Doğuştan itibaren insan vücudunda yer alan geniz eti ilerleyen yaşlarda büyüyebilir ve birtakım sorunlara yola açabilir. Peki Geniz eti büyümesinin belirtileri nelerdir?

Geniz eti doğuştan insan vücudunda yer alan lenf dokusu kümesidir. Geniz etine bağlı olarak yaşanan sıkıntılar genellikle 1-2 yaş arasında görülmektedir. Peki Geniz eti büyümesinin belirtileri nelerdir?

GENİZ ETİ NEDİR?

Geniz eti, burunun gerisinde, geniz (nazofarenks) denilen bölgede yer alan bir lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademcikler ve dil kökü bademcik dokusu ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirir. Bu lenf dokuları, üst solunum ve sindirim yolları ile giren bakteri, virus ve alerjenlere karşı vücudun savunma mekanizmalarını oluştururlar.

Geniz etinin hücresel özellikleri bademcikler ile aynıdır, ancak yapısı ondan farklıdır; bir kılıf ile çevrili olmadığı için karnıbahara ya da muz hevenkine benzer bir görünümdedir. Geniz eti doğumda vardır, daha sonra 8 yaşına dek, bademcikler ile birlikte giderek büyür. Geniz eti büyümesine bağlı şikayetler, en sık olarak 1. -2 yaşlarda ortaya çıkar.

Eğer çocuğunuzda sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi veya iltihabı varsa, doktorunuz geniz etinin ameliyatla alınmasını önerebilir. Çocuklar geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular da aynı fonksiyonları yerine getirirler.

GENİZ ETİ BÜYÜMESİNDE BELİRTİLER NELERDİR?

Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebilir.

– Burundan nefes almakta güçlük

– Sürekli ağızdan nefes alma

– Genizden konuşma

– Nefes alırkan ses çıkması

– Uyku sırasında horlama

– Uyku sırasında birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)

– Burun akıntısı

– Orta kulakta iltihaplanma

– Ağız kokusu

pembenar