eskigulek @ gmail.com

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Voleybolda harika bir haftayı geride bıraktık. Filenin Sultanları oldukça sıkıntılı bir yolculukla başlayan Milletler Ligi (VNL) 2.Etabı’nda oynadıkları dört maçı da kazanırken, salonda ve ekranları başındaki voleybolseverler yeni rekorlara imza attılar.
İstanbul, Mini Voleybol Şenliği’nde kendi rekorunu geliştirirken, voleybolun resmi yayıncı kuruluşu TRT SPOR da reyting rekorları kırmaya devam ediyor.
Yazıma ‘Haberiniz Olsun’ istediğim konularla başlamak istedim.

Standart Koltukla Gittiler 1. Sınıf Döndüler


Filenin Sultanları, VNL 2. Etap maçlarını oynayacakları Teksas’a oldukça zorlu bir seyahat sonrası ulaşmışlardı. Antalya’da oynanan ilk etapta alıştığımız oyununu sergileyemeyen, 22 maçtır yenilmeyen takımımız, Japonya ve İtalya’ya kaybettiğinden Arlington’da alacağımız sonuçlar merakla bekleniyordu.
İlk maçta Almanya, ardından Sırbistan ve Güney Kore’yi yenen Milliler, geçen yıl bıraktıkları yerden devam eden oyunlarıyla hepimizi yeniden havaya soktular. Etabın son maçını ABD ile oynayan Milli Takımımız, salonun çoğunluğunu oluşturan Türklerin inanılmaz desteğini de arkasına alınca geçen yıl yarı finalde olduğu gibi bu yıl da izleyenlere voleybol keyfi verdi.
Ev sahibi karşısında alınan 3-2’lik galibiyetle hem ikinci etaptaki 4 maçımızı da kazandık hem de salonda seyirci rekoru kırdık.
Aydınlık Gazetesi’nden sevgili dostum Cem Zeren’in de Salı günkü yazısında belirttiği gibi ev sahibi ABD’nin diğer maçlarını en fazla 2000 seyirci izlerken; Türkiye karşılaşmasını 4.000 kişi izledi. Salonda ABD’liden çok Türk izleyiciler vardı. Sevgili Cem’in de belirttiği gibi Teksas’ta Milli Takımımızı destekleyen vatandaşlarımız, her zaman övündüğümüz Ankara ve Antalya’daki seyircimizden daha fazla maçın içindeydi. Voleybolu daha fazla bilen ve özellikle netice setinde verdikleri müthiş destekle sonuca etki eden vatandaşlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.
Bu arada 13 saat standart koltuklarda başlayan seyahatin dönüşü Business sınıfında THY’nin okyanus aşırı uçuşlara özel tasarladığı, ipek hafifliğindeki yorganlarından oluşan uyku setleriyle gerçekleşti. İşte ülkemizi temsil eden, bayrağımızı dünyanın her yerinde dalgalandıran tüm Milli Takımlarımızın hak ettiği muamele bu!

Bu maçla ilgili bir rekor da voleybolun yayıncı kuruluşu TRT SPOR’dan geldi. Saat 23.00'te başlayıp gece yarısı bitmesine rağmen ABD – Türkiye karşılaşması AB Grubunda ilk 100 program içinde 3., ABC1 grubunda 4. ve Total grubunda 12.oldu.
İnternet üzerindeki yayını anlık 200 binden fazla kişi takip ederken, maç görüntüleri 12 saat içinde 1 milyondan fazla izlenme sayısına ulaştı. Voleybol adına harika veriler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eleştirinin Bir Sorumluluğu Vardır!

Milli Takım sezonunun başlamasıyla sanal alemde takımlarımızı, federasyonumuzu eleştirenler çoğaldı. Önceki gün, Türk Voleybolunun efsanevi pasörü Kenan Bengü’nün bir paylaşımını büyük bir zevkle okudum. Babası, Türk Voleybolunun en önemli isimlerinden, edebiyat eleştirisi yazıları ile tanınan bir edebiyatçı ve voleybola katkıları ile tanınan bir spor insanı olan Memed Fuat Bengü’nün yazdığı ‘Eleştiri Sorumluluğu’ adlı deneme türündeki kitabından alıntılar yapan Kenan Bengü’nün şu sözleri dikkatimi çekti: ‘Eleştiri belli mantık ve dayanaklar üzerinden yapılmalıdır. Kişisel görüşünüz dahi olsa arkasında bir dayanağınız olmalıdır. Onu niye oynattı, bunu niye oynatmadı, yok milli takımda her maç hedeftir, o motive değil şeklinde eleştiri olmaz. Olmamalı. Hele her şey iyi giderken susup, işler kötü gidince saldıranlar, bozguncudur. Bunların amacı yoktur veya çok bilinçli gizli amaçları vardır.’ diyen Bengü, ‘Oyuncular ve teknik kadroyla beraber yaşamıyoruz. Onların sorunlarını veya planlarını bilmiyoruz. Bu sebeple özellikle voleybolu bildiğini sandığımız kişilerin, şunun sorumlusu Santarelli veya bu maçta bu niye oynatılmadı gibi eleştirilere karşıyım’ diye eklemiş.

İnsanların görüşlerini açıklamasını ancak bunu işler iyi giderken yapmanın katkı olacağını belirten efsane pasör, mağlubiyet veya başarısızlık sonrasında yapıldığında bunun eleştiri değil bozgunculuk olduğunu ifade etmiş. Klavye ve cep telefonu aracılığı ile yorum yapanların dikkate almaları gereken uyarılar! Umarım faydası olur!
Maalesef günümüzde öyle garip yorumlarla karşılaşıyoruz ki hayrete düşmemek elde değil. Çözümün ya da sorunun parçası olmak kişisel bir tercihtir. Ben çözümün parçası olmanın hayatı kolaylaştıracağını düşünenlerdenim.

İstanbul’da Yeni Rekor

Rekorlarla başlayan yazımı yine bir rekorla bitireyim. İstanbul’da her yıl Mini Voleybol Şenliği düzenleyen TVF İstanbul İl Temsilciliği kendine ait rekoru geliştirdi. Geçen yıl 277 takım ve 3300 minik sporcunun katıldığı şenlikte bu yıl rekor tazelendi. 1-2 Haziran tarihlerinde yapılan İstanbul Mini Voleybol Şenliği’ne toplam 360 takım ve 3960 sporcu katıldı. Miniklerin birçoğu hayatlarındaki ilk madalya ve katılım sertifikalarını alırken büyük mutluluk ve gururla fotoğraflar çektirdi. İki gün boyunca güneşin altında miniklerin coşkusuna yönetimleri ile destek olan hakemler ve TVF İstanbul Voleybol il Temsilcisi Erdal Fındık ve ekibinin çabası takdire değer!

Bir sonraki yazıda buluşana dek kalın sağlıcakla.