kerembalyemez @ gmail.com

İki gün önce yayınlanan yönetmelikle artık bayramların seyri değişti. Çoğu kişi artık bu işten sıkıldık değişsin diyordu. En son Mehmet Ali Birand çıktı ve “yeter artık değişsin bu bayramların içeriği” dedi. Danıştay’ın yönetmeliği durdurma kararı ile yeni yönetmelik çıktı.

Pek detaylı bir yönetmelik çıkmasa da bayramların şeklinin değiştiği kesindir. Neden kesin dedim 1 ay öncesine kadar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Stadyumda kutlanacak mı? Kutlanmayacak mı? Nasıl kutlanacak diye birbirimize soruyorduk ve sonunda olan oldu yönetmelik değişti. Bayramlar artık stadyum da yapılmayacak, tören geçişi ve protokolde olmayacak. Aylarca hazırlanan gösterilerde olmayacak. Komitelerin yaşadığı sıkıntılar, öğrencilerin çektiği offlar püffler, stadyumda çekilen çileler artık mazide kalacak.

Yönetmeliğe şöyle baktığımızda aceleyle hazırlanmış olduğu görülüyor. Birçok konuda soru işareti var. Tereddüt duyulan yerlerde ise madde dokuza bakacağız (!) İşte madde dokuz:
 
Tereddütlerin giderilmesi
 MADDE 9 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında ortaya çıkabilecek tereddütlerin giderilmesinde; Başkentteki tören ve kutlamalarda Dışişleri Bakanlığı, Başkent dışındaki tören ve kutlamalarda İçişleri Bakanlığı yetkilidir.

Bu madde ile şu denmek isteniyor. "İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tereddütleri ortadan kaldıracak" demek oluyor. Kafanıza takılan bir şey oldu mu danışacağımız ilk merciler buralar olacak ve çözümleri de bu merciler verecek.

Bakalım önümüzdeki günlerde eksikliklerin giderilmesi amacıyla yeni genelgeler çıkacak mı? Eğer çıkmaz ise yönetmeliğin bu hali kafalarda birçok soru işaret bırakacaktır.

Evet anlaşılan bir çok şey değişecek. Neredeyse tüm bayramları biz organize ediyorduk. Artık sadece 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını organize edeceğiz. Bununda içeriği pek verilmemiş. Stadyum hariç her yerde yapabilirsiniz denmiş. Ruhuna yakışır bir şekilde olsun da nasıl olursa olsun. Hep derdik bu bayramlar festival havasında olsun diye.

Bakalım bu yönetmelik ile bayramları festivale dönüştürebilecek miyiz?

Bayramlarımızın coşkulu kutlanması dileğiyle hoşçakalın…

webkerem@hotmail.com