kerembalyemez @ gmail.com

Bu aralar yatıyoruz kalkıyoruz İstanbul 2020 Olimpiyatlarıyla uyanıyoruz. Bizim için çok önemli bir organizasyon olacak. Ekonomik, kültürel ve siyasi anlamda bu organizasyonu muhakkak almamız lazım. Peki organizasyon almak mı önemli yoksa organizasyonlarda sürekli bir başarı elde etmek mi? Son yıllarda ülkemiz spor alanında bir sıçrayış içerisinde. Dikkatimi çeken bir nokta oldu. Dünya çapında yapılan organizasyonlarda başarımız çok az, Avrupa şampiyonlarında yada bölgesel şampiyonalarda ise başarımız çok iyi. En güncel örnek olarak ise ülkemizde yapılan 17. Akdeniz Olimpiyatlarında çok güzel başarılar elde ettik. 14. Dünya Atletizm Şampiyonasında ise yine hüsrana uğradık. Avrupa ile yapılan müsabakalara bakılınca sonuçlar güzel, ama dünya geneline bakıldığında ise yine hüsran yine hüsran.

Bu hüsranların en büyük sebebi ise bu ata söz çok iyi açıklıyor. “Balık baştan kokar”. İstanbul 2020  olimpiyatları için bir çok stadyum ve tesis yapıldı. Bunlar çok güzel şeyler, sürekli yapılsın ama sorunun ana kaynağına inmek gerek. Asıl tesislerin çocukların en verimli çağlarında, onları spora yönlendirecek yerlere yapılmasıdır. Tesis yapılması gereken  kurumların başını okullar çekmektedir. Ülkemiz genelindeki okullara bakıldığında, neredeyse hepsinin spor salonlarının olmadığını görürüz. Bırakın spor salonlarını, spor yapacak doğru düzgün bir alanın olmadığı görülmektedir. Dikkatimi çeken diğer bir nokta ise, yeni yapılan okullara bile hala spor salonun yapılmamasıdır. Peki bu şekilde aday olsak ne olur olmasak ne olur.

İlkokul 1. sınıftan 4. sınıfa kadar beden eğitimi dersi kaldırıldı ve yerine oyun ve fiziki etkinlikler dersi konuldu. Özel okullarda bu derslere beden eğitimi öğretmeni giriyor, devlet okullarında ise beden eğitimi öğretmenlerinin bu derse girmesi yasak. İşte bu yüzden de özel okullar çoğu müsabakalarda sürekli derece alıyor. Adamlar sorunun kaynağını bulmuşlar ama biz hala neden olimpiyatlarda başarılı olamadığımızı kendi kendimize soruyoruz.

Her neyse inşallah bir gün düzelirde, bizde bu yazıları yazmayız artık. Olimpiyatlar için değil spor için okullarımıza spor salonu yapılsın. Saygılar