçümüzün de performansının keskin olması milli takım adına fayda sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Deneyimli futbolcu, Ümraniyespor'daki performansıyla milli takıma gelmesi hakkında ise şunları söyledi:

"Futbol bir organizasyon işidir. Bir forvet olarak da takım arkadaşlarınıza çok daha bağımlısınız. Sezon başında Ümraniyespor'a gelirken Recep Hoca'ya 'Hedefim milli takım' demiştim. Hocam da 'inşallah' diye temennide bulunmuştu. Takımımda bana biçilen rolü iyi oynadığımı düşünüyorum. Performansımı yükselttim. Ümraniyespor bugün ligde alt sıralarda olmasına rağmen çoğu maçta takdir toplayan bir oyun sergiliyor. Ekibin bu oyunu da benim performansımı olumlu yönde etkiliyor."

Umut, 29 yaşında ilk kez A Milli Takıma seçilmesiyle ilgili olarak, "Arda Güler, aramızda sanırım en genç arkadaşımız. Ben onun yaşındayken profesyonel takıma yeni geçiş yapmıştım. Şu an kendisiyle aynı milli takımda forma giyebiliyorum. O yüzden insanların hiçbir zaman vazgeçmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Performansın yanında aidiyet ve kararlılık da gösterirsek milli takımın kapısının herkese açık olduğunu görüyoruz. İnşallah herkese de nasip olur. Bugün birçok oyuncu milli takımdan teklif bekliyor ama bu durumu belirleyen birçok etken var. Hocalarımızın kararlarını vermesini sağlayan birçok değişken var. Ben bireysel olarak kendi etki edebileceğim alanlara odaklandım hep. Buradaki karar mercii Stefan Kuntz ve kendisi beni buraya layık gördü. Bende bana duyulan güvenin karşılığını sahada vermek istiyorum." diyerek sözlerini tamamladı.