eskigulek @ gmail.com

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Büyük bir özlem ve merakla beklediğimiz Milli Takımlar sezonu 14 Mayıs Salı günü Antalya ve Rio De Janeiro’da oynanan 2024 FIVB Milletler Ligi (VNL) 1. Etap maçları ile başladı. VNL’in son şampiyonu olan Filenin Sultanları Antalya’daki ilk maçında Japonya ile karşılaştı. Son 22 maçından galibiyetle ayrılan Millilerimiz, 2 yıl önce son yenilgisini aldığı Japonya karşısında 2-0 geriye düştüğü maçta 2-2’lik eşitliği buldu. Netice setine 3-0 önde başlamasına rağmen Japonya’nın direncini kıramayan Filenin Sultanları karşılaşmadan 3-2 mağlup ayrılarak 1 puana razı oldu. Karşılaşma öncesi radyo, televizyon ve internet sitesindeki yorumlarımda sıklıkla belirtmiştim. Genel anlamda savunma yönü çok güçlü olan Asya voleybolunun temsilcileriyle oynanan maçlar bizim gibi teknik kapasiteye dayalı oynayan takımlar için oldukça zorlu geçiyor. Ayrıca 2023 Yılında Japonya’da oynanan Olimpiyat Elemeleri’nde ev sahibi Japonya’yı kendi saha ve seyircisi önünde 3-1 yenmemiz, lider olarak gruptan çıkmamız ve dahası Japonya’nın olimpiyat vizesi alamamış olması belli ki başantrenör Watanabe’yi derinden etkilemiş. Japon antrenör maç öncesi bizlere verdiği röportajda Antalya’da Türkiye’yi yenmenin kendileri için Paris’e gitmekten çok daha önemli olduğunu belirtti. Bizim açımızdan yenilginin sebebi olarak gösterilemese de Japon voleybolculara ekstra motivasyon sağladığını söyleyebilirim. Bana göre Watanabe’nin bu yorumu tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Japonya’da ligler 2 ay kadar erken bitirildi. Japon Milli Takımı 2 aydır VNL’e hazırlanıyor.  Bu da gösteriyor ki; Watanabe’nin söylediğinin aksine Japonya Federasyonu Olimpiyat Oyunları’nı çok önemsiyor!

Sezonun İlk Galibiyetini Hollanda Karşısında Aldık

Filenin Sultanlar oynadıkları son 7 maçta sadece bir set verdikleri Hollanda ile VNL’deki ikinci maçında karşılaştı. 2019 yılından beri set vermediğimiz rakibimizi 3-1 yenen Millerimiz VNL’deki ilk galibiyetini almış oldu. İlk maça göre özellikle Vargas ve Ebrar’ın yükselen grafikleri Paris yolunda umutlarımızı arttırdı.

Santarelli’den Kadro Yorumu

VNL’e voleybol camiasının beklemediği bir yenilgi ile başladık. Elbette bu yenilgi hiçbir şeyin sonu veya başlangıcı değil. Üç etapta 12 karşılaşma yapacağız ve bu maçlar sonunda ilk sekiz arasına girdiğimiz takdirde geçen sene olduğu gibi yine şampiyonluğun en büyük adayıyız. Bu sebeple, skorlardan bağımsız olarak turnuvalara odaklanmak durumundayız. Yani, geçen sezon olduğu gibi tüm maçları kazanmak ve en üst seviyeye gelme hedefimizden ziyade önceliğimizin 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda kürsüye çıkmak olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

Sosyal medyada her zaman olduğu gibi Milli Takım kadrosuna alınan veya alınmayan isimler üzerine bolca yazılar, yorumlar, görüşler oluyor. Ayrıca ev sahibi olduğumuz bir turnuvada ilk maçta Japonya’ya kaybetmemizin eleştirileri de yer alıyor.
Günümüzde herkesin bir fikri var ve herkes fikrini kendilerine ait mecralarda dile getiriyor. Ancak karar verici durumunda olan yetkililerin görüşlerine de saygı duymak gerekiyor. Bazı eleştirilerin yapıcı yönlerinden ben de sıklıkla faydalanırım ama bazı yorumları da gerçekten anlayamıyorum. Takım tutar gibi oyuncu tutuyor ve bu oyuncuların kadroda yer almaması sebebiyle de adeta kaybedilen maçın ardından sanki seviniliyormuş gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. Elbette bu konuda karar verici durumundaki başantrenör Santarelli’nin fikirleri de merak ediliyor. Japonya karşılaşması sonrası Santarelli kadro seçimi ve oyuncu rotasyonları konusundaki eleştirilere değindi. Başarılı antrenörün yaptığı açıklama tüm yorumlara cevap verecek cinstendi.  İtalyan başantrenörümüz ‘Çok fazla oyuncuyu izleyecek vaktim yok. Bu nedenle karar vermem çok kolay oldu. Birçok taraftar bazı oyuncuları neden takıma almadığımı merak ediyor. Aslında hepsine verebileceğim cevaplarım var. Kafamda bazı oyuncular hakkında bazı fikirler var. Ancak farklı oyuncuları deneyecek zamanım yok. Bu oyuncularla devam etmek istiyorum. Bazı oyuncuların bu sezon çok iyi çalıştığını biliyorum. Sanırım milli takımla ilgili şu an ve gelecekte aklımda bir tasarı var. İyi bir iş yapıp yapmayacağımı, doğru karar verip vermediğimi bana yalnızca zaman gösterecek.’  diyerek ilk maç sonrası eleştirilere cevap vermiş oldu. Kendisine katılıyorum. Yetki ve sorumluluk Santarelli’de. Geçen seneyi muhteşem 3 kupayla taçlandıran takımımızın hedefi, sporun en büyük organizasyonu olan Olimpiyat Oyunları’nda daha önce elde edilmemiş başarıya ulaşmak. Olimpiyat Oyunlarına hazırlanırken de VNL’de yapılacak denemeler konusunda sabırlı olmak gerektiğini düşünüyorum.Kıymetli okurlarımız,
Bu hafta da Filenin Sultanları ile başlayan Milli Takımlar Sezonu ile ilgili ilk gündemden ‘Haberiniz Olsun’ istedim. Geçen sene olduğu gibi Milli Takımlarımızın maçlarıyla coşkulu anlar yaşayacağımıza inanıyorum. Bir sonraki yazıda buluşuncaya dek kalın sağlıcakla.