eskigulek @ gmail.com

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Kadın ve erkek voleybolunda Avrupa’nın en büyükleri Antalya’da belli oldu. İtalya, uzun bir aradan sonra erkeklerde ve kadınlarda şampiyon olmayı başardı. Trentino ITAS dördüncü, Imoco ikinci kez Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldular.

Süper Finallerde dört sezon sonra takımımız yoktu. Ancak Uluslararası Voleybol Hakemlerimiz finalleri yönettiler. Erkekler finalinde Adana Bölgesi hakemimiz Ozan Çağı Sarıkaya, kadınlar finalinde ise Prof. Dr. Nurper Özbar başarılı yönetimleri ile bir kez daha ülkemize gurur yaşattılar. Ve tabi en büyük gurur kaynağımız ise dünyanın en iyi organizasyonlarını gerçekleştiren Türkiye Voleybol Federasyonu oldu. TVF, ülkemizde ilk kez düzenlenen Avrupa’nın kulüpler düzeyindeki en prestijli organizasyonunda çıtayı adeta arşa yükseltti. Antalya’da on bin kişi ile muhteşem bir turnuva yaşandı.
Önümüzdeki hafta yine önemli bir ev sahipliği yapacağız. 14-19 Mayıs tarihlerinde kadınlar, 21-27 Mayıs’ta da erkeklerde FIVB Milletler Ligi (VNL) maçları ile bu kez dünyanın gözü kulağı Antalya’da olacak. VNL’de sadece takımlarımız değil Uluslararası Voleybol Hakemimiz Erdal Akıncı da yer alacak. Filenin Sultanları, Filenin Efeleri ve Erdal Akıncı’ya başarılar diliyorum.

Kıymetli okurlarımız,
Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri 70.kez sahiplerini buldu. Türkiye’nin en başarılı takım sporu olan voleybol, sporcunun değerini bilen bu prestijli ödüllerden payına düşeni aldı. Türkiye’nin farklı branşlarda spor tarihini yansıtması açısından büyük önem taşıyan bu geleneksel ödüllerin sahiplerini belirleyen jüri üyeleri arasında TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ın tanımlamasına göre Türk sporunun ‘Oscar Gecesi’’nde üç ödül voleybola geldi.

Gillette Milliyet Yılın Sporcusu oylamasında yaklaşık 7 milyon kişi oy kullandı.

A Milli Kadın Voleybol Takımımız AXA Sigorta Yılın Takımı Ödülü’nün, A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Fenerbahçe Opet'in sporcusu Melissa Vargas Yılın Sporcusu Ödülü'nün, A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli de Yılın Antrenörü Ödülü'nün sahibi oldu. 

Filenin Efeleri’ne Yeni Sponsor

Türk voleybolu, kadın ve erkek milli takımlarıyla her geçen gün hedeflerini büyütürken sponsorların desteği de artıyor. Önceki gün SMS Grup İnşaat, imzalanan anlaşma ile 2 yıl süreyle Filenin Efeleri’ne sponsor oldu. Özellikle erkek voleyboluna aktarılan kaynakların artması, kadınlarda 20 yıl beklediğimiz zaferlere erkeklerde daha kısa sürede ulaşmamızı sağlayacaktır. Bu arada geçenlerde Imoco Conegliano Başkanı Piero Garbellotto’nun bir söyleşisini okudum. Takıma destek veren sponsorların sayısının 265 olduğunu okuyunca çok şaşırmıştım. Traktör firmasından şişe etiketi imalatçısına kadar 24 ayrı şarap markasının da aralarında bulunduğu tam tamına 265 sponsor. Eh tabi böyle güçlü bir finansal yapı olunca da kupalara ambargo koyacak kadroları kurmak çok zor olmuyor. Türk takımlarının Imoco’yu devirip kazandıkları kupaların ne denli önemli bir başarı olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz.

 

Sultanlar Dünya Turuna Çıkıyor!

Muhteşem ve üç kupalı geçen 2023 yılının ardından dünya 1 numarası olan Filenin Sultanları, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları öncesinde sezonu VNL ile Antalya’da açacak.14 Mayıs Salı günü açılışı gerçekleştirilecek olan 1.etap karşılaşmalarında ilk maçımızı 15 Mayıs Çarşamba günü Japonya ile oynayacağız. Ardından sırasıyla 16 Mayıs’ta Hollanda, 18 Mayıs’ta İtalya ve 19 Mayıs’ta Fransa ile karşılaşacak Milli Takımımız 1.etap maçlarını tamamlayacak. Tüm maçlarımız saat 20.00’de başlayacak ve TRT SPOR /Yıldız kanalından naklen yayınlanacak.
Filenin Sultanları on dört takımın yer alacağı VNL’de Antalya’dan sonra 29 Mayıs – 2 Haziran tarihlerinde ABD - Teksas Arlington, ardından 12-16 Haziran arasında Çin - Hong Kong’da ilk sekiz takım arasına girmeye çalışacak.  İlk sekize girdiği takdirde ise 20-23 Haziran tarihlerinde Tayvan – Bankong’daki Final Etabında yer alarak bir kez daha şampiyon olmak için mücadele edecek. VNL değil sanki dünya turu! Gerçekten kolay bir iş değil.

Efeler Japonya’ya Kadar Uzanacak

Tarihindeki ilk kez VNL’de yer alacak A Erkek Milli Takımımızın VNL serüveni ise 21-26 Mayıs tarihlerinde Antalya’da başlayacak. 2.Etap maçlarını 5-9 Haziran arasında Japonya’da oynayacak olan Efelerimiz, 18-23 Haziran tarihleri arasında da Slovenya – Ljubljana 3. Etap maçlarına çıkacak. Millilerimiz ilk 8 takım arasına girdiği takdirde ise final etabı maçlarını 27-30 Haziran arasında Polonya-Lodz’da oynayacak. Milli Takımımızın VNL’de alacağı puanlarla FIVB Dünya Sıralamasındaki yerine göre bambaşka bir rüyamız gerçek olacak ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları vizesi alacak. Düşüncesi bile güzel!

Kıymetli okurlarımız bugün de voleybolumuzun gündeminden ‘Haberiniz Olsun’ istediğim konuları paylaştım. Bir sonraki yazıda buluşana dek kalın sağlıcakla.