eskigulek @ gmail.com

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

İslam alemi için coşku ile kutlanan günlerden olan Kurban Bayramı öncesinde voleybol gündeminden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun (FIVB), 2018 yılından bu yana düzenlediği Milletler Ligi’nde (VNL) final etabına yaklaşıyoruz. Oynayacakları üç etaplık grup maçları sonunda 16 takım, ilk sekize girip final etabına kalmaya çalışıyor.
Erkeklerde iki etap geride kalırken, kadınlarda 3. Etap maçları Japonya’nın Fukuoka ve Çin’in Hong Kong kentlerinde devam ediyor. Geçen sezonun şampiyonu A Kadın Milli Takımımız 3. Etap maçlarını Hong Kong Coliseum'da oynuyor. Üçüncü etaba Tayland galibiyeti ile başlayan Millilerimiz, Dominik Cumhuriyeti galibiyeti ile final Etabına kalmayı garantiledi. Millilerimiz, son iki maçta Çin ve Brezilya ile oynayarak Tayland’ın başkenti Bangkok’ta oynanacak final etabına geçecekler. Milli Takımımız böylelikle 2018 yılından beri düzenlenen VNL’deki tüm organizasyonlarda Final Etabına kalmayı başarmış oldu. Geride kalan 10 maçta 8 galibiyet alan Milli Takımımız, 24 puanla 3. sırada bulunuyor.


Kadın Milli Takımımız bu sezon, rakiplerinden çok sakatlık ve uyum sağlamakla uğraştı. Geçen sezon Santarelli’nin takımın başına geçmesi ardından çok kısa bir sürede sağladığı uyumla gelen üç şampiyonluk, bu sene için de tüm voleybolseverleri büyük bir beklenti içine sokmuştu. Gerek geçen sezonun inanılmaz yorucu temposu, gerekse bu sezon yurt içinde liglerde ve Avrupa Kupalarındaki yoğunluk, sporcuları fazlasıyla etkiledi. Dünya 1 Numarası olmanın yarattığı stresi de bunlara eklersek oyuncularımız üzerindeki baskının ne denli büyük olduğunu anlayabiliriz. Üstelik, olimpiyat senesi olması da tüm oyuncular ve bizler için durumu daha da zorlu hale getirdi. Ayrıca ilk maçta Antalya’da Japonya’dan aldığımız yenilgi, 22 maçlık galibiyet serimizi sonlandırmış ve moralleri bozmuştu.
Sezon içinde ve sezon sonunda yaşanan sakatlık ve rahatsızlıklar, Milli Takımımızın ideal kadro ile sahada mücadele etmesine engel oldu. Bu açıdan baktığımızda geride kalan dokuz maçta alınan 7 galibiyet, takımımızın yavaş yavaş bildiğimiz seviyeye geldiğini gösterdi. Kalan 3 maçta alınacak 3 galibiyet Milli Takımımız gibi tüm ülkeyi yeniden geçen seneki havaya sokacak.

Üç etap sonunda İlk sekiz takım, 1-8, 2-7, 3-6 ve 4-5 şeklindeki eşleşme ile çeyrek finalde mücadele edecekler. Çeyrek finalde galip gelenler, 1-8 / 4-5 ve 2-7 / 3-6 şeklinde eşleşerek yarı finali oluşturacaklar. Bakalım, Filenin Sultanları son 3 maçta neler yapacak? Üç maçı da kazanarak 2024 Paris Olimpiyat Oyunları öncesi hem çok iyi bir hazırlık dönemi yaşamış olacak hem de moral motivasyonunu yükselterek en büyük rüyamız olan ‘Paris’te Kürsü’ hedefimize son adımımızı atmış olacağımızı düşünüyorum.

Kıymetli okurlarımız, bildiğiniz gibi Filenin Efeleri de tarihinde ilk kez VNL’de yarışıyor. VNL dediğimiz yer, dünyanın en iyi 16 takımının yer aldığı bir lig! Ve düne kadar Avrupa düzeyinde Portekiz, Romanya, Danimarka, Makedonya gibi ülkelerle yarışırken bu sezon Polonya, Slovenya, ABD, Hollanda, Fransa, İtalya gibi dünya voleybolunun önemli takımları ile yarışıyoruz. Bu bir süreç. Mutlak surette sabırlı olmak ve oyuncularımızın Milli Forma için mücadele ettiklerini unutmamak lazım! A Erkek Milli Takımımız, iki etabı tamamlanan VNL’de 8 maçta 1 galibiyet alabildi. 3. Etap sonunda önemli bir deneyim süreci yaşayacak olan Milli Takımımızın sonraki yıllarda çok daha iyisini yapacağını biliyorum. Genç ve çok yetenekli bir nesil geriden geliyor ve bu da benim umutlarımı arttırıyor.

 

Futbolda ‘Bizim Çocuklar’ ın Avrupa Şampiyonası heyecanı yeni başlarken, Kurban Bayramı’nda TRT Spor ve TRT Spor Yıldız ekranlarında voleybol maçları devam edecek. Filenin Sultanları 15 Haziran Cumartesi günü saat 15.30’da Çin, 16 Haziran Pazar günü saat 12.00’de Brezilya ile iki önemli maça çıkacak. Karşılaşmalar, takımımızın üst üste ikinci şampiyonluğu için oldukça önemli.
Filenin Efeleri ise 3.Etap maçlarını 18-23 Haziran tarihlerinde oynayacaklar. Yani, bayram haftasında Erkek Milli Takımımızın da maçları ekranlara yansıyacak. Slovenya’daki üçüncü etap maçlarında Bulgaristan, Arjantin, Sırbistan ve İtalya ile oynanacak maçlar yine bayram ve ertesinde voleybolseverlerin takip edebileceği maçlar olacak. Bayram coşkusunun voleyboldaki heyecanla mutluluğa dönüşeceğine inanıyorum.
Kıymetli okurlarımız, bu hafta sonu hem bayram hem de babalar günü!
Bu vesile ile hangi canlı için olursa olsun yüreğinde evlat sevgisini ömrünün en değerli hazinesi olarak gören tüm babaların Babalar Gününü kutluyor; Kurban Bayramının tüm dünyaya barış, huzur ve sağlık dolu günler getirmesini diliyorum.

Kalın sağlıcakla.